
V první části recenze jsem nebyl k Palm Pre 2 nijak zvlášť hodný, kritizovat jsem musel zejména jeho klávesnici. Hned v úvodu druhé části recenze ale musím uznat, že jsem si na její provedení dokázal zvyknout, a nyní jsem schopný psát docela rychle (rychleji než na dotykovém displeji iPhonu 4). I nadále tak pokračuje mé preferování hardwarových klávesnic.
|
Nicméně tato část recenze bude zejména o softwaru a o tom, jak se s webOS pracuje. Nic nového neřeknu stávajícím uživatelům webOS, ale těch je velmi málo, takže pro většinu lidí by to mohlo být zajímavé čtení.
Během posledních dní jsem si práci s webOS zamiloval. Opravdu to tak musím říci. Na systém jsem si zvykl velmi rychle a téměř jsem si nestihl uvědomit, že používám něco nového. Vše působí tak přirozeně a plynule, že jsem tím stále ještě překvapený. O propracovaném multitaskingu na tomto systému se mluví velmi často a nyní konečně mohu potvrdit, že zcela oprávněně. Žádné problémy jsem neměl ani se zpomalováním či zamrzáním, takže usuzuji, že webOS v Pre 2 dokáže s dostupnou pamětí nakládat velmi efektivně. Vše funguje tak, jak by mělo, v tomto ohledu si opravdu nemůžu stěžovat.
Fotoaparát je ve své kategorii maximálně průměrný. Snímač má sice rozlišení 5 megapixelů, obslužná aplikace je ale funkčně velmi jednoduchá a nese se v duchu starších Palmů a jejich filozofie „zaměř a foť.“ Pokud budete chtít s pořízenými fotkami později jakkoli nakládat, doporučuji fotografování věnovat zvýšenou pozornost. Fotoaparát je stejně jako u předchozího modelu vylepšen o funkci EDoF (rozšířená hloubka ostrosti), která pomůže zejména při fotografování vzdálenějších scén. Fotografická aplikace opravdu nenabízí ani jediné možné nastavení, což pro někoho může být výhoda, pro někoho nevýhoda.
Zcela jiným případem jsou videa. Ta jsou opravdu výborná. Škoda jen, že maximální možné rozlišení je pouhých 640 x 480 bodů. Frekvence 30 sn./s. je pak již klasikou. Takže Pre 2 přichází s průměrným fotoaparátem a výbornou kamerou.
Hudební výstup je dobrý, ale tančit jsem při poslechu hudby nezačal. Hudební přehrávač je zpracován moc pěkně, nabízí i různé možnosti přizpůsobení zvuku. Výhodou je i celá řada podporovaných formátů, takže sbírku svých písní můžete do telefonu nahrát bez jakýchkoli potřebných úprav.
Displej s rozlišením 320 x 480 bodů je zcela dostatečný pro všechny činnosti včetně přehrávání videa. U některých scén si možná nižšího rozlišení povšimnete, ale není to nic, co by vás od sledování videa mělo odradit. Výborně zpracovaný je také vestavěný YouTube klient, který se může pochlubit skvělou použitelností i rychlým načítáním videa.
Výdrž baterie mě trochu zklamala, zde jsem od telefonu čekal více. Přístroj zvládne pracovní den, pokud ale začnete používat energeticky náročnější funkce, začne výdrž rychle klesat. To je pro náročnější uživatele nepříjemná nevýhoda, hádám ale, že tento problém by mohl teď Palm spolu s HP úspěšně vyřešit. Sice je možné dokoupit různé výměnné baterie, což ale rozhodně není zrovna pohodlné řešení. Je trochu škoda, že Palm má výjimečně zpracovaný software, ale vypadá to, jako by opomíjel hardware svých přístrojů Přeci jen zvládnout výdrž a klávesnici není až takový problém, což dokazují ostatní výrobci, ale na celkový pocit z používání přístroje to má velký vliv.
Závěr
Během používání Pre 2 se budete muset smířit s několika kompromisy. Lepší by určitě mohla být výdrž baterie, zcela jinak by mohla vypadat klávesnice, a ani fotoaparát nepatří mezi to nejlepší. To jsou ale drobnosti, které nedokáží zkazit celkově dobrý dojem z tohoto telefonu. Ten začíná již u desénového zpracování, kterým se telefon liší od drtivého zbytku dnešní produkce. Skutečnou perlou je ale operační systém. WebOS je podle mého názoru stejně dobrý jako iOS, možná dokonce i lepší, jeho velkou nevýhodou je však existence velmi malého množství softwaru (např. v oblasti navigačních aplikací). Pre 2 si reálně dokážu představit jako svůj hlavní telefon, což je ocenění, kterého se více než 95% telefonů nikdy nedočká.
Domnívám se, že lidé, kteří si webOS telefon pořídí, dost dobře rozumí dnešnímu trhu a nejspíš i dobře pamatují období slávy starého dobrého Palmu. Pravdou také je, že tito lidé dobře vědí, že Pre 3 bude mnohem lepší a začne se prodávat již relativně brzy. A větší displej, alespoň na pohled lepší klávesnice a 1,4 GHz procesor jsou již pádnými důvody, proč s pořízením telefonu počkat. Z tohoto důvodu je postavení Pre 2 docela nevýhodné.
HP/Palm Pre 2 je výborný přístroj, za což z největší části vděčí webOS. Je to po dlouhé době první přístroj, který mě dokázal zaujmout. Oproti přístrojům s Androidem, které testuji nejčastěji, je totiž hodně odlišný. Pre 2 celkově určitě neváhám doporučit, protože se jedná o povedený telefon s dobře vyváženým hardwarem i softwarem.
Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7