PDASoft

Recenze programu VLC Remote pro webOS
Publikováno: Pondělí, 12.04. 2010 - 00:00:00
Téma: Software pro WebOs


VLC Remote je elegantní doplněk pro váš telefon, který umožní dálkově ovládat VLC přehrávač na vašem PC. Ačkoli se zatím jedná o jednu z prvních verzí programu, už nyní dokáže nabídnout několik výrazných pozitiv.Nastavení

VLC Remote se skládá ze dvou částí. První z nich je samotná aplikace pro mobilní telefon, kterou si můžete stáhnout z Katalogu a druhou je pak aplikace pro počítač (připravena je pro operačními systémy Windows a a Mac OS).

Po nainstalování programu na počítač dojde k automatické konfiguraci zdejšího VLC přehrávače tak, aby byl schopný přijímat příkazy z telefonu. Propojení je v tomto případě bezproblémové: stačí buď zadat IP adresu, kterou vám program sdělí (v drtivé většině případů se jedná o klasickou IP vašeho PC) nebo projít několikastránkového průvodce, který to udělá automaticky. V závislosti na ochraně vašeho počítače možná bude nutné programu udělit výjimku ve firewallu.

Pokud toto uděláte, vše potřebné by se bez nutnosti dalších nastavení mělo přenést i do programu na mobilním telefonu.

Funkce a zkušenosti z používání

Kromě možnosti ovládat přehrávač na dálku má uživatel i možnost přímo z telefonu samotného procházet soubory na počítači. Prohlížeč souborů funguje dobře a umožňuje i pohodlnou navigaci mezi velkým množstvím složek. Ocenil jsem možnost nastavení základní složky pro přístup z telefonu i návrat do seznamu složek stisknutím jednoho tlačítka. Nicméně jsme odhalil i několik věcí, které se mi příliš nelíbily. První takovou záležitostí je, že nijak nepoznáte, kde se v rámci svých složek právě nacházíte - pokud máte soubory rozstrkány do více složek nebo používáte dělení složek do více úrovní, snadno se zde ztratíte. Druhá věc s tím souvisí - gesto, u kterého by jste přirozeně očekávali, že vás přenese do nejvyšší úrovně složek, vás místo toho přenese zpět na obrazovku dálkového ovládání - v tomto případě bych rozhodně uvítal speciální tlačítko pro přepínání mezi průzkumníkem a ovládáním. Až na tyto dvě výtky jsem ale žádné další neodhalil.

Nechybí ani sekce pro práci se seznamy skladeb, nicméně ta je zřejmě stále ve vývoji. Každý přehrávaný soubor je do seznamu totiž přidáván automaticky a navíc můžete mít v jednu chvíli jen jeden seznam. Navíc až na možnost vymazání konkrétní skladby ze seznamu nemáte žádné další možnosti jejich úpravy, nezmění ani pořadí jednotlivých položek.

VLC Remote nabídne ovládání základních funkcí (přehrávání, pauza, hlasitost a posunování skladeb) i několik funkcí navíc jako je práce s titulky nebo zvukové stopy (například pro přepínání jazyků), rychlost videa nebo synchronizace zvuku a obrazu. Jedinou nefunkční položkou je zde změna pozice oken.

Program umí pracovat ve vertikálním i horizontálním zobrazení, který odstraní některé položky, ale výměnou za to zvětší posuvníky pro změnu hlasitosti a posun ve skladbě (videu).

Výkon

Program jsem zkoušel na dvou počítačích - na jednom byl operační systém Windows XP SP3 a na druhém nové Windows 7. Po většinu času vše fungovalo zcela korektně, u Windows XP však došlo k několika pádům VLC přehrávače a na Windows 7 občas přestal reagovat správce souborů při snaze o otevření videa.

Značný vliv má však program na výdrž baterie telefonu - během 15 minut poklesl stav baterie o celých pět procent.

Závěr

Podobných programů pro webOS zatím moc není a VLC zvládá bez problémů ovládat většinu potřebných funkcí, takže dobře využívá doposud volný tržní prostor. Pokud si zvyknete na místy trošku krkolomnější ovládání, nebudete mít příliš důvodů ke stížnostem. Až se autorům podaří vyladit těch několik výše zmiňovaných problémů (je nutné si uvědomit, že se jedná zatím o verzi 0.2), bude se jednat o bezproblémově funkční řešení.

Výhody:

  • Program nabízí vše potřebné a je stabilní
  • Možnost procházení souborů přímo z mobilního telefonu

Nevýhody:

  • Některé prvky uživatelského rozhraní potřebují doladit
  • Některé ovládací prvky ještě nejsou stoprocentně funkční


Zdroj: Robert Werlinger pro PréCentral.netTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4627