PDASoft

Společnost Harbinger Capital Partners koupila v Palmu téměř 10% podíl
Publikováno: Čtvrtek, 22.04. 2010 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Přesněji řečeno se jedná o 9,48 % (pasivní) podíl, který 12. dubna společnost zakoupila v podobě 16 milionů akcií. Cena této transakce činí více 83 milionů amerických dolarů. Podíl není dostatečně velký na to, aby měla společnost Harbinger Capital Partners přímou možnost hlasovat o záležitostech společnosti, nicméně již bude mít docela výrazný vliv ve správní radě Palmu. Je dobré také zmínit, že se jednalo o nákup plnohodnotných akcií, Palm tedy nezíská žádné peníze navíc.Harbinger Capital Partners se specializují na “příležitostné či katastrofické” koupě. Tato strategie spočívá v investování peněz do společností, u kterých se počítá s velkým růstem nebo naopak do společností, jejichž hodnota prudce klesá. Investice do Palmu se dá zařadit do obou těchto kategorií. V čele společnosti stojí miliardář Philip Falcone, který své jmění získal především z pojišťovacích fondů. Společnost investuje velké částky do technologických společností a výrazně se podílí také rozvoji 4G sítí. Minulý měsíc společnost Harbinger zakoupila satelitní komunikační firmu SkyTerra za více než 250 milionů dolarů. Do výstavby LTE sítí, které bude poté pronajímat či prodávat americkým operátorům, se chytá investovat až 4 miliardy dolarů. Investice do Palmu jsou tedy z celkového pohledu ještě relativně drobné peníze.


Senior Managing Director Philip Falcone

Co bude nákup podílu znamenat pro Palm samotný je těžké předvídat. Ostatně to samé se dá říci i o účasti Elevation Partners, kteří zde v současnosti vlastní 30%. Přestože Harbinger nedrží v Palmu dostatečný podíl na to, aby se mohl podílet na hlasování, bude mít vliv na řízení prostřednictvím správní rady.

Harbinger Capital Partners investují také ve dvou dalších oblastech: v krátkodobých akciích a hodnotových podílech. Oba tyto typy jsou pasivními investicemi a mají opačnou úlohu než klasické investice. U krátkodobých akcií se vše točí ohledně nákupu akcií a jejich následného odprodeje zpět. Pozitivnější variantou je druhý typ, kde již musí společnost věřit v růst hodnoty akcií, které jsou nákupem podílu k růstu ještě podpořeny.

Vzhledem k současnému vývoji vidíme poslední možnost jako nejpravděpodobnější a možná se jen bude snažit něco vydělat na růstu akcií. Na druhou stranu má Harbinger za sebou takový kapitál, že by pro společnost neměl být ani problém společnost převzít celou pod svá křídla. Inu uvidíme, co se s Palmem bude v blízké budoucnosti dít.


Zdroj: Derek Kessler pro Pré Central.netTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4646