PDASoft

Recenze chytrého Windows Mobile telefonu Acer neoTouch P300
Publikováno: Čtvrtek, 08.04. 2010 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Acer P300 je novinka z dílny společnosti Acer se zajímavou technologickou výbavou a operačním systémem Windows Mobile 6.5.3. I přes relativně tenkou konstrukci přináší plnohodnotnou QWERTY klávesnici a další užitečné funkce. Bude to stačit?Základní charakteristiky:

  • Tenké provedení a nízká hmotnost
  • Windows Mobile 6.5.3, plná podpora Microsoft Exchange, Office Mobile
  • Dotykový displej s úhlopříčkou 3,2 palce
  • Výsuvná plnohodnotná QWERTY klávesnice s podsvícením
  • Procesor Qualcomm 7225
  • Podpora Wi-Fi, Bluetooth a 3G
  • Exkluzivní sada Spinlets aplikací pro bezplatné celosvětové streamování hudby a videa a jejich sdílení s přáteli
  • Windows Media Player 10
  • Přístup na Windows Market Place

P300 může být v současné době trochu překvapením v nabídce, protože Acer se poslední dobou soustředil spíše na telefony s operačním systémem Google Android. To ovšem neznamená, že by tato novinka neměla co nabídnout. Svým vzhledem se od většiny Windows Mobile přístrojů nedokáže příliš odlišit, přítomnost výsuvné QWERTY klávesnicí ale již zdaleka tak obvyklou záležitostí není.

Protože se jednalo o předprodejní vzorek, obsah balení pravděpodobně nebyl kompletní. Našli jsme zde jen napájecí adaptér, sadu sluchátek (která rozhodně nijak nevynikala) a USB kabel pro synchronizaci a nabíjení.

Hardware

Jak jsem již naznačil výše, vzhled modelu P300 není ničím neobvyklý, za to se ale odvděčí kvalitním zpracováním příjemnou tloušťkou, která činí pouhých 15 mm. Daní za to jsou ale téměř zcela plochá tlačítka, což může způsobovat problémy. Dle našich zkušeností se ale jedná o povedenou klávesnici a psaní nám v praxi žádné potíže nezpůsobovalo. Sice jsme se setkali již i s lepšími kousky, ale to co má, plní dobře. Výrobci se sem dokonce podařilo vměstnat i čtyři směrová tlačítka, která dokáží částečně nahradit chybějící směrovou klávesu na čelní straně.

Nedovolím si ale nezmínit dvě nepříliš povedené záležitosti. První je mezerník, které není umístěn na středu klávesnice, ale je odsunut doleva, k čemuž ale není žádný speciální důvod. Ve spodním řádku se nacházejí nepříliš podstatná tlačítka a k takovému umístění mezerníku skutečně nebylo potřeba sahat. Druhou nelogickou záležitostí je pak chybějící zvláštní tlačítko pro napsání tečky. Nepochopím, proč se zde nachází tlačítko pro spuštění e-mailové aplikace a tečku nenapíšete. Co budou asi lidé používat častěji?

K ovládání je vždy možné použít i stylus, bohužel ani ten se ovšem nevyhnul několika drobným zaváháním. Začíná to již jeho velmi špatným vyjímáním z jeho úložiště, navíc je pak velmi tenký a krátký. Opět to příliš nechápu, místo na jeho uložení by se v přístroji jistě našlo. Obzvláště, když přístroj není vybaven kapacitním displejem a stylus je tak pro obsluhu některých funkcí Windows Mobile nepostradatelný.

Výše zmiňované věci jistě nepotěší, na druhou stranu ale zase nebude až takový problém si na ně zvyknout. Velkou pochvalu si naopak zaslouží výsuvný mechanismus klávesnice, který působí skutečně skvělým dojmem i zbytek těla přístroje, který konstrukčně patří také ke špičce. A vzhledem ke spíše pracovnímu zaměření neurazí ani nenápadná design. Vzhled je docela podobný některým modelům od Nokie a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby mi lidé začali říkat, zda-li tento model pro Acer nevyrábí právě finský výrobce.

