PDASoft

Iambic Agendus 7.05 Professional Edition
Publikováno: Čtvrtek, 08.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


AP7 Je až s podivem, že přestože jsou PDA především osobní diáře, nedá se říci, že by vestavěný Adresář, Kalendář a Úkoly bylo to nejlepší co jsem kdy viděl a používal. Naštěstí vracet se zpět k tužce a papírovému zápisníku nemusíme. Jednou z šikovných alternativ je např. komplexní program Iambic Agendus 7.Jeden z nejlepších programů, který vylepšuje vlastnosti diářů Palm je Agendus Professional Edition od společnosti Iambic, Inc. Tento program rozšiřuje možnosti tam, kde původní systém funkcemi a fičurami příliš nehýří.
Pro instalaci programu potřebujete 826 Kb volné paměti ve vašem PDA, PalmOS 3.1 a vyšší a pro podporu SMS zpráv PalmOS 4.1 a vyšší. Doporučuji po instalaci nastavit přiřazení Agendusu pod tlačítka pro vyvolání Kalendáře a Úkolů a to přes Options/Preferences/Buttons. Postačí zaškrtnout okénko Assign To Agendus. Volitelně pak můžete nastavit Press Action na Cycle Views a v Include vybrat 1 (aktuální den), 7 (týdenní náhled), 31 (měsíční náhled), 1/4 (čtvrtletní náhled), což způsobí, že po opětovném stisku tlačítka se vám změní pohled z náhledu na aktuální den, na týden, měsíc, popř. čtvrtletí.

Adresář - Kontakty

Contact List Díky tomu, že Agendus využívá původní integrovanou aplikaci Adresář, ani nepostřehnete, že máte k dispozici něco navíc. Kontakty zadáváte stále stejně. Pouze v okamžiku, kdy stisknete ikonu znázorňující panáčka v modrém, vyvoláte funkci Contact List. Zde jsou šikovné dvě věci. Zaprvé zrychlené vyhledávání díky předtříděným záložkám, kde jsou jednotlivé kontakty rozděleny na skupinu začínající písmeny A,B,C a D,E,F atd. což je rychlejší než poměrně zdlouhavé rolování seznamem. Za druhé je to funkce slučování (Group). Můžete tak dát dohromady lidi z jednoho města, nebo firmy. Já osobně používám jednu z uživatelsky definovatelných položek (uživatelské pole) pro přezdívky a tahle funkce mi umožňuje udělat si rychlý seznam a přehled právě podle nich. Největším přínosem však je propojení vašeho seznamu kontaktů s Kalendářem, SMS a email klientem.

Kalendář

Today na T3 - Klikni pro detail Tato část je podle mě stěžejní, zde je to nejlepší co Agendus vlastně přináší. Cyklické vyvolávání různých pohledů na události jsou prostě velmi, velmi návykové, zvláště pokud používáte nejrůznější ikonky a barvy pro akce. Velmi šikovný náhled je Split, ten totiž zobrazuje jen akce a termíny, které v Kalendáři máte, neukazuje prázdné plochy v kalendáři. Ve svém důsledku to vytváří snadný a přehledný seznam toho, co musíte.
Úkoly (ToDo) na T3 - Klikni pro detail Pohledy na akce v kalendáři jsou denní (Split - rozdělí obrazovku na dvě části (dá se měnit jejich vzájemný poměr, efekt má tato funkce až když máte hodně akcí), v horní se budou zobrazovat naplánované akce na daný den a ve spodní úkolu z Úkolovníku (ToDo), List - prostý seznam akcí, Today - kompletní přehled toho, co se za ten den událo a nebo co je plánováno. Navíc je zde taková fičura pro milovníky tapet. Můžete si zde nastavit obrázek jako podklad. Options/Preferences/Wallpaper Vypadá to docela efektně, jen bych doporučil v nějakém editoru si upravit jas a kontrast obrázku, který si vyberete za podklad, aby pak byl vidět text, který se pak vypisuje přes ten obrázek, zvláště v HiRes to není moc výrazné a bohužel není moc možností jak ten text zvětšit a zvýraznit. Soubor pak můžete ve formátu GIF nebo JPG Week na T3 - Klikni pro detail uložit na paměťovou kartu a nebo pokud nemáte, tak pomocí programu WallpaperConverter.exe zkonvertovat a nainstalovat do vašeho PDA (Oproti předchozím verzím se nyní podklad zobrazuje všude, nejen v záložce Today.), týdenní (List - prostý seznam akcí, stejně jako u denního náhledu, jen za celý týden, Grid - zobrazuje v takovém tom klasickém papírovo-diářovém týdenním souhrnu, zobrazuje i prázdná místa (dny, kdy není žádná akce), Block - týdenní náhled tak jak jste zvyklí z vestavěného Kalendáře, který je pouze doplněn o barvy akcí a doprovodné ikonky), měsíční (Standard - standardní náhled na měsíční kalendář,Clock - zobrazuje čas zabraný jednotlivými plánovanými akcemi formou malých budíků, Icons - obdobné jako standardní náhled, ale u veškerých akcí v měsíčním kalendáři jsou zobrazeny situační ikonky, moc hezké a šikovné). Zde malá odbočka - tyto ikony si můžete donahrát, tj. můžete používat i jiné, než jsou standardně k dispozici. Bohužel jsou povětšinou placené, ale nezoufejte, např. kolekce FM HiRes Icons 1.5 je k dispozici zdarma. Poslední a tak trochu mimo je tzv. úkolový náhled, který má několik zajímavých voleb, namátkou Today (dnes), Tomorrow (zítra), This Week (tento týden), This Month (tento měsíc), Next Week (příští týden) atd. Due Today (dnes aktuální), Past Due (prošlé), Future Due (budoucí) a Undated (úkoly bez data).

