PDASoft

Resco Audio Recorder - odposlech nebo diktafon?
Publikováno: Úterý, 13.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


Klasické "špionské" vybavení, které zvládne nahrávat podle zadané intenzity zvuku. Vaše PDA bude tedy nahrávat jen pokud bude nějaký zvuk "slyšet", což z něj učiní inteligentní diktafon. Známá rodina produktů Resco je navíc zárukou kvality a musím přiznat, že od dob verze 1.0 se toho dost změnilo.


Trocha historie na úvod

Změnilo se opravdu hodně, ale naštěstí bylo zachováno "zdravé jádro" produktu. Verze 1.0 nesla název Resco Spy, což napovídá, že program by mohl být použit k nelegálnímu odposlechu druhých osob. Základní funkcí je nastavení úrovně ticha, software pak nahrává pouze to co tuto hranici překročí, což významným způsobem šetří paměť. To vše navíc s možností vypnutí displeje při běhu a časového spínače začátku nahrávání skýtá možnost zneužití k odposlechu. Resco Spy (verze 1.0) uměl všeho všudy nahrávat do jakýchsi "sessions", kde uchovával informaci od kdy do kdy je zvuk a od kdy do kdy je ticho, ty pak bylo možné exportovat do WAV. Uměl samozřejmě zhasínat displej a spustit nahrávání s nastaveným zpožděním. Ještě jedna dobrá vlastnost - vždy ukazoval kolik času je možno nahrát podle zvolené komprese a cílové paměti.

Pokud byste své PDA s tímto programem umístili kupříkladu do zpovědnice a nastavili přijatelně nízkou úroveň, od kdy se má zvuk nahrávat, mohli byste bez problémů zaznamenat nejednu zpověď, když navíc uvážíte, že by se nahrávalo s vypnutým displejem a jen v případě, že by se někdo zpovídal, navíc v nové verzi s MP3 kompresí...

Jak vlastně funguje VAS (Voice Activation System)

Klikni pro detail Tato technologie se sice vyskytuje až ve vyšších verzích, ale v nižších ji nikdo nemohl postrádat, protože software uměl prakticky totéž. Ptáte se proč? To vám vysvětlím. Tato technologie totiž nebyla vyvinuta programátory, nýbrž ekonomy. Aplikaci s touto "technologií" si totiž koupí více lidí, i když vlastně umí skoro totéž co stará verze.

Na dolním posuvníku si nastavíte, jak intenzivní zvuk chcete považovat za ticho (nebude se nahrávat). Pokud pak spustíte nahrávání, program bude průběžně sledovat intenzitu zvuku a pokud přesáhne vámi zvolenou hranici, začne nahrávat. Jakmile intenzita hlasu poklesne pod kritickou mez, nahrávat přestane a začne zase až bude zvuk dost intenzivní. To je velmi pohodlné, nemusíte neustále mačkat tlačítko nahrávání, když se někdo odmlčí nebo když skončí proslov. Navíc ušetříte paměť za nenahrané ticho.

Copak je nového

Základní funkci inteligentního diktafonu jsem vám již přiblížil. Krom toho umí samozřejmě všechny podporované formáty také přehrávat, včetně MP3. Pokud se vám nelíbí původní vzhled, stačí změnit skin. Velmi příjemná a užitečná věc je vědět, kolik ještě můžete nahrát, tento údaj se zobrazuje při volbě zvukového formátu a je kalkulován na základě volného místa v paměti a zvolené úrovně komprese. Nahrávat samozřejmě můžete přímo na paměťovou kartu, dokonce i do "iPaq File Store". Před prvním použitím se spustí test, který zkontroluje jak si software rozumí s daným médiem v kombinaci se zvolenou kompresí. Tento test můžete aktualizovat i manuálně v příslušné záložce nastavení. Před tím než budete zkoušet funkci vypnutí displeje, doporučuji namapovat ji na nějaké tlačítko v záložce "Buttons". On se vypnutý displej pak špatně zapíná zoufalými dotyky na displej. Audio Recorder lze také přiřadit jako výchozí přehrávač k podporovaným formátům.

Pro "našince" je podpora PDAudio spíše pro zajímavost.

Kolem a kolem

Z osobní zkušenosti mohu říct, že způsob nahrávání se oproti staré verzi o něco zlepšil, program reaguje o poznání rychleji. Také podpora MP3 je vítanou změnou. Na něčí hlas totiž většinou nepotřebujete nějaký vysoký "bitrate", aby jste rozuměli každému slovu a vzhledem k mikrofonu v PDA to ani nemá smysl.

Rodina produktů Resco je všeobecně oblíbená a tenhle program do ní opravdu zapadá. Při jeho používání jsem měl ale problém s otevřením jedné starší hlasové poznámky (WAV) nahrané přes systémové rozhraní, i když ostatní byly bez problémů. Při otevírání větších souborů vykazuje o něco více činnosti než by bylo příjemné, na druhou stranu se ale chová dost stabilně.

Na závěr bych se chtěl ještě vyjádřit k problematice odposlechu, kterou jsem v úvodu nastínil proto, abych získal pozornost čtenáře. V žádném případě nedávám nikomu návod k nelegálnímu odposlechu a program k tomu není primárně určen. Funkce vypnutí displeje je určena k úspoře energie, ne k utajení. Osobně bych nikdy nenechal svůj iPaq na žádném cizím místě, to bych mu prostě nemohl udělat.

Klikni pro detail Klikni pro detail Klikni pro detail

Resco Audio Recorder ver. 2.52

 Velikost (kB)  342,5 kB
 Download (kB) 795 kB
 Kategorie záznam zvuku
 HW požadavky  PocketPC
 Podporované formáty MP3, RAF, WAV
 Časovaný záznam Ano
 Autodetekce zvuku Ano (VAS)
 Skiny Ano
 Vypnutí displeje Ano
 Programování tlačítek Ano
 Podpora PDAudio

Ano

 Česká lokalizace programu Ne
 Hodnocení * * * * *
 Cena produktu  19,95 U$

Program byl testován na stroji iPAQ 3850 (ARM@200MHz, 64MB RAM, displej 65 tisíc barev, operační sytém PocketPC 2002).Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=84