PDASoft

BlackBerry Torch 9800 - Software a dokončení IV.
Publikováno: Čtvrtek, 09.09. 2010 - 00:00:00
Téma: BlackBerry


O tom, že BlackBerry Torch 9800 je opravdu fajnový strojek nebude pochyb. Dnes pro vás máme detaily o vestavěných aplikacích a celkové zhodnocení smartphonu jako takového. Rozhodně si to nenechte ujít.Zprávy a sociální sítě

Nejrůznější průzkumy a statistiky říkají, že nejpoužívanější aplikací na iPhone je internetový prohlížeč. Jaká aplikace toto místo zaujímá u přístrojů BlackBerry? Pro mě jsou to Lidé. Protože BlackBerry je přístroj o komunikaci, ať již se jedná o klasické hovory, textové zprávy, e-maily, BBM, Twitter nebo IM. A díky celé řadě užitečných vlastností jsou pro ni přístroje BlackBerry nejvhodnější.

V souvislosti s komunikací se mi moc líbila nově přidaná aplikace s názvem Social Feeds. Aplikace se skvěle podařilo sjednotit informace z různých sociálních sítí a internetových komunikátorů bez kompromisů, kterými většina “all-in-one” řešení trpí. Přímo z programu se můžete napojit na AIM, BlackBerry Messenger, Facebook, Google Talk, MySpace, Twitter, Windows Live Messenger a Yahoo! Messenger. Informace z těchto zdrojů můžete prohlížet buď dohromady, nebo i zvlášť. Nechybí ani spolupráce s RSS.

Nové možnosti získaly i textové zprávy a e-maily. Díky novému vyhledávání rychleji naleznete starší zprávy, textové a MMS zprávy můžete používat v režimu konverzace (chatu) nebo je obohatit o vaši GPS pozici. Stále platí to nejdůležitější - že přístroje BlackBerry jsou pro komunikaci (jako) stvořené. Ačkoli se i zde najdou drobné chyby, mezi které v současné době patří zejména nedostatečná synchronizace s Gmail účtem.

Multimédia - hudba, filmy, fotografie a další

Multimédia nehrály nikdy u BlackBerry příliš důležitou roli a mnoho jejich uživatelů možná ani nevědělo, že jejich přístroje práci s nimi zvládají. Posun k multimédiím je ovšem zřejmý - přístup k nim je totiž součástí jednoho z náhledů hned na pohotovostní obrazovce.

Proměnou prošla aplikace pro prohlížení fotografií, která je nyní přehlednější a celkově použitelnější. Oživením prošly také programy pro přehrávání hudby a videa, které mají lepší grafiku, zobrazují obrázky alba a u videí automaticky generují náhled. Příjemnou vlastností je také možnost spravovat hudební kolekci přes Wi-Fi. Nabídku aplikací doplňuje aplikace pro stahování podcastů a aplikace pro nahrávání videí na server YouTube. Jako opomenutí lze považovat to, že chybí aplikace pro prohlížení těchto videí. Jako slabou náhradu lze považovat program pro vyhledávání videí na internetu.

Multimédia - hudba, filmy, fotografie a další

BlackBerry Torch 9800 umožňuje přístup ke katalogu aplikací App World 2.0 a pokud si přístroj pořídíte přes operátora, měla by být dokonce umožněna platba za software skrze vaše měsíční vyúčtování. Výhodou BlackBerry OS 6 je skutečnost, že by na něm měl bez problémů fungovat veškerý starší software. Samozřejmě ale byly přidány také nové funkce, které umožní vývojářům využívat třeba Univerzální vyhledávání. Většina aplikací vypadá podobně jako u jiných BlackBerry, Torch 9800 má ovšem výhodu v lepším displeji s možností dotykového ovládání.

Nevýhodou však je stále relativní omezenost aplikací. Tak komplexních programů a her jako třeba na iPhone se zatím bohužel nedočkáme. Přístroj totiž disponuje pouze 512 MB paměti, které je možné pro instalaci využít - úložiště s kapacitou 4 GB ani paměťovou kartu bohužel takto využít nelze. I tak ovšem existuje řada skvělých programů, které dokáží plně využívat všech funkcí přístroje a podstatně rozšiřovat jeho možnosti.

