PDASoft

JackFlash - šoupni to do Flashky
Publikováno: Pátek, 02.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


JackFlash společnosti Bryder je program velmi vhodný k tomu, když chcete mít nějaké programy permanentně v paměti. Každé PDA má totiž obvykle část paměti volné, za normálních podmínek však to nebývá více než 500 kB. Jak si množství této volné flash paměti zvětšit je napsáno v článku o JackSpratu (například u Tungstenu C a Tungstenu T3 můžete získat 14 MB volné flash paměti). Nyní tedy všem, kdo by chtěli JackFlash používat, popíšu své zkušenosti a dosažené výsledky.


Začínáme:

Samozřejmě nejprve je nutné nainstalovat JackFlash. Pro PalmOS 5 je nutná nejnovější verze 3, pro Palmy m5xx (ale už nejspíš ne pro Tungsten T) je na stránkách Bryderu k dispozici starší verze. Něco málo volného místa je dokonce i v Palmu III, ale ve verzi, kterou jsem kdysi používal, se po vymazání RAM PDA už program nahraný do flash neobjevil a nešel tedy spustit (ačkoli tam fakticky byl a po opětovném nahrání JackFlashe se objevil, spustit stejně nešel ani pak). Ale to je jen perlička. Po spuštění programu si v pravém horním rohu dejte zobrazit "All in RAM", kde pak můžete označit aplikace, které budete chtít přesunout do flash.

Přesouvání a práce s flash pamětí:

Bude asi nejlépe, když práci s JackFlashem uvedu na konkrétním příkladu: přesunu programu WordSmith, FineType Manageru a pěti jeho fontů do flash. WordSmith a FineTypeManager je k nalezení jako program ve složce "Apps in RAM" (popřípadě "All Apps", kde jsou zobrazeny i všechny aplikace aktuálně ve flash i v RAM paměti). Vpravo od položky je možnost "RAM" - když na ni kliknete, zobrazí se menu s těmito možnostmi: RAM, Flash, Delete a Beam. Klepnutím na RAM umístíte program do RAM, Flash přesune označený program do flash paměti (a pak už v RAM nezabírá místo), položkou Delete pak program můžete smazat, ať už je ve flash nebo v RAM, a pomocí Beam pak program pošlete na jiný Palm infraportem (což je moc užitečná, protože jinak je u některých programů ve flash problém je najít a odeslat pomocí jiného programu). Takže jsem u WordSmithu a FineType Manageru nastavil položku Flash, a vlevo dole kliknul na Update. Trvá jen chvilku, než se program do Flash přesune, JackFlash ukazuje přesouvání na liště. Dále k programu WordSmith chci do flash přesunout fonty, které najdete v položce "DBs In RAM". Zde jsem měl fonty ArialFTFt, Comic Sans MS FTFt a další. U všech jsem opět nastavil Flash a za chvilku už jsem měl ve flash paměti české fonty, WordSmith i FineType, tedy vše, co k WordSmithu patří. Stejným způsobem lze přesunout i jakýkoli program, databáze nebo i texty. U databází však mohou nastat komplikace: například jsem přesunul jízdní řád pro RepliGo do flash a při pokusu o jeho otevření nastala Fatal Exception a musel jsem Palma za trest bodnout do zad (jinak také Cold reset). Text pro WordSmith nedělal problémy, ale rozhodně ho pak nezkoušejte editovat a uložit!

Stabilita:

Programy přesunuté do flash jsou obvykle stabilní, přesto je nutné si uvědomit, že se jedná o zasahování do operačního systému v důsledku znamenající ztrátu záruky. Proto při používání programů JackFlash a JackSprat je nutné být velmi opatrný. Sám jsem však žádné větší problémy nezaznamenal a všechny programy se chovaly velmi stabilně (zkoušel jsem tyto: Acid Image, slovníky SlovoEd - česko-anglický a česko-německý a naopak, Documents2Go verze 6, EasyCalc (+ databázi MathLib, kterou vyžaduje například i MMPlayer nebo WorldMate), Fax, filepc2pda, FineType Manager, WordSmith, GreatDates, McFile, Mobile Paint, RepliGo, Snapper mail, WaveEdit Pro a WorldMate. Databáze jsem dal do flash už zmíněný MathLib, fonty pro WordSmith a skin pro MMPlayer). Je nutné se vyvarovat amatérských pokusů zejména při přesouvání databází a programů, jejichž zdroj by se mohl měnit (obvykle se jedná o programy, které si vytvoří databáze, do kterých se změny zapisují - a ty pak do flash rozhodně nepřesouvejte). Mezi nestabilní by se dalo v jednoduchosti zařadit cokoli, co se může změnit, tedy databáze a texty. I při nerespektování této zásady došlo pouze k tomu, že jsem musel PDA restartovat a o žádná data jsem nepřišel. Takže co se týče textů, do flash si dejte jen něco důležitého, co chcete mít u sebe při každé příležitosti (například licenční čísla zakoupených programů, narozeniny příbuzných ap.).
Bohužel jeden z programů, které nelze do Flash přesunout je Iambic Agendus, který v určitých okamžicích kolabuje.

Spolupráce s jinými PDA:

JackFlash jsem testoval na Tungsten C a zkoušel jsem i SonyClie SL10 a kdysi dávno i Palm III. Uživatelé Sony mají bohužel smůlu - Sony s PalmOS 5 nejsou oficiálně podporovány a reálně na nich JackSprat ani JackFlash nic neudělá. Na vině je Sony, které nesvolilo vývoj JackFlash a JackSprat pro PDA Sony. Situace na Palmech, které jsou v ČR výrazně rozšířenější, je však mnohem lepší - podporovány jsou veškeré produkty už od Palmu III včetně nejnovějších kousků jako Palm Tungsten C a Palm Tungsten T3, i když třeba se Zirem 71 jsem také nedosáhl žádného výsledku.

Programy po smazání PDA:

Původně jsem si myslel, že programy umístěné ve Flash paměti se budou chovat stejně, jako by je výrobce nahrál do ROM. Bohužel, není tomu tak. Programy ve Flash potřebují pro svůj běh JackFlash, jinak se nezobrazí a nelze je použít. To jsem zjistil jednoduchým testem: při hardresetu Palmu a smazáním všech aplikací se mi zobrazily jen ty programy, které jsem v ROM nechal, ale ty přemístěné do Flash "zmizely". A "neviditelné" zůstanou i v případě, že máte JackFlash na paměťové kartě a k němu své registrační číslo, protože Palm zůstane po smazání beze jména a JackFlash tak nelze zaregistrovat.

Hodnocení:

JackFlash je vynikající program, zvlášť je-li vám paměť PDA malá. Prodává se za 19,95$, ideální je však koupit si za 26,95$ bundle balíček obsahující i JackSprat, samostatně nemá ani jeden z programů příliš velký smysl kupovat. JackSpratem uvolníte ve flash místo, JackFlash ho zase umí zaplnit. V této kombinaci se jedná o vynikající pracovní pomůcku, díky které poznáte v nouzi opravdového přítele.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=62