Dnes máme pro vás dokončení rozsáhlé recenze multimediálního telefonu Nokia 5730 Xpress Music, kde se zaměříme především na jeho softwarovou výbavu.
|
Prostředí domovské obrazovky
Podobně jako u dalších novějších přístrojů se Symbianem se i na úvodním displeji Nokie 5730 setkáte se schématem obsahujícím lištu pro rychlý přístup k vybraným kontaktům. Z této grafické rolovací lišty máte možnost rychle vybranému člověku napsat zprávy či zatelefonovat, vidíte přehled poslední komunikace a také poslední dva statusy ze sociálních služeb (pokud máte nastaveno), např. Twitteru. Nevýhodou je, že zprovoznění této funkce není příliš intuitivní a vyžaduje si provedení několika nastavení. Statusy je navíc nutné obnovovat ručně (což ale není vždy na škodu vzhledem k datovým přenosům či roamingu).
Dále si již můžete obrazovku přizpůsobit množstvím modulů, jejichž podobu si můžete do určité míry přizpůsobit.. Můžete si sem umístit Ovi Kontakty, kalendář, hledání Wi-Fi sítí apod. Na úplném spodku displeje se pak nachází šest ikon pro rychlé spuštění programů.
Nechybí ani “mluvící” téma, které zpřístupní některé funkce telefonu např. pro používání v automobilu díky tomu, že názvy na displeji jednoduše hlasitě přečte. Takto se dostanete k běžným telefonním funkcím, aktuálnímu času, hlasovému ovládání nebo doručeným zprávám.
Aplikace
Základní sada aplikací, které Nokia 5730 nabízí nebude pro zkušenější uživatele žádným překvapením.
Webový prohlížeč zde sice nezastupuje jeho nejnovější verze, i tato je ale přesto dostatečně rychlá pro většinu klasických webů, o webech mobilních vůbec není třeba pochybovat.
V nabídce se nacházejí také ikonky pro přístup k sociálním sítím, za kterými jsou však pouze ukryty odkazy na jejich mobilní verze. Z telefonu se tak dostanete k Ovi, Facebook a na YouTube. Stáhnout si můžete aplikace pro přístup na MySpace a Hi5.
Obrázková galerie je tvořena karuselem, ve kterém rotují fotografie, které je možné prohlížet nebo na nich provádět základní úpravy. Tato aplikace byla původně součástí Nseries. Nechybí ani zvláštní sekce pro práci s videi, která se ovšem nese v podobném duchu jako práce s fotkami. Je zvláštní, že se videa zobrazují i mezi obrázky, Nokia by tuto nejednotnost měla dát do pořádku.
Internetová rádia i podcasty fungují přesně podle očekávání. Potěší, že i s těmito aplikacemi fungují multimediální tlačítka na čelní straně přístroje.
V současné verzi firmwaru telefon obsahuje Nokia Mapy ve verzi 2.0, upgrade na novější třetí verzi by však neměl být problémem. Během testování jsem neměl s GPS žádné problémy, zaměření bylo rychlé a příjem signálu stabilní.
Home Media je jakýsi průvodce, který vám ukáže jak streamovat a synchronizovat hudbu mezi telefon a počítačem prostřednictvím UPnP. Postup je to trochu složitější, ale výsledek určitě stojí za to.
Nechybí ani vestavěná podpora N-Gage her včetně několika demoverzí na dodávané 8 GB paměťové kartě. Grafický výkon 5730 není nijak výrazný, každý si zde ale určitě nějakou tu hru, která mu pomůže ukrátit dlouhé chvíle, najde. Díky dostatku operační paměti nejsou hry výkonnostně nijak omezovány.
V nabídce najdete i několik dalších užitečných aplikací jako je např. předpověď počasí AccuWeather.
Protože telefon pracuje na standardní bázi Symbianu S60 3rd, je kompatibilní s obrovským množstvím dalších aplikací a her, které můžete snadno pořídit. Grafický výkon je dostatečný i pro přehrávání videa (YouTube) či hry (Micropool), oboje běží v použitelné rychlosti. Systém je velmi dobře optimalizovaný a obejde se tak bez speciálních grafických čipů. Podobně jako u E75 je prostředí připravena pro práci v horizontálním i v vertikálním režimu. Horizontální režim se samozřejmě automaticky aktivuje při vysunutí hardwarové klávesnice, nechybí ale ani možnost automatického přetočení díky polohovému senzoru.
Fotoaparát a multimédia
Krátce jsme se k fotoaparátu dostali již v první části článku, nyní tedy podrobněji. Funkčně je shodný s fotoaparátem u modelu E75, obsahuje tedy snímač s rozlišením tři megapixely, automatické ostření a optiku Carl Zeiss. Rozdíly mezi pořízenými fotografiemi jsou drobné, mírně ale vede právě dnes testovaná 5730, zejména díky věrnějšímu podání barev.