BlackBerry Desktop Manager 6

S vydáním nové verze operačního systému jsme se dočkali také nové verze obslužného počítačového softwaru BlackBerry Desktop. Kromě modernějšího vzhledu a uživatelského rozhraní získá uživatel také vestavěnou synchronizaci hudby, obrázků a videí. Zatím je k dispozici pouze verze pro PC, v brzké době by měla být připravena i verze pro Mac. Doufám, že BlackBerry co nejdříve zapracuje na možnostech on-line synchronizace, aby uživatelé podobný software vůbec nemuseli používat.

Uživatelské zkušenosti

V programu Application Management nyní můžete získat více informací o dostupných systémových zdrojích (paměť, procesor). Součástí Application Managementu je také jednoduché počítadlo, kolik času jste strávili používáním telefonu. Skutečnost, že BlackBerry 6 je jen dalším mezikrokem ke vývoji platformy ovšem znamená, že čas od času mohou vynořit i neduhy známé z předchozích verzí. I přesto se ovšem zdá, že to nebude nijak častý jev, protože BlackBerry skutečně pilně pracovalo na co největším vyladění veškerých komponent vzhledem k možnostem hardwaru.

Vzhledem k tomu, že nový systém by měl být o něco náročnější a k použití stejného procesoru jako u Boldu 9700 jsem očekával, že prostředí bude o něco pomalejší, ale s ničím takovým jsem se nesetkal. Takže ačkoli chování přístroje není vysloveně dokonalé, určitě nelze RIM upřít velkou snahu a schopnost z použitého hardwaru vyždímat naprosté maximum. Ke zpomalení ale samozřejmě dojít může, v naprosté většině případů je však způsobeno spuštěním velké množství programů současně. Běžní uživatelé ale nebudou mít s výkonem přístroje problémy.

Závěr

Torch 9800 je vítaným přírůstkem do rodiny smartphonů BlackBerry. A zatím také nejspíš i tím nejlepším. Konstrukce s výsuvnou klávesnicí této platformě skutečně sedne. BlackBerry 9800 se stává skvělým přístrojem nejen pro pracující, ale také pro běžné uživatele. Díky dotykovému displeji a klávesnici je přístroj snadno ovladatelný, jeho ovládání je ale také přímo zábavou.

Společnosti Research In Motion se podařilo vyřešit spoustu nejzávažnějších problémů, na které si uživatelé dříve stěžovali. Přepracován byl webový prohlížeč. Dočkali jsme se také klasického dotykového ovládání. Operační systém odpovídá požadavkům moderní doby. BlackBerry OS 6 opravdu přináší celou řadu důležitých změn. Velmi důležitá byla také snaha o co nejjednodušší a nepraktičtější ovládání, díky čemuž se stávají přístroje značky BlackBerry vhodné i pro zcela obyčejné uživatele. Je dobré, že se BlackBerry poučilo z některých chyb, kterých se v minulosti dopustilo. Torch 9800 je toho dobrým důkazem, protože se jedná o výborný produkt, který se skvěle používá.

Plusy

 • Výsuvná konstrukce
 • Klasické dotykové ovládání
 • Pohodlná hardwarová klávesnice
 • Kvalitní konstrukce
 • Kvalitní fotoaparát
 • Řada vylepšení a změn v operačním systému
 • Internetový prohlížeč založený na technologii WebKit
 • Univerzální vyhledávání
 • Nejzábavnější BlackBerry na trhu

Na pomezí

 • Displej s rozlišením 360 x 480 je použitelný, uvítali bychom ale více
 • Procesor s frekvencí 624 MHz je rovněž dostatečný, místy by se ale hodil výkonnější

Mínusy

 • Chybějící podpora OpenGL (3D grafika)
 • Záznam videa v rozlišení 640 x 480 bodů


Zdroj: Kevin Michaluk pro CrackBerry.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4886