Jak vytvořit záznam do Kalendáře

Calendar To NEJ... co na Agendusu je a v čem tkví jeho krása. Mě osobně se právě na Agendusu líbí ta jeho pestrost, ikonky, barvičky a pod.
Nový záznam se vytvoří pomocí ikony prázdného listu papíru. Přednastaveny jsou možnosti s ročním opakováním (Annual Event) a týdenním opakováním Weekly Meeting). Klasický jednorázový záznam je k dispozici jako Meeting. Zde přichází ke slovu jedna z fičurek Agendusu, kterou je tzv. prolinkování s databází kontaktů. Pokud si do kalendáře chcete zapsat setkání s nějakou osobou, kterou máte v Adresáři, postačí si ji vybrat ze seznamu (stačí ji i jen částečně napsat a začne se sama automaticky dovyhledávat). Samozřejmě je možné do položky Contact zadat i jméno osoby, která není v Adresáři. Další vylepšenou záležitostí je zadávání termínu a dobu trvání akce, které je realizováno pomocí jakési zadávací lišty (samozřejmě je k dispozici i možnost číselného zadání). A teď na řadu přicházejí nejmilejší perličky. Ke každému záznamu si totiž můžete přidat malou symbolizující ikonku, případně barvu záznamu v Kalendáři. Velmi to přispívá k zpřehlednění záznamů. Ikony lze doinstalovat další (dokoupit, nebo si pomocí zabudovaného editoru dokreslit další). Samozřejmě následuje popis akce, možnost nastavení alarmu (zajímavá je možnost nastavení nejen času před začátkem schůzky Before The Meeting Start Time, ale i After The Meeting Start Time) a připojení poznámky (Note).

Email

Email Tím čím se od sebe liší Standard Edition a Professional Edition je integrace emailového a SMSkového klienta. Zajímavou vlastností je možnost vytvoření kontaktu nebo zadání schůzky do Kalendáře přímo odtud. To se může hodit, pokud dostanete mailem nabídku ke schůzce, nemusíte pak přepínat do jiné aplikace a máte to hned při ruce. Opět je tu velmi šikovně využito propojení databáze kontaktů a tak je možné snadno ukládat přijaté Vcard/Vcal (kontaktní vizitky, které majitele Outlooku mohou připojovat k mailům) do Adresáře. Emailový klient také podporu práci s přílohami (Attachment). Pokud máte k dispozici paměťovou kartu, můžete na ni tyto přílohy i ukládat. Pro spolupráci s přílohami, podporuje Agendus práci s následujícími programy:

SMS

SMS Pokud nepoužíváte nějaký speciální program na posílání SMS zpráv (jako např. FunSMS 3, pak jistě uvítáte integraci SMS klienta do Adresáře. Opět díky propojení je zde možné odeslat SMS jen několika málo ťapnutíma na display. Tento SMS klient je však jen o chlup lepší než ten, co je v Palmu vestavěný, tj. nic moc, žádné extra komfortní funkce a poměrně dost strohý. Myslím, ale že by nebylo od věci oddělit SMS klienta od emailového. Integrace obou je sice hezká, je pravda, že zpráva jako zpráva, ale ...


Vady na kráse

Žádný z programů není dokonalý a tak už kromě poněkud slabšího SMS klienta mi u programu Agendus Profesional vadí především trochu problematický alarm. Ne, že by nezvonil, když má, ale bohužel nevyskočí potvrzovací okénko, to vyvolám až stiskem tlačítka Kalendář, kde mám nadefinováno spuštění Agendusu. Bohužel jinak než odklepnutím se ten alarm zrušit nedá a okénko samo nevyskočí.
Další nepříjemností je chyba v DIA (Dynamic Input Area libraries). Těžko říci, zda je chyba u PalmOne nebo u tvůrců programu. Chyba v DIA se projevuje tak, že Agendus pracuje pouze v režimu 320x320 bodů, což je na Tungsten T3 opravdu škoda. Naštěstí stačí nahrát tuhle novou DIA a hned je k dispozici celých 320x480 bodů.

Ale i přes tyto nedostatky je program Agendus Profesional 7.05 jedním z nejlepších programů pro komplexní ovládání plánování času a kontaktů, které na Palm jsou.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=74