Při dobrém slunečném osvětlení je možné pořídit výborné snímky, s horšími světelnými podmínkami se samozřejmě kvalita snižuje, přesto ale zůstává použitelná. Fotoaparát je tedy rozhodně na mobilní telefon použitelný, pokud si dáte trochu práce, jsou fotografie vhodné i pro tisk na menší formáty papíru.
Samozřejmě nechybí ani záznam videa, po vzoru ostatních lepších Nokií ve VGA rozlišení při rychlosti 30 sn./s. Ostrost, podání barev i kvalita zvuku jsou dobře vyvážená a výsledná videa jsou bez problémů sledovatelná, vhodná i pro nahrání na YouTube ve vyšší kvalitě a možná i pro vypálení na DVD. V případě potřeby je možné použít také LED blesk (i pro fotografie) a digitální zoom.
Když už jsme byli u nahrávání videa, pojďme se rovnou podívat i na jeho přehrávání. To je opět v režii podobných telefonů Nokia, poradí si s formáty MP4, 3GP a WMV a také H.263 a H.264. S většinou klipů jsou neměl potíže, nelze však vyloučit, že se určité problémy v případech některých videí projevit mohou, podobně jako se to stalo u jednoho z mých testovacích klipů. Při sledování videa opět budete těžit z multimediálních tlačítek na boku, využít je ale možné také D-PAD.
|
|
K přehrávání hudby toho již není moc co napsat, vyhovovat bude i náročným uživatelům, a to také proto, že je možné hudbu poslouchat i během práce s jinými aplikacemi. Multimediální tlačítka v tomto případě fungují i jiných aplikacích, takže např. posun na další skladbu není problémem ani v internetovém prohlížeči. Oproti ostatním telefonům, kde kvůli přesunu na další skladbu musíte přerušit svoji práci, zapnout hudební přehrávač, přeskočit na další skladbu a opět se vrátit ke své předešlé činnosti je to obrovský rozdíl, na který si velmi rychle a snadno zvyknete.
|
|
Zvuk reproduktoru by byl sám o sobě dobrý, bohužel je nepříjemně utlumen zadním krytem, který jeho kvalitu degraduje. Řešení jsem naznačil v první části - do krytu nemilosrdně vyrobit několik otvorů, které kvalitu hudby skutečně vylepší. Poslech hudby je velmi dobrý i přes dodávaná sluchátka typu in-ear, ostatně jak by se dalo od hudebního telefonu ze série Xpress Music očekávat. Funkční by měla být také možnost poslechu streamované hudby z podporovaných UPnP zařízení, kterou jsem
ale neměl příležitost vyzkoušet.
|
|
V nabídce přehrávače nechybí ani vizualizace (spektrum, osciloskop, kruhy nebo obrázek alba) nebo nastavení ekvalizéru. Zastoupeno je také FM rádio (a samozřejmě také internetové rádia) a přístup do hudebního obchodu Nokia Music Store. Užitečnou funkcí by mohlo být také hlasové vyhledávání (rychle se spustí stisknutím * z pohotovostního displeje), kdy stačí vyslovit název interpreta a skladby a telefon ji automaticky vyhledá ve vaší hudební sbírce. Rozpoznávání ale nebylo příliš spolehlivé a většinou bylo rychlejší skladbu najít ručně.
Závěr
V tomto případě vůbec nemá smysl pochybovat o funkční výbavě - ať již se jedná hudební tlačítka nebo aplikace, které budou dostačovat každému. A podobně jako E75 si i 5730 se vším poradí Elami dobře - ať již se jedná o psaní e-mailů, poslech hudby, fotografování nebo telefonování.
Zde se hodí takové zopakovat mé hodnocení ze závěru první části testu:
Nokii 5730 Xpress Music by se dalo přirovnat ke švýcarskému noži. V porovnání s modelem E75 však spíše k jeho levnější, neznačkové podobě - nezaujme totiž nejnáročnější skupinu uživatelů, všechny ostatní ale potěší zajímavou konstrukcí, dobrou funkční výbavou a dostupnou cenou.
Nyní přichází ta složitější část. Je elegantní, nádherný nebo cool? Ne tak docela (pokud se na telefon nedíváte při špatném osvětlení, kdy vynikne jeho podsvícení). Vyplatí se za tu cenu nebo je příliš vysoká? Možná, že ano, protože kromě QWERTY klávesnice a multimediálních tlačítek nenabídne nic nového..
Přesto všechno jsem si ale Nokii 5730 Xpress Music oblíbil. Nejedná se o revoluční přístroj, spíše o vhodné doplnění hudební série o dobře vybavený telefon s QWERTY klávesnicí, kterou se zatím žádný z jiných telefonů Xpress Music nemůže pochlubit. Jako takový jistě zaujme především mladé technické uživatele, kteří na telefonu často píší textové nebo jiné zprávy a rádi poslouchají hudbu a jinak se baví.
Zdroj: Steve Litchfield pro All About Symbian