PDASoft

Motorola FlipOut - čtvercový Android s otočným displejem  1. část
Publikováno: Pondělí, 20.09. 2010 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


Motorola FlipOut je velmi neobvyklý telefon s operačním systémem Google Android, netradičním čtvercovým půdorysem a otočnou QWERTY klávesnicí. Podaří se Motorole navázat na úspěchy svých netradičních modelů v čele s přístroji StarTac a Razr?Během posledních dvou desetiletí přišlo jen několik málo telefonů, které by dokázaly nějak významněji změnit naši zažitou představu tvarů nebo velikosti mobilních telefonů.

V roce 1994 byl takovou revolucí telefon Sony CM-R111. Neměl displej, úroven signálu a nabití baterie signalizoval prostřednictvím LED diod, ale dokazoval, že mobilní telefony nutně nemusejí být pouze velké krabice. Běžnými se ale telefony této konstrukce bohužel staly až mnohem později.

V roce 1996 přišla na trh Motorola StarTAC. A každý ji chtěl. Nic takového svět do té doby neviděl - její vzhled byl kompletně nový

Podobné dojmy se podařilo v roce 2004 vyvolat dalšímu modelu od Motoroly s označením RAZR. Telefon nejen dobře vypadal, ale rovněž se pohodlně ovládal a opět po něm každý toužil. Z RAZRu se stal jeden z nejlépe prodávaných telefonů na světě a Motorola z jeho popularity těžila velmi dlouhou dobu a na trh vypustila mnoho jeho variant.

Všechny telefony jsem vlastnil a mohu potvrdit, že na svou dobu šlo o výjimečné přístroje. Dokázaly vyvolat pocit, že jsou vzhledem k tomu, co nabízejí, skutečně malé a o několik let předbíhají konkurenci.

Dostáváme se ale do roku 2010, kdy Motorola začíná prodávat horkou novinku nazvanou FlipOut. Bude to další magický moment v historii mobilních telefonů? Rozdíl je v tom, že nyní se jedná o chytrý telefon a navíc musí čelit mnohem větší konkurenci, která se také snaží ukázat, jak by mohly mobilní telefony vypadat - příkladem může být Sony Ericsson Xperia X10 Mini. Rozuzlení tohoto příběhu určitě nebude jednoduché..

První dojmy

K testu jsem obdržel předprodukční vzorek, takže nemohu říci, jak bude vypadat standardní prodejní balení. Předpokládám ale, že sluchátka, USB kabel a nabíječka zde budou určitě. Co však mohu posoudit, je vzhled telefonu. A musím přiznat, že když jsem jej vzal poprvé do ruky, byl jsem z něho úplně mimo.

Se svými rozměry 67 x 67 působí neskutečně malým dojmem a nepodobá se ničemu, co jsem doposud používal. Tloušťka 17 mm je sice již znatelná a v kapse tak telefon budete cítit, nicméně v tomto případě se jedná o dva první rozměry, které v současnosti nemají konkurenci.

Sice nejsem fandou science fiction, telefon ale opravdu jakoby vypadl z některé epizody Star Treku. Díky svým malým rozměrům a čtvercovému tvaru působí mnohem jinak, než ostatní dnešní chytré telefony. FlipOut působí také spíše jako drobné PDA než mobilní telefon, obzvláště pak ve chvíli, kdy má zavřenou klávesnici.

Protože mám velké ruce, čekal jsem, že s ovládáním takto malého dotykového displeje budu mít problémy. Místo toho ale telefon perfektně sedne do ruky a ovládání působí zcela přirozeně. Dokonce i v zavřeném režimu byly ovládací prvky perfektně dostupné a většinu času jsem si na ovládání nemohl stěžovat.

Otáčení klávesnice zpočátku přinese nejspíše trochu rozporuplné pocity, protože klávesnice zde je jakoby navíc. Je jasné, že výrobce po tomto stylu konstrukce sáhl proto, že pokud by použil výsuvnou konstrukci, neměl by pro tlačítka dostatek prostoru. Navíc FlipOut je pro telefon skvělý název. Otočná konstrukce by se pro mnoho lidí mohla stát lákadlem a telefon by se mohl opět prodávat ve velkém množství jako některé předchozí legendy od Motoroly. Zajímavě působí také přijímání hovoru otočením klávesnice, které by se mohlo stát podobným hitem jako přijmutí hovoru odklopením obou částí telefonů s rozevírací konstrukcí. Zobrazení na displeji nemění svou orientaci, což může být poměrně překvapivé. Otočný mechanismus držící obě části u sebe je dost silný.

Motorola zřejmě předpokládá, že lidé budou telefon nejčastěji používat v otevřeném stavu, protože v zavřeném stavu se nacházejí tlačítka pro regulaci na horní straně a vypínač na pravém boku. MicroUSB konektor se nachází na spodní hraně a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek je umístěn vedle vypínače. Po otevření se vše posune do mnohem přirozenějších pozic: vypínač a jack konektor nahoru, regulace hlasitosti na levý bok a microUSB konektor na pravou stranu.

Osobně bych přivítal rozmístění prvku přizpůsobené spíše přístroji v zavřeném stavu. Domnívám se, že většina lidí bude telefon totiž používat spíše v zavřeném režimu, aniž by potřebovala klávesnici. Není to ale nic až tak závažného.

Přístroj nenabízí dotykovou klávesnici, kvůli malým rozměrům displeje by totiž byla téměř nepoužitelná. Vše navíc dokáže vynahradit její hardwarová varianta. Navzdory očekávání obsahuje dokonce i řádek pro zadávání čísel a na psaní si zvyknete velmi rychle. Nikdy bych neřekl, jak užitečná bude právě řádka pro zadávání čísel nebo zvětšený Ester a mezerník. Dobře se pracuje i s malou navigační klávesou v rohu. Věřte mi nebo ne, ale jedná se o jednu z nejlepších klávesnic svého druhu, která jasně dokazuje, že vystačit si lze i s malým dostupným prostorem.

Hardwarová stránka přístroje je mnohem lepší, než bych předpokládal. Vše výrobce zvládl perfektně - slot pro microSD kartu, umístění baterie, displej i další součásti přístroje. Když už je řeč o displeji, tak ten si vede dobře i za náročnějších světelných podmínek. Přístroj nakonec nepůsobí jako zkouška z miniaturizace, ale jako plnohodnotný smartphone v malém těle.

Ve druhé kapitole článku se podíváme na software, výkon přístroje a shrneme si mé dojmy z používání, které jsou v současné době více než dobré.


Pokračování zítra...


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4905