PDASoft

S Palmem do Internetu
Publikováno: Pondělí, 05.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Obecné články


Internet Máte Palm? Máte možnost připojit ho do Internetu? Ale nemáte, nebo nevíte které programy, které by jste na Internet v Palmu potřebovali? Tak právě pro Vás je tento článek.


Síla Palmu spočívá mimo jiné v dostatečném množství aplikací pro všechny programové kategorie, a proto není problém,vybavit svého "miláčka" vším potřebným k využívání internetového "pohodlí".
Více a více se rozmáhá kombinace Palm + Internet, a tak se počet aplikací pro toto využití neustále zvětšuje. Proto možná nevystihnu všechny potřebné, nebo pro někoho užitečné aplikace.

Začnu internetovým základem a to emailovými klienty. K dispozici jich je hned několik.

email

email klienti

SnapperMail v aktuální verzi 1.9.2.01
·   Patří k lepším v kategorii komerčních klientů. Podpora nativních souborů, stabilita, rychlost, jednoduchost, ale poněkud vyšší cena.
·   Používání programu je zpoplatněno.
·   Bližší informace: http://www.snappermail.com

VersaMail v aktuální verzi 6
·   Standardně dodáván jako součást softwarového balíku k PDA značky PALM. Funkce má obdobné jako již zmíněný SnapperMail. Navíc obsahuje podporu čtení mailů přes webové rozhraní (stažení emailů z Hotmail, nebo Yahoo) a obsahuje i desktopovou část. Pokud používáte PDA jiné značky, je možné program dokoupit.
·   Bohužel demoverze není k dispozici.
·   Bližší informace na: http://www.versamail.com

IambicMail v aktuální verzi 3.14
·   Dodáván k programu Agendus Pro, který je s ním propojen. Funkce jsou pouze základní. Zařadil bych ho do nižší třídy emailových klientů. Jeho částečné rozšíření je zapříčiněno již zmíněnou integrací do Agendus Pro.
·   Používání programu je zpoplatněno.
·   Bližší informace na: http://www.iambic.com

Nyní už máme k dispozici pár slušných klientů, mezi kterými můžeme vybírat. Jejich výčet není konečný!

Druhá praktická věc, je prohlížení internetových stránek.
Bohužel, zde už není tolik na výběr, jako tomu bylo u emailových klientů.

browser

WWW prohlížeče

WebPro
·   Vestavěný prohlížeč internetových stránek.
Tento prohlížeč je standardně obsažen v PDA od firmy PALM s PalmOS 5 a vyšší. Starší verze byly k prohlížení Internetu "téměř" nepoužitelné. S novou verzí 3.0.1a bylo vylepšeno mnoho chyb, podpora framů, vylepšená rychlost, podpora prohlížení HTML souborů z karty a podpora proxy serveru, který výrazně urychluje načítání stránek.
·   Bližší informace na http://www.novarra.com

Pocket Link
·   Prohlížeč, který svými funkcemi nijak nepřesahuje již zmíněný WebPro. Načítání stránek je přes GPRS připojení znatelně pomalejší, je poměrně nestabilní a někdy na mém Palmu (Tungsten T3) docházelo k samovolnému resetu.
·   Používání programu je zpoplatněno.
·   Bližší informace na http://www.mdevelop.com/products.jsp

Xiino v aktuální anglické verzi 1.0.9, případně japonské 2.1.2
·   Prohlížeč z japonské dílny, který je určen pouze pro PalmOS 4.1 a nižší. Když se objevil scéně byl špičkou ve své kategorii. Nyní již není vyvíjen a to ho společně s nekompatibilitou s PalmOS 5 upadá do zapomnění.
·   Více informací na http://www.ilinx.co.jp

Základní programy pro Internet jsem uvedl, ale jaký by to byl Internet bez pořádného "pokecu".

ICQ

On-line komunikace

ICQ v poslední verzi 2.1b
·   Tento program byl v době svého vydání velmi zdařilým klientem pro ICQ, ale jeho vývoj byl zastaven. Díky změně komunikačního protokolu pro ICQ, program již není možné používat.
·   Bližší informace na http://www.icq.com

Verichat v aktuální verzi 1.9
·   Program pro komunikaci, který podporuje téměř všechny komunikační protokoly. Je neustále vyvíjen a vydáván v několika jazycích. Podporuje protokoly pro ICQ, MSN, Yahoo a AIM. Už chybí jenom Jabber a ideál by byl na světě. Podporuje běh na pozadí.
·   Používání programu je zpoplatněno.
·   Bližší informace na http://www.pdaapps.com

Chatopus v aktuální verzi 1.08
·   Program, který podporuje Jabber protokol a tudíž i ostatní protokoly (Jabber lze totiž na Jabber serveru nastavit tak, aby spolupracoval i s ostatními komunikačními protokoly). Podporuje běh na pozadí (ten je realizován formou upomínky). Jeho grafické rozhraní je strohé, ale to vyvažují jeho funkce.
·   Používání programu je zpoplatněno.
·   Bližší informace na http://www.chatopus.com

UpIRC v aktuální verzi 3.82
·   Pokud jste milovníky IRC, je pro Vás právě tento program jako "ušitý". Podpora několika channelů v oknech, barevné rozlišení různých oznámení a logování na kartu.
·   Používání programu je zpoplatněno.
·   Bližší informace na http://www.upirc.com

Takže teď už máme možnost si přečíst emaily, prohlédnout webové stránky a popovídat si. V dalším díle se podíváme na zjišťování aktuálních verzí programů, čtení internetových stránek offline, zjišťování počasí přes Internet, seřízení hodin, letištní letecké řády atd.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=65