PDASoft

Kam kráčí systém Windows Mobile?
Publikováno: Pátek, 16.04. 2010 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Minulý týden jsem si při testování Aceru NeoTouch P300 opět pokládal otázku, jak daleko za konkurencí je v současné době platforma Windows Mobile. Od začátku roku jsem měl možnost testovat několik telefonů s Androidem, používám BlackBerry i iPhone a měl jsem možnost vyzkoušet i Symbian, ale žádný z těchto systémů nepůsobí tolik zastarale jako právě mobilní Windows.Výhodou pro koupi by mohlo být to, že zatím stále zvládá vše, co ostatní systémy, nabízí široké možnosti přizpůsobení a v současné době se nachází na obrovském množství přístrojů. To je sice pravda, ale skutečný stav věcí to vůbec nevystihuje. Někteří sice budou jistě namítat, že HTC HD2 je dobrým příkladem toho, že na tom Windows Mobile nejsou tak špatné, je to ale jen díky použitému hardwaru a velkému množství práce, které odvedlo samotné HTC, aby ukrylo největší nevýhody systému samotného. S příchodem nových Windows 7 později v letošním roce má smysl přestat psát o Windows Mobile v současné podobě a soustředit se na změny, které nová verze přinese.

Windows Phone 7 přinesou řešení, které se snaží o nápravu toho špatného v současné verzi OS - budou přizpůsobeny pro ovládání prostřednictvím prstů, nabídnou (v současné době) unikátní rozložení ikon v nabídce a opět poběží na nejlepším možném hardwaru. Ale i kdyby se vše povedlo a systém tu byl již od zítra, určitě se den ze dne neobjeví miliony uživatelů, kteří jej začnou používat. Uživatelé iPhone a Android přístrojů k tomu zkrátka nebudou mít žádný důvod.

Skutečnost, že do skutečného vypuštění Windows Phone 7 zbývá ještě několik měsíců činí situaci ještě horší, protože nemůžeme vědět, čeho všeho se dočkáme v mezičase. Významný počet uživatelů v každém okamžiku uvažuje o změně platformy a pokud to udělá, není příliš pravděpodobné, že se bude chtít brzy vracet zpět. Mnoho uživatelů se již nyní nepohrne do stávajících přístrojů s Windows Mobile již proto, že ne bude možný upgrade na novou verzi, takže skutečně není mnoho důvodů, proč to dělat.

Ve snaze ukázat veřejnosti něco nového si Microsoft také spíše uškodil než získal. Předváděním systému s takovým předstihem se například připravil o dojem úžasu nad novinkou, než kdyby s tím počkal až těsně před uvedením prvních přístrojů. iPhonu a Androidu se to vyplatilo. Microsoftu by také možno uškodit, pokud by Apple nebo klidně i RIM či někdo jiný, v mezičase přišel s něčím převratným. Pokud se tak stane, Microsoft nebude mít čas zareagovat a opět bude pouze dohánět (kopírovat) konkurenci.

Vše, co jsem napsal výše, už mohlo být napsáno i jinde, ale určitě to stojí za zamyšlení. Přeji si, aby si Microsoft dával s Windows Mobile péči, protože čím víc konkurence, tím lépe, v současné době tomu tak ale bohužel není. Výrazně jinak tomu není ani u Symbianu či BlackBerry, tam jsou ale změny sice také drobné, ale alespoň pravidelné. I proto věřím, že rok 2010 přinese výrazně více změn v mobilním světě, než kolik jsme jich mohli vidět za několik posledních let dohromady.


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4634