PDASoft

GPS začíná při přistávání nahrazovat pozemní navádění
Publikováno: Neděle, 18.04. 2010 - 10:00:00
Téma: Obecné články


Americké nízkonákladové aerolinie Southwest Airlines začaly minulý týden při navádění svých letadel na přistání používat místo tradičního pozemního navádění systém satelitní navigace.Nejprve je třeba zdůraznit, že Southwest Airlines nejsou žádný drobeček, ale každý den vypraví přes 3500 letů. Podle počtu ročně přepravených cestujících jsou největším leteckým dopravcem na světě a s 537 letadly na přepravu cestujících mají třetí největší flotilu na světě. Nyní se Southwest Airlines rozhodly v rámci amerického programu Next Generation Air Transportation Systém přejít z tradičního přistávání podle pozemní navigace na GPS, což sice bude stát 175 milionů USD, ale v konečném důsledku to aerolinkám ušetřit náklady, protože letadla spotřebují méně paliva.

Rozdíl mezi přistáváním podle pozemních radiových signálů a podle satelitní navigace je v tom, že s GPS se letadlo k letišti přibližuje plynuleji a stráví méně času čekáním ve vzduchu. Při tradiční navigaci ze země letadlo klesá postupně, protože si pilot musí vyžádat povolení při každém sestupu na nižší letovou hladinu a po jejím dosažení musí opět zvýšit výkon motorů, což zvyšuje spotřebu paliva. Naproti tomu GPS umožňuje plynulejší klesání bez nutnosti zvyšovat výkon motorů, takže při přistávání ušetří náklady na palivo, sníží hlukové emise, a omezí dopad letecké dopravy na životní prostředí. V případě výpadku GPS bude mít pilot samozřejmě stále možnost přistávat i podle pozemní navigace.

Nahrazení pozemních radarů satelitní navigací v podání Southwest Airlines ve spolupráci s americkými úřady pro leteckou dopravu má v této fázi sloužit hlavně pro testování systému Next Generation Air Transportation System, jehož všechny komponenty by měly být plně funkční někdy kolem roku 2020. Kromě GPS navigace to je například zavedení datové komunikace mezi letadlem a pozemním řízením letového provozu, jednotný systém pro informace o počasí v reálném čase, nebo jednotný systém pro hlasovou komunikaci místo současných sedmnácti.

Zdroj: Discovery News

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4638