PDASoft

HTC Legend - Android dotažený k dokonalosti, 2. část
Publikováno: Úterý, 13.04. 2010 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


Dnes budeme pokračovat v recenzi přístroje HTC Legend, který je nástupce velmi oblíbeného modelu HTC Hero, kterému se podařilo masově proniknout mezi běžné uživatele a ukázat tak, že platforma Google Android má rozhodně co nabídnout.Fotoaparát

HTC se s fotoaparáty u svých přístrojů až do nedávné doby velmi potýkalo a ve většině případů to nebylo nic jiného, než další řádek ve specifikacích. Situace se ale začíná měnit, čehož příkladem je právě i Legend. Ten již dokáže za dobrých světelných podmínek vytvořit pěkné snímky, což si můžete prohlédnout i na obrázcích.

Kvalita je zkrátka zcela někde jinde než u dřívějších HTC přístrojů. Zrychlilo se navíc i ostření, takže se vám již tak často nestane, že vámi vytoužená scéna během pár okamžiků pomine bez toho, aniž by jste si ji stihli vyfotografovat. K focení se používá optický trackpad, takže se nemusíte bát žádných ošemetných tlačítek vykreslených na displeji.

Dobrá je i kvalita zaznamenaného videa, které však trochu podráží nohy zvuk. Blízké zvuky jsou zaznamenány dobře, se vzdálenějšími zvuky je to již ale horší, protože neznějí příliš věrně. Celkově se ale jedná o dobrý fotoaparát, který je rozhodně lepší, než jsem očekával.

Multimédia

Již v první části článku jsem uvedl, že kvalita zvuku ve sluchátkách je vůbec nejlepší, s jakou jsem se kdy u chytrého telefonu setkal, takže se skvěle hodí i pro skutečně náročné posluchače. Kvalita reproduktoru už tak slavná není, chybí mu zejména hloubky. Svému účelu nicméně reproduktor dokáže v pohodě vyhovět.

Užíval jsem si i sledování videa - problémy se neobjevily ani u dlouhých filmů, kde byla v pořádku jak synchronizace zvuku a videa tak frekvence snímků. Problémy při připojení přes Wi-Fi nečinilo ani sledování videa na YouTube, kde je však bohužel možné u některých kousků zaznamenat jejich horší kvalitu.

Kvalita zvuku

I kvalitu zvuku během hovoru bych označil jako velmi dobrou, myslím, že se oproti dřívějším telefonům výrobce také zlepšila. Pokud bych měl použít přirovnání, zařadil bych ji někam mezi iPhone a BlackBerry. Hlasitý hovor opět trpí trochu nižší kvalitou reproduktoru, nicméně je dostatečně hlasitý a je použitelný i ve voze. Takže ani u kvality hovoru jsem nezaznamenal výraznější zaváhání.

Výdrž baterie

Opět příjemné překvapení. Ne, že by se jednalo o nějaké zázračné hodnoty, ale Legend v této kategorii dokáže bez větších potíží překonat jak Hero, tak i iPhone. Bez jakýchkoli obav jsem byl schopný s přístrojem přežít náročný pracovní den bez nutnosti dobíjení. Výdrž samozřejmě ovlivňuje Wi-Fi, práce s multimédii i neustále stahování aplikací z Marketu, ale u Android přístrojů jsem se snad s lepší výdrží ještě nesetkal. Myslím, že při úspornějším používání by neměly být problémem ani dva či tři dny - ale byla by přeci škoda přístroj jako Legend šetřit a nevyužívat jeho funkcí naplno.

Displej

AMOLED se může pochlubit klasickým rozlišením 320 x 480 bodů a skutečně skvělou kvalitou - alespoň v interiérech. Fotografie i videa vypadají na displeji skutečně výborně. Pokud vyjdete s telefonem ven za slunečního dne, stále velmi dobře uvidíte, co se na displeji děje, ale kontrast a barvy se viditelně sníží. Spolehlivé jsou i reakce na dotyky prstů, přesto je ještě potřeba určitá práce, aby byl displej dobře použitelný za všech podmínek.

Výkon

Ani rychlost nebude důvodem ke stížnostem. Telefon byl rychlý i při spuštění více aplikací současně a nikdy neztrácel dech. Zdá se, že procesor s frekvencí 600 MHz je pro provoz systému Android 2.1 zcela dostatečný a je otázkou, jestli přístroje s tímto systémem vůbec potřebují výše taktované procesory - již vzhledem k mnohem větší zátěži baterie.

Vstup dat

Vstup dat by měl sice spíše patřit do softwarové sekce, protože probíhá skrze dotykový displej, přesto jsem ho ale zařadit do této části článku. Klávesnice má vibrační odezvu, což při psaní trochu pomáhá, ale na druhou stranu je na výšku dosti stísněná. V případě potřeby je možné telefon překlopit a psát s displejem naležato. S telefonem na výšku je psaní srovnatelné s iPhone, s telefonem na šířku mi však připadá o něco méně efektivní.

Trochu mi vadilo použití hardwarových tlačítek pod displejem - nutnost často přecházet z displeje na hardwarová tlačítka a zpět mi nepřišla zrovna pohodlná. Ve stisku tlačítek je samozřejmě rozdíl a přecházení mezi jednotlivými typy ovladačů je častější, než se mi líbí.

Byl jsem ale překvapen, jak rychle jsem si zvykl na psaní přes softwarovou klávesnici. Velmi rychle jsem si zvykl a psal jsem hladce a plynule. Líbilo se mi také automatické opravování chyb. Myslím, že pokud bych měl dostatek času, mohl bych s psaním přes softwarovou klávesnici žít.

V poslední části článku se podíváme na softwarové aspekty přístroje z velké části vycházející z použitého operačního systému Android 2.1. Již se na to těším, protože HTC Legend toho slibuje opravdu hodně a jsem zvědaví, jak má očekávání dokáže naplnit.


Dokončení zítra...


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4629