Svými rozměry nabízí displej ideální kompromis mezi pohodlným používáním a dostupnou plochou. Telefon není určen pro velkou práci s multimédii, vězte ale, že displej s kvalitním přehráváním videa nemá žádné potíže. Displej si dobře vede v interiérech, ale podobně jako u mnoha ostatních přístrojů se situace zhorší na slunci. Sice zůstává čitelný, ale vyblednutí barev je viditelné a podobnou situaci bych v roce 2010 spíše již neočekával.

Většina tlačítek je umístěna podle očekávání, na levém boku se nenachází nic, na pravou stranu výrobce umístil regulaci hlasitosti (je možné ji využít i pro ztišení vyzvánění) a spoušť fotoaparátu. Dobře je umístěn 3,5 mm jack - na horní hraně, kde si své místo našel microUSB port (což už tak dobré není) spolu se slotem pro paměťovou microSD kartu. A nakonec se sem vešlo i tlačítko pro zapnutí / vypnutí přístroje. Pod displej výrobce umístil tlačítko pro vstup do nabídky a tlačítka pro příjem a ukončení hovoru. Ta na první pohled vypadají jako plochá, oproti okolní ploše jsou ale hmatově odlišena mírně vyvýšeným proužkem plastu.

Kvalita zvuku při hovoru byla lepší, než jsem očekával a dobře si vedl i hlasitý odposlech, který by ale mohl být o něco hlasitější. Funkce, které by mohly být v pracovním procesu důležité (telefonování, e-mail), jsou v modelu P300 zpracovány velmi dobře.

Překvapivá je i výdrž baterie. První den jsem telefonoval zhruba 40 minut a shlédl dvouhodinový film a baterie stále hlásila přes 60% zbývající kapacity. Takže ačkoli bude každodenní nabíjení stále nutností, jeden den vydrží telefon bez jakýchkoli pochyb.

Software

Co můžeme říci o novém přístroji s operačním systémem Windows Mobile 6.5.3? Vše běží tak, jak by mělo a navíc velmi použitelnou rychlostí. Občas jsem se setkal i s různými prodlevami, ale nechci být zatím kritický, protože se jednalo o zkušební vzorek. Doladit by potřebovalo posunování v seznamu programů, kdy se občas některý spustil, aniž bych si to přál. Opět si ale myslím, že je to spíše způsobeno zatím ne zcela vyladěným softwarovým prostředím a jeho reakcemi na dotyk prstů.

Několik drobností do systému přidal i sám Acer. Jedná se například o Spinlets, což je zdarma poskytované řešení jak streamovat hudbu a video. I zde jsem se však setkal se softwarovými chybami - občas se neočekávaně objevilo chybové hlášení a kliknutí na novou skladbu otevíralo box se stahováním, které trvalo až 30 vteřin. Kvalit iTunes tedy zrovna nedosahuje. Navíc se při pokusu o regulaci hlasitosti postranním tlačítkem přerušovalo přehrávání skladby a program se vypínal (to samé se dělo i v YouTube). Aplikace pro YouTube jinak při připojení přes Wi-Fi pracovala bezchybně.

Mezi další doplňky od Aceru patří vylepšení klasické stavové lišty, jehož integrace však bohužel působí docela amatérsky. Nechybí ani vyhledávání, které je umístěno ve složce s Utilitami. Trochu s podivem zmizel z nabídky her Boubble Breaker a zůstal zde jen Solitaire. A to je asi tak vše. Možná to vypadá, že jsem softwarovou část trochu odbyl, ale nevím, co víc napsat. Windows Mobile 6.5 již zkrátka nutně potřebují omlazení a těžko dnes ještě něčím překvapí.

Závěr

Acer s podobě modelu P300 přichází na trh s telefonem, který je podobný velkému množství jiných dnes prodávaných přístrojů a skoro se ani nechce věřit, že investoval do jeho vývoje. Cena sice není nijak vysoká, ale myslím, že i zde se dají sehnat přístroje, které svému uživateli udělají větší radost a užitek. Největší výhodou tak bude zřejmě výsuvná QWERTY klávesnicí, která až tak rozšířená není.

Acer P300 dále zaujme dobrým poměrem ceny a výkonu, protože jeho výbava není vůbec špatná a tenkou konstrukcí. Rozhodně to tedy není špatný telefon, ale mezi konkurencí to bude mít těžké. Pokud Acer přijde s podobným přístrojem, ale osadí jej Androidem a kapacitní obrazovkou, bude se jednat o zcela jinou “kávu.”


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4622