V první části článku jsme se dozvěděli první dojmy z používání webOS tabletu HP Touchpad jako jediného digitálního přístroje. A dojmy to nebyly vůbec špatné. Budou podobně pozitivní zkušenosti převládat i po delší době tohoto soužití?
|
Během několika dalších dní jsem objevil několik dalších programů a aplikací, díky kterým se mi opět potvrdilo, že by TouchPad mohl být kvalitní a použitelnou náhradou za běžný počítač, herní systém i televizor. Také jsem se více dostal k možnosti otevření jeho kvalit při použití pracovně zaměřených aplikací. Předem chci také upozornit na další tři aplikace, které určitě stojí za pozornost:
- Glimpse
- SecuStore 2
- Need for Speed: Hot Pursuit
Glimpse je skvělý a pokud jste o něm ještě neslyšeli, určitě byste se měli podívat do katalogu a vyzkoušet si jej. Proč? Protože Glimpse vám na jednom místě umožní nejen čtení tohoto článku, ale také sledování videí z YouTube, kontrolu vašich úkolů, kontrolu aktuálních zpráv, sledoívání nejnovějších článků a mnoho dalšího. WebOS sice povýšil používání multitaskingu na zcela novou úroveň, Glimpse jde ale ještě o krok výš. Pokud si zakládáte na produktivitě, Glimpse by ve vašem přístroji neměl chybět.
SecuStore 2 je nejlepším správcem hesel, jak jsem měl doposud možnost vidět nebo používat. Stejně jako mnoho ostatních z vás navštěvuje denně spoustu různých webů a časem se stalo docela obtížné pamatovat si všechna jejich přístupová jména a hesla. Právě s tím mi pomáhá SecuStore 2 s pěkným uživatelským rozhraním, rychlými reakcemi a vestavěným kódováním uložených informací. Na MACu jsem měl za tímto účelem vytvořenu zabezpečenou složku, SecuStore 2 je ale mnohem lepší řešení.
Největším nedostatkem je pro mě v tuto chvíli nemožnost na TouchPadu nativně editovat dokumenty, takže jsem nucen veškeré texty vytvářet buď v aplikaci pro psaní poznámek nebo ve webové verzi Google Docs (kde je na rozdíl od poznámek možné používat různé formátování textu). Psaní v poznámkovém bloku je však oproti Google Docs rychlejší. S používáním Google Docs je spojeno několik dalších drobných problémů, jako je např. skutečnost, že tato služba nedokáže rozpoznat závorky zadané prostřednictvím vestavěné klávesnice, podobný problém vzniká i při psaní apostrofu. Rozhodování mezi těmito dvěma metodami tvorby textu tak bude závislé čistě na osobních preferencích.
Často jsem používal také hudební přehrávač. Jak jistě všichni víte, je TouchPad vybaven certifikací Beats Audio. Byl jsem velmi spokojený zejména se dvěma věcmi: s kvalitou hudebního výstupu a vestavěným reproduktorem. S čím jsem spokojený nebyl? S výkonem hudebního přehrávače a s hlasitostí hudby. Hudební přehrávač byl totiž jedinou aplikací, kde jsem se pravidelně setkával se zasekáváním. A stížnosti ohledně hlasitosti zařízení také nejsou na fórech zrovna ojedinělé. Takové Pre 2 je nejméně o 40% hlasitější. Notebook byl hlasitější aspoň dvakrát. Abych slyšel trochu lépe, musím hlasitost vždy vytáhnout na úplné maximum. Kvalita reprodukce je skvělá, ale hudba hraje hodně potichu.
Vedle hudebního přehrávače jsem hodně často používal také e-mailového klienta. Práce s elektronickou poštou je jedna z oblastí, kde Touchpad exceluje. E-mail je jednou z nejlepších vlastností systému webOS v oblasti produktivity, možná dokonce vůbec. Rychle se můžete přepínat mezi jednotlivými schránkami, pokud chcete, můžete si nechat zobrazit všechny zprávy najednou, při čtení mailu stále vidíte ostatní složky, vše si přizpůsobíte podle svých potřeb. Práce s poštou je na tabletu mnohem pohodlnější než na počítači. Používám čtyři e-mailové účty, takže aplikace pro práci s poštou dostává zabrat, s čistým svědomím ale mohu prohlásit, že zde Touchpad obstál na sto procent. Uvítal bych jen lepší možnosti organizování jednotlivých zpráv. Zprávy lze sice dělit do složek, přesto jsem zde nebyl zcela spokojen. Pro třídění pošty tak přeci jen zůstává lepší stolní počítač.
