PDASoft

HTC Legend - Android dotažený k dokonalosti, 1. část
Publikováno: Pondělí, 12.04. 2010 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


HTC Legend je nástupce stále velmi oblíbeného modelu HTC Hero. Hero byl prvním modelem, kterému se podařilo masově proniknout mezi běžné uživatele a ukázat tak, že platforma Google Android má rozhodně co nabídnout. Jak si povede novinka s inovovaným operačním systémem Android 2.1 doplněným o rozhraní Sense a řadu dalších hardwarových i softwarových prvků?Klíčové vlastnosti:

  • Android 2.1 s rozhraním HTC Sense
  • Procesor s frekvencí 600 Mhz
  • Dotykový AMOLED displej s úhlopríckou 3,2 palce
  • Podpora 3G, HSDPA a GPS
  • Sedm plně přizpůsobitelných pohotovostních obrazovek
  • HTC Friend Stream
  • Světelný a pohybový senzor

Jen málo lidí může pochybovat o tom, že Legend je přímým nástupcem velmi úspěšného modelu Hero. Jeho specifikace navíc prozrazují, že se bude řadit velmi blízko ke špičce současné nabídky. O tom, že neatakuje absolutní vrchol, může nasvědčovat pouze 600 Mhz procesor, ale vzhledem k efektivitě systému i výdrži baterie nelze tuto volbu příliš kritizovat. Osobně se domnívám, že pro Android je 600 MHz více než dostatečné a určitě se v další části podíváme, jak si systém v rychlosti odezvy vede.

Nahradit úspěšný model Hero není snadná úkol. Jednalo se o první telefon, který dokázal Android přiblížit běžným uživatelů a ukázat jeho potenciál a možnosti. Samozřejmě měl ale i své nedostatky - telefon se sice držel dobře v ruce, ale designem rozhodně nevynikal, problémovým se ukázal být také trackpad a ani displej si nejlépe nevedl při čtení na slunci. Náročným uživatelům, kteří plně dokázali využít možnosti přístroje, nemohla stačit ani nabízená výdrž baterie.

Podstatnou změnou je přítomnost Androidu již ve verzi 2.1, která přináší některé výrazné změny ovlivňující každodenní použití. Jako první přišel s tímto systémem Nexus One od Googlu a my se nyní při testování Legendu na tyto změny podíváme podrobněji. Potenciál platformy Android je v současnosti skutečně velký a Google i HTC dělají vše proto, aby toho co nejvíce využili. V případě Nexus One se očekávání příliš nenaplnila, ale HTC Legend má rozhodně na to, aby se prodával ve velkých počtech.

První dojmy

Je sice pravda, že HTC Desire nabídne za jen o málo vyšší cenu rychlejší procesor, věší displej, více paměti a silnější baterii, osobně se ale domnívám, že je zaměřen na jinou skupinu uživatelů. HTC Legend podle mého názoru směřuje do rukou běžných uživatelů (nejenom kvůli elegantnímu “Apple” designu), zatímco Desire je určen pro skutečně náročné uživatele, kteří musí držet krok s tím nejlepším, co mohou mít. Podle mého názoru se bude Legend prodávat lépe, i když je pravda, že oba modely mohly být odlišeny trochu lépe a marketingové oddělení společnosti si v tomto případě příliš pochvalu nezaslouží.

Design přístroje byl navržen chytře a elegantně, což se povedlo. Přístroj nejenom dobře vypadá, ale kvůli dvěma pogumovaným částem těla se i velmi dobře drží v ruce. Obzvláště přínosné je toto pogumování v momentě, kdy uchopíte telefon ve svislém režimu, protože jinak by se hliníkové tělo přístroje nedrželo moc jistě.

Tlačítka jsou podle očekávání umístěna pod displejem, oproti standardu se nevymyká ani umístění kláves pro regulaci hlasitosti na levém boku, vypínacího tlačítka na horní hraně a microUSB rozhraní na straně spodní. Na horní straně si své místo našel i 3,5 mm jack konektor. Pod displejem se kolem optického navigačního prvku nacházejí tlačítka pro návrat na úvodní obrazovku, pro vstup do menu, pro návrat o úroven zpět a pro aktivaci vyhledávání.

Pokud se domníváte, že Legend je aktualizací Hera, nebudete daleko od pravdy. Podařilo se ale novince napravit chyby staršího modelu? První věcí je, že zmizel klasický trackball a nahradil jej optický snímač, který se ukazuje jako mechanicky spolehlivější. Ačkoli jsou klasické trackbally na ovládání velmi pohodlné, zkušenosti s různými přístroji odlišných značek ukazují, že se časem postupně zhoršuje jejich funkčnost. Velmi dobře působí také konstrukce přístroje, což je zapříčiněno hlavně použitím hodnotnějších materiálů. Osobně se mi líbí i vzhled.

Reproduktor na zadní straně je docela hlasitý, je ale bohužel umístěn tak, že jej budete rukou zastírat. Je ale jasné, že kvality poslechu přes sluchátka nedostačuje, protože hudební výstup jack 3,5 mm si v tomto případě skutečně zaslouží pochvalu. Nebojím se jej označit za lepší než u iPhone - při použití stejných sluchátek byl zvuk na HTC plnější a vyváženější a osobně bych jej označil za nejlepší, s jakým jsem se kdy u chytrého telefonu setkal.

V další části článku se podíváme na softwarovou stránku, jmenovitě pak operační systém Android a novinky v jeho verzi 2.1, fotoaparát, displej a vše ostatní. Hardware je skutečně příjemný a rozhodně jsem se nebál s telefonem pochlubit. Označovat chytrý telefon jaká překrásný či nádherný je trochu zvláštní, ale i v tomto případě bych se nebál říci, že se jedná o jeden z nejlepších svého druhu, co jsem doposud viděl.


Pokračování zítra...


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4628