|
Jak pravil už kdysi náš velikán: "Zkuste to bez drátů..." a měl naprostou pravdu. Není nad to nemuset z telefonu neustále vyškubávat kabel a o možném riziku poškození dobíjecího konektoru ani nemluvě. Zkrátka položit, nabít a jít... Pojďme se podívat na to, jak na to, když nepatříte mezi majitele posledních modelů Samsungu, které mají bezdrátové nabíjení už v sobě.
|
Standardem pro nízkoenergetické dobíjení je standard Qi, který dodržuje řada (nejen) asijských výrobců jako např.: Asus, HTC, Huawei, LG Electronics, Motorola, Nokia, Samsung, BlackBerry či Sony. Tento standard definuje výkon bezdrátového indukčního přenosu do 5W, cože je tak akorát pro většinu mobilních zařízení. Vzhledem k mobilním telefonům a tabletům jsou pro nás důležití především Samsung, HTC a Nokia. Co však dělat v případě, že po bezdrátovém dobíjení? Naštěstí jsou tu udělátka, která pomohou rozšířit vlastnosti vašeho telefonu o trendy vlastnost.
Co je třeba?
Základem jsou dvě nutné věci a to indukční nabíjecí vysílač a indukční přijímač. Zatímco indukční nabíjecí vysílač je pro všechna zařízení víceméně stejný, přijímač už se liší. K dispozici jsou interní spirálky, které si může šikovný kutil připájet na konektor baterie, či sofistikovanější verze, která se zapojí mezi konektor baterie a základní desku (záleží především na prostorových dispozicích uvnitř přístroje a je třeba také myslet na dopadní teplo, které se bude při dobíjení generovat). Další možností jsou externí planžety, které se přitisknou na záda přístroje pod venkovní kryt či jiné pouzdro a zapojí pomoicí L konektoru nebo kompletní externí záda s vestavěnou indukční nabíjecí spirálou, což speciálně u mého iPhone 5s bylo snad nejméně hezké a vhodné řešení.
Nabíjecí podložka
Nabíjecí externí planžeta
Kutilové se samozřejmě mohou pustit do "výroby" indukčního dobíjení svépomocí, ale osobně bych doporučoval starší přístroj a je třeba myslet na elektroniku upravující dobíjení v okamžiku, kdy už je baterie nabitá. Pro zájemce bych jistě našel v šuplíku nějakou tu plochou indukční spirálu.
Zkušenosti
Protože mé zkušenosti s bezdrátovým dobíjením u Palm Pré byly veskrze dobré (jen ten magnet nemusel být tak silný), rozhodl jsem se, že do toho půjdu. Vzhledem k tomu, že instalace zadního krytu s induční spirálou by znamenalo porušení záruky a externí záda mi připadla příliš zvětšující rozměry telefonu, který si na své tenkosti poměrně dost zakládá, rozhodl jsem se pro tenkou planžetu zapojující se do konektoru přístroje. Měl jsem poněkud obavy jak moc bude "vadit" její zapojení, ale doufal jsem, že výrobce to má trochu odladěné a nebude to tak hrozné.
Pro nabíjení jsem si pořídil dvě podložky: Apei Qi P2 z největšího eShopu s elektronikou Alza.cz a Qi Charger Pad z našeho eShopu www.PDA-Prislusenstvi.cz, pro příjem Qi Wireless Charger Receiver pro iPhone 5. Přičemž důvodem byla především nižší cena.
Pro nabíjení indukčních podložek jsem použil originální nabíječku pro iPad 2 s výkonem 10W, i když by jistě stačila i slabší nabíječka s 5W, ale chtěl jsem použít nějakou opravdu kvalitní a bezproblémovou nabíječku.
Zapojil jsem a vyzkoušel a ... funguje to. Dokonce se mi dařilo nabíjet i při zapojení obou nabíjecích podložek do USB portu v počítači a to mě vzhledem k potřebnému avizovanému příkonu mile překvapilo. Po položení telefonu na podložku obě podložky oznámí zahájení nabíjení zvukovým signálem (který bych nejraději vypnul, ale nejde to) a změnou barvy indikační LED. Občas se mi stalo, že pokud byl telefon skoro nabitý (cca 80%), oznámil mi, že připojené zařízení není podporováno a nabíjel se vesele dál. Případně stačilo jej z podložky nadzvednout a znovu položit. Holt to skutečně není originální kabel.
iPhone 5S s nabíjecí externí planžetou vloženou pod transparentní pouzdro
Bezdrátové nabíjení s externí planžetou používám již přes týden a jsem naprosto spokojený. Zapojený konektor je zaoblený a vystupuje jen o cca 1 mm, takže vůbec nepřekáží a nabíjení prostým položením na nabíjecí podložku je opravdu velice pohodlené a tak zatím mohu jen doporučit.