PDASoft

Rozhovor se zástupci společnosti Spb Software House o vývoji aplikací
Publikováno: Středa, 28.04. 2010 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Naskytla se nám zajímavá příležitost pohovořit si se zástupci velmi známé vývojářské společnosti SPB Software, která dnes nabízí celou řadu užitečných programů nejen pro platformu Windows Mobile. Do pozadí fungování a myšlení společnosti Spb Software - jmenujme programy Spb Pocket Plus či Spb Mobile Shell - nám umožnili CEO Sebastian-Justus Schmidt a COO Vassili Philippov.Oběma pánům děkujeme za to, že si pro nás a naše čtenáře vyhradili ve svém nabitém programu čas a doufáme, že se při čtení článku dozvíte spoustu zajímavých informací. Takže pojďme na věc...

Jak společnost SPB Software začínala?

Schmidt: Našel jsem tým studentů vyvíjejících v St. Petersburgu v roce 1999, kdy naše německá společnost nutně potřebovala pracovníky. Jejich práce byla šílená a když jsem v roce 2001 společnost opouštěl, přišel za mnou vedoucí vývoje Vassili Philippov (nyní COO v SPB Software) a zeptal se mě, jestli by mohla naše spolupráce nějakým způsobem pokračovat. Sešli jsme se a přemýšleli o aplikacích, které by mohly jít na odbyt. Na stole ležel iPAQ používaný k běžným denním úkonům. Právě iPAQ nás dovedl k inspiraci, protože jsme si uvědomili velký potenciál platformy Pocket PC. Takto nějak vznikla společnost SPB Software - oficiální vznik se datuje na konec roku 2001.


Sebastian-Justus Schmidt, CEO společnosti Spb Software


Ve své nabídce máte rozsáhlé portfolio programů pro Windows Mobile a stále více programů i pro ostatní platformy. Můžete nám prozradit, jak se rozhodujete o vyvíjených programech a platformách, na kterých poběží?

Philippov: Součástí plánů je samozřejmě přesun úspěšných programů z jedné platformy na jinou. Ale není to tak, že by jsme automaticky portovali všechny programy, které vytvoříme na námi podporované platformy - takovémuto rozhodnutí předcházejí důkladné úvahy a pečlivý průzkum trhu. Některé naše programy pak mohou být na jiných platformách nerealizovatelné kvůli licenčním podmínkám. Příkladem může být SPB Mobile Shell, který kvůli podmínkám Apple nikdy nebudeme moci přinést uživatelům iPhone. Ale můžeme to udělat pro Symbian a Android a verze pro tyto platformy tu bude již brzy.

Samozřejmě ale nejsme omezeni našimi existujícími projekty - nápady od našich vývojářů i uživatelů jsou vítány. Jedna z našich her byla dokonce postavena na konceptu vynalezeném manželkou jednoho z našich nejlepších programátorů.


Vassili Philippov, COO společnosti Spb Software


Jaké plány máte ohledně softwaru pro Windows Phone 7?

Philippov: Pozice Microsoftu jako jednoho z nejvlivnějších hráčů na trhu je pevná a logicky to musí znamenat, že Windows Phone 7 si najdou své místo na trhu mobilních přístrojů a my pro ně samozřejmě budeme vyvíjet software. Ještě je brzy, abychom přesně věděli, které produkty přeneseme i na tento systém, ale úzce spolupracujeme s Microsoftem na tom, aby byly naše programy pro uživatele co nejlepší.


Kolik podstatných a důležitých informací máte o Windows Phone 7 přímo od Microsoftu? Jste ve stejné situaci jako ostatní vývojáři, nebo tušíte, co můžete očekávat?

Philippov: Naše vztahy s Microsoftem jsou dobré, máme s nimi silné vazby, ale nedokáži posoudit, jaké aspekty to pro naši činnost má.


Dnes je na trhu opravdu velké množství mobilních operačních systémů - řeknete nám něco k rozhodování o tom, jakou z platforem budete podporovat a jakou ne? Příkladem může být nyní uveřejněný program SPB TV pro webOS, což je stále ještě začínající platforma.

Philippov: SPB TV je skutečně speciální produkt. Není totiž cílen pouze na koncové uživatele, ale i na mobilní operátory. Program se nám již podařilo licencovat pro operátory z Ruska a Singapuru a očekáváme, že jednání s dalšími budou brzy úspěšně dokončena. Dnes je na trhu skutečně velké množství různých přístrojů a pro operátory je proto nezbytné, aby měli software schopný jejich služby dopravit do co největšího počtu z nich. Proto v SPB plánujeme s rozšířením tohoto programu pro co nejvíce platforem a výjimkou nebude ani Samsung Bada.

U všech aplikací samozřejmě sledujeme popularitu na jednotlivých platformách a mapujeme si také konkurenční řešení, která jsou uživatelům dostupná. Posloucháme přání našich zákazníků a samozřejmě se snažíme nalézt skuliny na trhu, které je ještě možné vyplnit. Užitečné je také sledovat, jaké společnosti podporují jednotlivé operační systémy a ze zřetele samozřejmě nemůžeme spouštět ani operátory.


Během několika posledních let jste spolupracovali s řadou výrobců mobilních telefonů na integraci softwaru do jejich zařízení. Jak se vyvíjejí vaše vztahy s těmito společnostmi?

Schmidt: Předně - nemohu říci, že by existovala pouze jedna fungující strategie. Zaujmout výrobce totiž stojí značné úsilí - zejména při získávání důvěry ohledně technické podpory a toho, zda dokážeme svůj úkol zvládnout. My máme za svými zády dvě výrazné výhody - velký počet úspěšných aplikací a jejich neustálý vývoj a vylepšování. Ale s velkými organizacemi si nevybudujete běžné vztahy během několika málo týdnů - to musíme brát v potaz.


Co si myslíte o budoucnosti mobilních technologií?

Schmidt: Neočekávejte prosím, že zopakuji všechna ta poslední dobou přetřásaná hesla typu augmented reality či sociální sítě.. Na trhu mobilních přístrojů se pohybuji již 10 let a největší změny se odehrály v uspořádání trhu a v rychlosti. Několik let jsme plány tvořily na základě 12ti měsíčního cyklu, nyní jsou to pouhé dva měsíce. Mobilní technologie budou všude, na každém našem kroku, a budou nám dávat nové možnosti, jak lépe žít své životy a podporovat naši jedinečnost a individuální potřeby.


Prozradíte nám, na jaké programy se můžeme v budoucnu těšit? Chystají se nějaké novinky nebo aktualizace, které by jste chtěli prozradit?

Schmidt: Můžeme slíbit, že na výstavě Mobile World Congres představíme SPB Mobile Shell 5.0. A nejlepší na tom je, že bude přichystán pro více mobilních platforem. Každý, kdo se o tuto problematiku zajímá, by to neměl propást. Nezapomínejte - SPB Mobile Shell je světově nejprodávanější aplikací pro mobilní přístroje. A my samozřejmě uděláme vše proto, aby jí zůstala i nadále.


Skutečně oceňujeme čas, který jste nám věnoval. Chtěl by jste na závěr našim čtenářům ještě něco říci?

Schmidt: Skutečně Vám velmi děkuji. Jedním z důvodů, proč děláme skvělý software je, že posloucháme naše uživatele. To je zpráva pro všechny lidi využívající mobilní přístroje - dávejte nám zpětnou odezvu! Oceňuje každý komentář a doporučení.


Zdroj: Brian Houghton pro Just Another Mobile MondayTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4654