V první části článku jsme se podívali na to, jak iPAD vypadá a na jeho koncepci. Dostali jsme se také k povedené práci s multimédii a webem. Nyní přišel čas na to, abychom se podívali, jestli si stejně dobře povede i při praktičtějších činnostech.
|
Aby věci fungovaly
Nechme stranou multimédia, ve kterých si iPAD vede velmi dobře a pojďme se na jeho vlastnosti na chvíli podívat z pohledu pracovního nástroje. Dokáže se osvědčit i v této oblasti lidských činností?
Všechno záleží na způsobu vaší práce. Pokud jste zvyklí používat náročné desktopové aplikace, iPAD vám asi stačit nebude. Pokud je ale vaše práce založená na přístupu k elektronické poště, práci s poznámkami nebo základní tvorbě dokumentů a tabulek, pak by vám mohl iPAD posloužit velmi dobře, protože všechny tyto činnost bez větších problémů zvládá. Možná, že časem dokonce zjistíte, že pro některé činnosti jej používáte raději, než počítač či notebook.
Při většině těchto činností se dostane ke slovu povedená softwarová klávesnice. Při držení přístroje s displejem na výšku je dobrá pro zapisování URL adres či vyhledávaných termínů, ale při psaní oběma rukama - což je určitě proveditelné - není vhodnější než na několik vět jako odpověď na nový mail apod. Situace se změní, pokud přístroj chytnete tak, aby byl displej na šířku. Klávesnice má k dispozici větší prostor, tlačítka mohou být větší a podobně jako na iPhone stačí pro zaznamenání stisku jen velmi malý tlak. Zde už je situace lepší a iPAD je dobře využitelný např. i pro zapisování poznámek. Na takovéto psaní jsem si zvykl, píši rychlostí okolo 50 úhozu za minutu, což je pro mé účely více než dostatečné.
Původně jsem měl v úmyslu zakoupit k iPADu originální klávesnici s dock konektorem. Nicméně psaní je natolik dobré, že jsem od koupě alespoň prozatím upustil. Osvědčil se mi způsob psaní prostřednictvím tří prostředních prstů obou rukou, díky čemuž píši rychle i přesně. Je ale možné, že by lidé, kteří jsou zvyklí psát bez sledování klávesnice, měli jiný názor.
Dokumenty je možné do iPADu i z něho dostat mnoha způsoby. E-mail je z nich asi nejjednodušší, obzvláště nyní, když jsou díky novému firmwaru dokumenty přístupné jakékoli aplikaci, která s nimi dokáže pracovat. Dokumenty je možné dále synchronizovat skrze iTunes, sdílet prostřednictvím iWork.com nebo nahrávat prostřednictvím služeb jako je Air Sharing HD, Dropbox nebo MobileMe. Nevýhodou je, že aplikace od Applu Numbers a Keynote nedokáží dokumenty ukládat ve formátu Microsoft Excel a PowerPoint - dokáží je pouze načíst, pro uložení je nutné použít buď jejich vlastní formát nebo PDF. Nicméně brzy by měly být dostupné Documents To Go, které tento problém vyřeší. Se složitými a komplexními tabulkami a prezentacemi by mohly mít aplikace na iPADu problémy, pokud ale budete ale pracovat s dokumenty se základními funkcemi, bude určitě všechno v pořádku.
Pokud plánujete na iPAD pracovat, rozhodně doporučuji zakoupení originálního Apple pouzdra. To přístroji poskytne nejen dobrou ochranu, ale zároveň jej při používání dokáže naklonit, čímž se přístroj stane při psaní mnohem příjemnější. Dá se použít také jako stojánek při sledování videa. Pouzdro vypadá celkem obyčejně, ale to, co ztrácí na vzhledu, přidává na praktičnosti a užitečnosti.
Nový způsob práce
Apple svým balíkem iWork dobře prezentuje potenciál pracovně orientovaných aplikací plně přizpůsobených pro ovládání prostřednictvím dotykových gest. Dobrým příkladem může být tabulkový kalkulátor Numbers, který dělá z nudné činnosti, jakou je vytváření tabulek, zábavu. Virtuální klávesnice zde může mít několik podob v závislosti na tom, jaká data zadáváte - může být textová, číselná nebo třeba přizpůsobená zadávání datumů a časů. Díky tomu je vstup dat jednodušší než na počítači. To samé se dá říci i o tvorbě ohraničení, rozložení a manipulaci s buňkami - díky dotykovým gestům jsou skutečně rychlé a intuitivní. Když nyní usednu k tabulkovému programu na počítači, přijde mi jeho obsluha zdlouhavá a nudná.
Díky iPADu můžu navíc pracovat i v situacích, kde by to s jiným přístrojem nebylo možné. Tento odstavec je toho důkazem, protože jej píši v čekárně u lékaře. Bohužel jsou zdejší židle toho typu, že sedím v nakloněný dopředu a plocha vytvořená mými stehny není rovná, ale šikmá - netbook či notebook by se v tomto případě převážil. iPAD v pouzdře však ničím takovým netrpí. iPAD se tedy úspešně zabydluje v dalších a dalších oblastech mého života, protože poskytuje více možností než chytré telefony a lepší přizpůsobitelnost než notebook či netbook.
Již nyní se dá v App Store nalézt celá řada aplikací s jasně pracovním zaměřením. Jedná se o programy pro práci s grafikou či tabulkami a grafy (Omnigraph Sketcher anOmnigraffle) až po programy určené pro vzdálený přístup ke stolnímu počítači a jeho správu (Logmein Ignition a Citrix). Znovu tedy musím zdůraznit, že lidí říkající, že iPAD není přístroj pro práci a tvorbu obsahu, se mýlí.
Sladká odměna
Proč vlastně potřebuji iPAD, když mám notebook i iPhone? Protože podle mého názoru nabízí jedinečné vyvážení funkcionality, použitelnosti, přenositelnosti, přizpůsobitelnosti, výkonu i radosti z používání. V mém případě se tedy jedná o takového příjemného asistenta, jehož služby používám po většinu času. Dokáže iPAD některé z výše zmíněných zařízení nahradit? Ne. Ale skvěle pasuje mezi ně.
Počkat, někde jsem zaslechl, jestli toto místo není zaplněno netbookem. Moje odpověď však zní: “ne.” Vždy jsem raději sáhl po iPADu. Je tenčí, lehčí, rychlejší, má lepší displej i delší výdrž při práci na baterii než jakýkoli netbook. Výhodou iPADu je jeho univerzálnost - může se proměnit ve čtečku elektronických knih, v herní konzoli, v multimediální přehrávač i mininotebook. Najde využití při celé řadě činností, kde by bylo použití klasického netbooku nemožné nebo nepohodlné. I psaní je pohodlnější než u řady netbooků. Při mém způsobu používání zkrátka nemá iPAD v současné době konkurenci.
Těším se na budoucnost
iPAD je první verze produktu, který se bude samozřejmě dále vyvíjet. Ale na to, že se jedná o první verzi, je to již nyní velmi povedený kousek hardwaru. Vím, že mnoho lidí říká, že bude lepší počkat na druhou nebo třetí verzi. Osobně ale nevidím důvod. Proč si odpírat všechny ty příjemné vlastnosti? Navíc bude během několika měsíců k dispozici iPhone OS 4.0 s podporou multitaskingu, třídění aplikací do složek a celou řadou dalších funkcí a příležitostí pro tvorbu skvělých aplikací.
Nemohu se dočkat.
Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7