PDASoft

BlackBerry Torch 9800 - Software III.
Publikováno: Středa, 08.09. 2010 - 00:00:00
Téma: BlackBerry


Aby bylo jasno, BlackBerry Torch 9800 by byl nejlepším přístrojem výrobce, i kdyby se začal prodávat se starším operačním systémem 5.0. Ten totiž nic neubírá na jeho velkém displeji, povedené klávesnici ani skvělé celkové použitelnosti. To, že se začíná prodávat s novým OS 6.0 jej však dělá ještě lepším. Mnohem lepším.



BlackBerry OS 6 není žádným menším updatem. Není jej sice možné označit za revoluční, řada vlastností zůstala zachována, ale obsahuje řadu novinek a z přístrojů BlackBerry dokáže vytěžit více, než bych byl čekal. Vylepšení se dočkal internetový prohlížeč, konečně je plně podporován dotykový displej, vylepšeno bylo uživatelské rozhraní a přibyla řada aplikací, mezi které patří např. Univerzální vyhledávání nebo Social Feeds.

Nová domovská obrazovka, univerzální vyhledávání a změny v uživatelském prostředí

Jednou z priorit při tvorbě nového operačního systému byla snaha přizpůsobit ovládací prostředí požadavkům moderní doby, zároveň ale co nejvíce zachovat jeho známou podobu. Na první pohled vypadá prostředí stejně jako u BlackBerry Storm. Při detailnějším pohledu si ale určitých změn přeci jen všimnete. Jedná se např. o navigační lištu (a) nebo ikonku lupy spouštějící vyhledávání (d). Při podrobnějším průzkumu pak odhalíte i Přehled upozornění (b) a Správce připojení (c). Změnily se i některé další ikonky, ale jen kvůli tomu, aby lépe zapadly do nového designového schématu.

Kromě pohledu na hlavní domovskou obrazovku je však připraveno i několik dalších náhledů. Mezi ty standardní patří Vše, Oblíbené, Média, Stahování a Často používané. V současné době není možné tyto pohledy nijak editovat, nic bych ale nedal za to, že se této možnosti v budoucnu dočkáme. Nový koncept hlavní obrazovky se mi líbí - díky němuž totiž máte z celého přístroje dojem moderního chytrého telefonu s operačním systémem na úrovni dnešní doby. Líbila se mi možnost vertikálního i horizontálního pohybu po plochách i možnost si přímo na plochu přidávat zkratky k oblíbeným kontaktům a webovým stránkám.

Ještě radši bych zde však viděl plnohodnotné widgety, které by mě informovaly o různých věcech, aniž bych musel spouštět “velkou” aplikaci. Jejich integrace však zřejmě není ničím jednoduchým a proto jsme se jich nedočkali. Snad se dočkáme někdy v budoucnu (BlackBerry OS 7.0?). Drobnou nevýhodou je také delší doba přepínání jednotlivých náhledů. Ta však není způsobena pomalou reakcí, ale spíše nastavením nižší citlivosti a nutností vykonat celé dotykové gesto tak, aby nedocházelo k nechtěnému pohybu mezi náhledy.

Užitečným doplňkem je Přehled upozornění. Mít přehled o nových zprávách a nadcházejících událostech se vždy hodí stejně jako možnost rychlého přesunu k nim. Řadu nových užitečných možností přináší také Správce připojení.

Pokud na hlavním displeji začnete psát, automaticky se spustí Univerzální vyhledávání se zobrazením odpovídajících výsledků. Je až zvláštní, jak rychle jsem si tuto novou funkci oblíbil - osobně právě toto považuji za nejvýznamnější vylepšení hlavní obrazovky. Vyhledávání je možné spustit také stiskem ikonky lupy, rychlejší je ale použití hardwarové klávesnice. Vyhledávání dokáže výrazně urychlit práci s telefonem - místo hledání potřebné aplikace a následně ještě patřičné položky stačí začít psát a telefon vše provede za vás - ať již se jedná o hledání kontaktu, vyhledávání v internetu, písničky nebo nějakého systémového nastavení. Stačí jen vyndat telefon z kapsy, vysunout klávesnici, napsat pár znaků a potvrdit. To je vše.

Přepracován byl také způsob přepínání mezi spuštěnými aplikacemi (multitasking). Do přehledu spuštěných aplikací se dostanete přes menu nebo delším podržením tlačítka pro vstup do menu (vlevo od trackpadu). Jedná se o funkční řešení, o kterých však musíte vědět. Dokáži si dobře představit, že noví majitelé ani nepostřenou, že jejich přístroj multitasking podporuje.

