PDASoft

Jaké technologie byly nové, když jste byli děti?
Publikováno: Pondělí, 15.08. 2011 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Dnešní děti (začíná to vypadat, že už jsem hodně starý) jsou neustále vystaveny novým technologiím. Dnešní dítě ví, jak používat notebook, počítač, smartphone a řadu dalších věcí, které se v posledních letech staly nepostradatelnými součástmi našich domovů. Jejich použití je pro děti zcela přirozené a dokonce si nejsem ani jistý, jestli je za technologie vůbec považují; spíše je považují za naprosto běžnou součást každodenního života.Takže – jaké technologie nás obklopovaly, když jsme si ještě užívali dětství?

V mém případě nebude tento popis nijak zvlášť složitý. Další text se bude týkat jedné věci, kterou si pamatuji obzvláště dobře.

Ty Vánoce se pamatuju velmi dobře. V předvečer Štědrého dne jsme s bratrem sledovali televizi, byli naplněni vánoční atmosférou, a napjatě očekávali, co nám přinese zítřejší den. Nebudu popírat, že nás v té době nic jiného než Vánoční dárky příliš nezajímalo. Dědeček se nám snažil vysvětlovat i duchovní rovinu Vánoc, ale ty dárky byly přeci jen tak nějak přednější..

První dárek, který jsem rozbalil, ukrýval dvě kazety s hrami pro ZX Spectrum. Když jsem se začal trochu zmateně rozhlížet po svém okolí, řekla mi mamka, že doufá, že půjdou přehrávat i v běžném magnetofonu. Své dojmy z této příhody jsem potlačil a pustil se do rozbalování dalších krabic a krabiček. Nakonec jsem se dostal k jedné, která byla o něco větší, než zbytek. A v té se ukrývalo krásné nové ZX Spectrum!

Nedokážete si představit, jaké vzrušení ve mně v té době takovýto počítač způsoboval! O počítačích v té době mluvil každý, ale málokdo jej vlastnil, a pokud jste již nějaký měli, mohli jste se považovat za člena jakéhosi lepšího klubu. Někteří lidé v té době samozřejmě počítači opovrhovali, ale osobně právě toto období považuji za začátek mého zájmu o digitální techniku. A určitě nejsem sám.

Popadli jsme ZX Spectrum a spolu s bratrem jsme vyběhli do patra, kde jsme se pustili do hraní. Ten pocit z těch gumových tlačítek je neopakovatelný. A ty popisky tlačítek. Pokud si dobře vzpomínám, jedna klávesa na sobě měla natištěných 126 odlišných funkcí. A pak nesmíme zapomínat na kazetový magnetofon, ze kterého se nahrávaly hry. (Je zajímavé, že magnetofonu jsme se až do chvíle, kdy jsme dostali ZX Spectrum, snad vůbec nedotkli).

Rozhodně to byly ty bezkonkurenčně nejlepší Vánoce, jaké jsem zažil.

Bylo pro mě překvapením, když bratr postupně začal o počítač ztrácet zájem a on přecházel stále více a více do mé moci. Když tak vzpomínám na ta léta, musím přiznat, že snad žádná z her, které jsem od té doby hrál, se v mé mysli nevyrovná pocitům z hraní Match Point právě na ZX Spectru. Na ty hodiny hraní, obzvláště když naši nebyli doma, dodnes s láskou vzpomínám a mám na ně mnoho krásných vzpomínek.


Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5293