V minulé části jsem pěl ódy na univerzální vyhledávání Just Type a jeho schopnost okamžitě vyvolávat i různé potřebné operace a akce. Nyní se zaměřím na práci s kartičkami zastupujícím jednotlivé spuštěné aplikace a jejich okna, a zejména pak na možnost jejich sdružování do skupin, které HP nazývá „Stacks.“ V základu se jedná o způsob, na jaký jsme zvyklý ze stolních počítačů. Ve webOS je ale navíc možné jednotlivá okna podle potřeby skvěle organizovat. Jsem zvyklí mít pootevíraných mnoho a mnoho oken, takže možnost je velmi rychle seskupit podle nejrůznějších kritérií, mi neskutečně usnadňuje život. Na počítači mě vždy štvalo, když jsem musel dlouho hledat potřebné okno, ve webOS ale s ničím takovým nemám problém. Oproti webOS 2.0 se mi však zdá, že webOS 3.0 automaticky organizuje okna trochu jinak a nutno říci, že méně šikovně. Alespoň podle mého názoru.
Hodně z vás se zajímá o výdrž baterie. A ta je rozhodně velmi dobrá. Ne, že by nemohla být lepší, ale určitě není špatná. Při náročném stylu používání (což je v mém případě asi 90% celkového času) se mnou TouchPad vydrží od osmi hodin ráno do půl sedmé večer. Během této doby napíši hodně e-mailů, hraji si 3D hry, čtu knihy, sleduji filmy atd. Pamatujte, že se jedná o mé jediné zařízení, takže na něm provádím skutečně vše. Mobilní zařízení v tomto mají ve většině případů nad běžnými počítači výhodu – můj MacBook by při tomto stylu používání vydržel kolem tří hodin.
Dost námahy si vyžaduje používání tak základní funkce, jakou je práce se schránkou pro přenášení textu. Podle mého názoru navíc nefunguje moc dobře. Na počítači jsem byl zvyklý používat tyto funkce pořád, ale na Touchpadu jim nemohu přijít na chuť. Značky pro výběr potřebné oblasti v textu by měly být o dost větší, velmi špatně se s nimi pracuje a často jsem si jich nebyl schopen ani všimnout. Uvítal bych také, kdyby tato funkce nějak výrazněji indikovala uživateli svůj stav. Zde si ještě webOS 3.0 určitě nějakou tu práci zaslouží.
Hodně se mi líbila technologie pro synchronizaci všeho možného nazývaná jako „Synergie (Synergy)“. Zvykl jsem si také používání prohlížečů dokumentů QuickOffice a PDF, kde se mi líbilo, že bylo možné současně prohlížet materiály uložené na různých místech. To, co jsem musel na MACu dělat na více místech, udělám na TouchPadu v jediném okně. A právě díky Synergii je to ještě o dost snazší. I v tomto případě je vše mnohem rychlejší, než by tomu bylo na počítači. Těžko se to ale asi bude chápat, dokud to nevyzkoušíte. Celkově mám pocit, že mi TouchPad umožňuje můj digitální život zorganizovat mnohem lépe, než tomu bylo doposud.
Pokud bych měl shrnout vše, co jsem nyní řekl, vyšlo by mi z toho slovo RYCHLOST. Vše je perfektně rychlé a nijak nezdržuje (tedy až na výše zmiňovaný hudební přehrávač). Od prvopočátku bylo vše svižné a plynulé a tak je to až doposud. Díky tomu na tabletu zvládám udělat opravdu vše, co potřebuju. Život s webOS tabletem jako centrem mého života si tedy skutečně užívám. Je to opravdu velmi dobrá a zajímavá zkušenost!
Zdroj: Esteban Camacho pro PreCentral.net