Nová kontextová vyskakovaní menu poskytují příjemnější alternativu k někdy až příliš složitým systémovým nabídkám. Zobrazeny jsou vždy jen ty nejčastější volby, čímž bylo možné zjednodušit i jinak komplexnější akce. Jedinou věcí je na tato menu pamatovat a používat je. Proměnou prošlo i hlavní nastavení přístroje, který by nyní mělo být pro běžné uživatele o něco srozumitelnější. Jednotlivá nastavení jsou nyní rozdělena do kategorií označených ikonkou i textovým popisem a méně používané položky byly přesunuty do nižších úrovní nabídky. Osobně jsem nyní raději používal vyhledávání, než abych se musel přeučovat nové rozmístění jednotlivých voleb.

V BlackBerry 6 se změnilo i mnoho dalšího, což většina lidí jistě uvítá. Dokáži si ale představit i řadu uživatelů, kteří telefon využívají čistě pracovně, a proto tyto novinky vítat nebudou. I proto je dobře, že BlackBerry u některých svých přístrojů bude i nadále používat i starší systém 5.0.

Prohlížení internetu

Pokud existuje nějaká vlastnost, u které si přáli uživatelé vylepšení více než u jiné, pak to bude zcela jistě internetový prohlížeč. A konečně se dočkali. BlackBerry 6 totiž přichází s přepracovaným prohlížečem založeným na WebKitu, který poskytuje při surfování mnohem lepší požitek než prohlížeč u předchozí verze systému. Porovnávat BlackBerry Torch 9800 a Bold 9700 je jako porovnávat den a noc.

Shrnutí nejdůležitějších vlastností:

  • Rozšířená podpora webových standardů - podpora CSS3, HTML5, v testu ACID 3 skóre 100

  • Možnost otevírat více oken do záložek (tabů) - stačí stisknout tlačítko v pravém horním rohu a otevře se nová prázdná stránka, přepínání mezi více otevřenými stránkami probíhá prostřednictvím stejného tlačítka

  • Možnost umístění záložky na webové stránky na domovskou obrazovku

  • Podpora záložek a RSS - záložky lze přidávat jednoduchým klepnutím na ikonku globu, přístroji nechybí možnost přihlásit se k odběru RSS kanálů, které je možné sledovat v nové aplikaci Social Feeds

  • Podpora dotykových gest pro přiblížení / oddálení a automatické přizpůsobování velikosti textu

  • Sloučení políčka pro webovou adresu a políčka pro vyhledávání

  • Rozšířené možnosti nastavení (domovská stránka, správa obsahu, vyhledávání, soukromí, bezpečnost atd.). Nechybí možnost vymazat cookies, hesla, historie či cache paměti.

  • Sdílení webových adres - adresu právě navštíveného webu můžete snadno sdílet přes sociální stě, e-mail, textovou zprávu, PIN apod.

  • Automatický výběr datového přenosu - prohlížeč umí automaticky vybírat optimální přenosovou technologii v závislosti na dostupných připojeních (pokud je k dispozici Wi-Fi, je použito Wi-Fi na prvním místě, až následně se telefon připojuje prostřednictvím mobilní sítě).

Všechny tyto novinky přispěly k tomu, že jsem začal internetový prohlížeč na BlackBerry po letech opět používat (dříve jsem na to opravdu neměl trpělivost, pokud to nebylo vysloveně nezbytné). Čtení stránek je nyní díky věrnému zobrazení, rychlému načítání a snadné navigaci mnohem příjemnějším zážitkem. Pravděpodobně by prospěl displej s vyšším rozlišením, ale i tak to bylo více než dobré.

Neváhal jsem se přesvědčit, jak si prohlížeč povede v porovnání s konkurenčními přístroji a proto jsme nové BlackBerry postavili proti Apple iPhone4 a Samsungu Captivate. Vyzkoušeli jsme jak připojení přes Wi-Fi, tak přes 3G.

A výsledek? Inu výsledek přinesl dobré i špatné zprávy. Špatnou zprávou je, že BlackBerry nedokázalo zvítězit ani v jedné z porovnávaných disciplín. Dobrou zprávou je, že si nevedlo špatně a rozdíly byly minimální. Na vině je pravděpodobně také více procesor než samotný prohlížeč. Pokud by byly všechny přístroje osazeny stejným procesorem, rozdíly v rychlosti načítání by se nejspíš ještě zmenšily.


Na závěr bych ještě jednou rád zopakovat, že nový prohlížeč je výrazným krokem kupředu, který bude v budoucnu těžit také z výkonnějšího hardwaru u dalších generací přístrojů. I v současnosti se však jedná o pohodlné a velmi dobře využitelné řešení.


Dokončení zítra...


Zdroj: Kevin Michaluk pro CrackBerry.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4885