PDASoft

Recenze kalendáře Week Calendar pro Apple iPhone
Publikováno: Úterý, 02.11. 2010 - 00:00:00
Téma: Apple iPhone


Nenápadný, ale o to více praktický prográmek, ze kterého by si měl vzít velké poučení i samotný kalendář přímo od Apple, jež se nachází v základní výbavě jeho přístrojů s iOS.Kalendář nacházející se v základní výbavě iPhonu je vhodný jen na základní plánování. Podle mých zkušeností je vhodný jen pro rychlé zaznamenání schůzky nebo zjištění aktuálních naplánovaných činností, když jsem venku, na seriózní plánování se však nehodí. Kvůli tomu musím zapínat počítač, protože jen zde získám patřičný přehled spolu s doprovodnými informacemi.

Programy typu Pocket Informant se snaží tuto situaci zlepšit přidáním nových funkcí i pohledů, které základnímu kalendáři scházejí, jejich nevýhodou je však často naopak až příliš velká přeplácanost funkcemi a možnostmi, neuspořádanost a graficky nepříliš povedené prostředí (to se dá o říci o tomto programu napříč různými mobilními platformami). Pro úcely plánování není ani tato varianta nejlepší volbou.

Osobně mám raději jednodušší prográmky, které toho sice neumějí tolik, ale to co umějí, zvládají naprosto bezchybně. Proto si nemohu vynachválit program Week Calendar, což je vůbec první aplikace tohoto typu, jakou jsem si kdy do svého chytrého telefonu (či PAD) doinstaloval. Díky extrémně přehlednému prostředí mám absolutní kontrolu nad svými závazky a navíc s nimi mohu pracovat téměř stejně snadno, jako bych seděl u počítače.

Nevím, jak to dát dostatečně najevo, ale tento program stojí pouhých 1,99 USD a připadá mi užitečnější, než jakýkoli jiný kalendář, který jsem na mobilním přístroji používal, a to sem mohu započítat i značky jako Psion, Palm, Windows Mobile nebo BlackBerry.

Čím je tedy tak speciální?

V první řadě je to určitě prostředí - přehledné, čisté, uhlazené - podobně jako u iCal. Ovládací prvky jsou decentní, takže oni ony nijak nepoutají zbytečně pozornost. Chtěli by jste ještě čistší náhled? Tak jen klepněte na obrazovku a horní i dolní lišta zmizí a vy se budete moci těšit z kompletního náhledu vašich událostí využívající opravdu celou plochu displeje. Dvojí klik vás přenese na podrobný náhled vybraného dne.

V celém prostředí jsou také podporována dotyková gesta. Kliknutím na schůzku zobrazíte její detaily, tahem prstů do stran můžete přecházet mezi jednotlivými dny / týdny, přidržením prstu na prázdném časovém úseku umožní v tomto čase rychlé přidání nové schůzky.

Program si můžete díky celé řadě nastavení přizpůsobit k obrazu svému - nastavit můžete základní čas upozornění na naplánované akce, nastavíte si den, kterým začíná váš týden, nastavíte si, kolik hodin zde dne má být zobrazeno apod. Samozřejmé je, že program pracuje ve svislém i vodorovném režimu.

Klíčovou vlastností je podle mého názoru podpora funkce “táhni a pusť.” Po přidržení prstu na vybrané události s ní (i ostatními) totiž můžete posouvat podobně jako s aplikacemi v hlavní nabídce. Jednoduše tedy mohu přesunovat schůzky stejně, jako v počítačové verzi programu iCal. A to je pro mě nenahraditelná funkce, kterou si nemohu vynachválit.

Chcete si naplánovat na zbytek týdne různé aktivity přiřazením do volných časových bloků? Žádný problém. Vstoupila do vašeho programu nějaká nečekaná událost? Hračka. Máte schůzku, kterou by jste potřebovali přesunout na později? Jednoduše si ji přesuňte intuitivním přetažením. Události můžete posouvat nejméně o 15 minut, což by mělo být dostatečné i pro jemné časové úpravy.

Pokud bych měl své dojmy v krátkosti shrnout, mohu říci, že se program používá opravdu velmi podobně jako programy typu iCal na stolním počítači. Jako jedinou nevýhodu tak v současné době vidím nemožnost vyhledávání přímo z prostředí programu, ale to není ničím zásadním. Spotlight nebo vestavěný kalendář to zvládnou bez problémů, protože Week Calendar využívá pro ukládání i synchronizaci událostí standardní systémovou databázi.

Pokud ve vašich naplánovaných událostech dochází k častým změnám, tento program si zamilujete. Kéž už by byla k dispozici i verze pro iPAD.


Ke stažení: App Store za 1,99$.


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4966