PDASoft

ZTE-Blade
Publikováno: Pondělí, 01.08. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


Orange San Francisco (ve světě známý také jako ZTE Blade) je velmi levný telefon s operačním systémem Android. Jeho cena však nic neprozrazuje o jeho špičkové funkční výbavě, AMOLED displeji ani kvalitní konstrukci. Pokud se chystáte pořídit chytrý telefon, ZTE Blade určitě stojí za zvážení.Chytré telefony jsou dnes v oblibě, o čemž svědčí i řada nejrůznějších tržních průzkumů. Výrobci si to uvědomují, a proto se snaží co nejvíce zaujmout i v nejnižších cenových kategoriích, kde s realizují největší objemy prodejů. Příkladem toho mohou být telefony jako je Nokia C3 či HTC Wildfire, což sice nebyly špatné smartphony, ale snaha tlačit cenu co nejníže z nich zkrátka byla patrná.

Příkladem z jiného soudku je telefony Orange San Francisco (ve světě známý spíše jako ZTE Blade). Ten totiž svou nízkou cenu nedává na první pohled vůbec tušit. Jedná se o tenký a lehký telefon (116 x 56,5 x 11,8 mm při hmotnosti 110 g) vybavený procesorem Qualcomm QCT MSM7227-1 s frekvencí 600 MHz. Takový HTC Wildfire první generace v tomto souboji prohrává – jeho rozměry jsou 106,8 x 60,4 x 12 mm při hmotnosti 118 g, navíc disponuje i slabším procesorem s frekvencí 528 MHz. Oba telefony se mohou pochlubit také podporou 3G, Wi-Fi i GPS. S verzí operačního systému je to složitější, může se lišit v závislosti na tom, kde si telefon zakoupíte. V základu měly oba telefony Android 2.1, to už ale neplatí.

Citelnější je tento rozdíl v případě displeje. Proti sice dobře použitelnému, ale v nejlepším případě průměrnému displeji s úhlopříčkou 3,2 palce s rozlišením 240 x 320 bodů telefonu od HTC se totiž postaví hned 3,5“ AMOLED displej s rozlišením 800 x 480 bodů modelu ZTE Blade. Orange San Francisco pak trochu ztrácí i v případě fotoaparátu – 3,2 megapixelu s automatickým ostřením nestačí na pětimegapixel s automatickým ostřením a bleskem. Nejmarkantnější rozdíl je ale v cenách obou telefonů, protože Orange San Francisco (ZTE Blade) je možné zakoupit i o polovinu levněji. Pokud tedy jdeme po poměru cena / výkon, nemá dnes testovaný telefon vážnější konkurenci.

V momentě, kdy telefon vezmete do ruky, by jste jeho nízkou cenu ale rozhodně netipovali. Na tak levný telefon se totiž může pochlubit velmi dobrou konstrukcí. Je pravda, že pokud telefon silněji promačkáte, ozve se slabé skřípání, to se ale někdy vyskytuje i u telefonů z úplně jiných cenových kategorií. Telefon se dokonce může pochlubit i velmi kvalitním matným povrchem, který zabraňuje zachytávání otisků prstů, které tak ulpívají pouze na displeji.

Rozmístění všech prvků na přístroji je standardní - tlačítka hlasitosti jsou na pravém boku, konektor pro připojení sluchátek je na horní straně a microUSB konektor umístil výrobce na levý bok. Slot pro paměťovou kartu i SIM kartu se nachází pod krytem baterie, baterii samotnou však naštěstí není pro jejich výměnu nutné vyjímat. Doposud si telefon vede velmi dobře.

Pak ale telefon zapnete a brzy vám začnou vadit úpravy operátora (alespoň v případě modelu Orange San Francisco). Problémem by nebyla ani tak starší verze Androidu 2.1, ale spíše fakt, že je problém poznat, že telefon vůbec běží na Androidu. Operátor Orange je kvůli výrazným úpravám svých telefonů dobře znám, ale v tomto případě se úpravy dostaly do zcela nové úrovně. Prostředí se nese v oranžových odstínech, grafika je navíc často velmi nekvalitní, řadu standardních systémových aplikací nahradily nepříliš povedené napodobeniny od operátora (e-mail, market, mapy), za jejichž použití se navíc v některých případech platí. Počítejte zkrátka s tím, že několik prvních hodin s novým telefonem strávíte odstraňováním tohoto otřesného softwaru.

Pokročilejší uživatelé naštěstí brzy najedou možnost změnit úvodní obrazovku na tradiční systémovou, ale to nic nemění na skutečnosti, že a) pro méně zdatné uživatele to bude docela složité a b) Android by v žádném případě neměl být takto zahlcován zbytečným softwarovým odpadem. Toto totiž nemá nic společného s vylepšením uživatelské zkušenosti a navíc to akorát komplikuje budoucí aktualizace systému. Orange tímto chováním akorát poškozuje své zákazníky, o nic jiného se nejedná!

Pojďme ale k tomu pozitivnějšímu. Pokud si dáte čas a zbavíte se všeho nepotřebného softwaru (nebo ještě lépe podle některého z mnoha návodů povýšíte Android v telefonu na verzi 2.2 nebo 2.3), získáte velmi dobrý telefon. AMOLED displej s rozlišením 800 x 480 bodů je v této třídě nevídaný. Displej je navíc citlivý, dobře čitelný a věrně zobrazující barvy. Skvělá je také podpora rychlých datových přenosů HSDPA a HSUPA doplněná o Wi-Fi, aGPS, Bluetooth 2.1 a A2DP, akcelerometr a senzor přiblížení, digitální kompas nebo slot pro paměťové karty microSDHC (podporována je kapacita až 32 GB, 2 GB karta je součástí balení). Telefon nabídne dokonce i FM rádio s RDS. A co baterie? Žádný zázrak, ale na jeden den průměrného používání se určitě dostanete.

Nevýhody? Také by se nějaké našly. Procesor s frekvencí 600 MHz je sice lepší než u HTC Wildfire, na druhou stranu se ale např. při pohybu v komplexnějších stránkách, v Google mapách a někdy i v nabídkách můžete setkat s určitým zpomalením. Prostor k vylepšení by byl určitě také u kvality zvuku (pro běžné telefonování je však určitě dostatečná) a spíše podprůměrného fotoaparátu.

Verdikt

Orange San Francisco (ZTE Blade) je skvěle vybavený telefon s několika slabšími stránkami, které mu však při pohledu na cenovku každý jistě rád odpustí. Nevýhodou verze určené pro operátora Orange je přehlcení jeho nabídek softwarovým odpadem, který je však naštěstí možné z telefonu odstranit. Pokud se chystáte na pořízení chytrého telefonu, je dnes testovaný model určitě vhodným kandidátem, protože jej bez problémů pořídíte za ceny, na které jsme dnes zvyklí spíše u lépe vybavených „hloupých“ přístrojů.

Výhody:

  • Skvělý displej
  • Funkční výbava
  • Nízká cena

Nevýhody:

  • Spousta nekvalitního a zcela nepotřebného softwaru (lze odstranit)
  • Nekvalitní fotoaparát


Zdroj: Gordon Kelly pro Trusted Reviews.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5283