PDASoft

Týden s Palmem Pixi
Publikováno: Úterý, 06.04. 2010 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Jak se s Palm Pixi žije uživateli, který byl dříve zvyklý používat Palm Pre? V čem spočívají největší rozdíly mezi těmito telefony? Vyplatí se pořízení malého a levného Palmu Pixi?Přechod z Palmu Pre na Pixi byl velmi hladký, myslím totiž, že Palmu se již u novějšího modelu podařilo podchytit většinu drobných nedostatků, na které si stěžovali uživatelé staršího modelu. Po aktivaci telefonu a přihlášení k mému internetovému profilu si telefon stáhl veškeré dostupné údaje včetně kalendáře a kontaktů z řady internetových služeb. Trochu mě zklamalo, že se automaticky nenainstalovali i aplikace, které jsem měl zakoupeny pro Pre - to jsem musel udělat automaticky z katalogu aplikací. Bohužel na tomto přístroji stále nejsou podporovány 3D hry, což pro mě ale nebyl příliš velký problém, protože je hraji jen občas.

Z počátku jsem do telefonu nahrál jen několik základních programů - Tweed, Facebook a několik programů pro streamování hudby - žádné homebrew ani jiné úpravy, abych mohl zjistit, jak se bude telefon chovat v podobě, ve které jej bude používat nejvíce uživatelů. Výchozí konfigurace mi vůbec nevadila, přesto jsem po pár dnech nainstaloval Preware, které přeci jen umožní si prostředí lépe přizpůsobit vlastním potřebám. Preware zde mimochodem funguje velmi dobře.

Byl jsem nadšený z toho, že webOS vyšel právě v době, kdy jsem měl možnost telefon používat a musím říci, že rozdíl ve výkonu mezi starší verzí 1.3.5 a novější 1.4 byl značný. S původní verzí jsem nebyl s telefonem spokojený - často jsem se setkával s chybovou hláškou o příliš mnoha otevřených oknech a náhodně i s jinými chybami v programech a v takové podobě bych Pixi jako svůj hlavní přístroj rozhodně nemohl používat. A tázal jsem se, kdo by to byl schopný tolerovat. Už jsem se chtěl vrátit zpět Pre, když naštěstí přišel webOS 1.4.

Po jeho nainstalování se chování přístroje změnilo jako mávnutím proutku. Většina problémů s pojených s výkonem byla podstatně vylepšena nebo dokonce zmizela úplně. Již jsem se nesetkával s prodlevami v internetovém prohlížeči ani s chybami v programech. Pokud jsem neměl otevřeno skutečně příliš mnoho karet, Pixi se choval téměř srovnatelně s Pre. Skvěle fungovaly i Google Mapy nebo Sprint Nav. Hladce fungovalo současné prohlížení webu, poslech rádia přes Grooveshark i kontrolování příspěvků na Twitteru. Používání telefonu bylo skutečně o něčem jiném.

Hardware

Při ukazování telefonu ostatním lidem jsem se jich ptal, jestli jim Pixi nepřipadá “jako inženýrský skvost.” Většinou jsem dostával zdrženlivější odpovědi, protože mí přátelé nesdíleli takové nadšení, ale já jej zkrátka nedokáži příliš krotit. Pokud z telefonu vyjmete baterii, uvědomíte si, co vše se Palmu podařilo vtěsnat na skutečně malý prostor. Celé Pixi by se bez problémů schovalo do těla Apple iPhonu. Telefon skvěle působí v ruce a ztratí se v kapse, ale nikdy nepůsobí křehce. Těle Pixiho jsem si užíval na celém telefonu snad nejvíc.

Klávesnice je většinou uživatelů označována jako dobrá a já musím dokonce říci, že se jedná o jednou z nejlepších klávesnic tohoto typu, jako jsem měl možnost používat - pokud jste zvyklí psát na nějakém podobném přístroji, nebudete mít problémy ani zde. Osobně jsme vytvářel maily i jiné texty až překvapivě snadno.

Pochvalu si zaslouží i citlivý displej (dobře fungují i multi-touch gesta) s dostatečným jasem. Jen by mohl být trochu větší - právě displej a slabší výkon vidím jako hlavní důvod, proč bych pořízení telefonu velmi zvažoval. Na telefonu jsem přečetl spoustu webových stránek a musím přiznat, že do ničeho s menším displejem než u Palmu Pre (3,1 palce) bych nešel.

Očekával bych lepší výdrž baterie (právě kvůli slabšímu procesoru a menšímu displeji), opak byl ale pravdou a výdrž byla s modelem Pre srovnatelná - žádná sláva, ale s posledními aktualizacemi je použitelná.

Najde se něco, co se mi nelíbilo? Pokud nemáte touchstone nabíječku, budete brzy nešťastní ze zadního krytu baterie. Už u Pre nebyl zadní plastový kryt důvodem k radosti, ale tady je situace ještě horší. Kryt je částečně přidržován magnetem přilepeným lepidlem a brzy začíná mít vůli. Moje rada pro majitele Pixiho? Koupit touchstone nabíječku.

Používal jsem verzi pro operátora Sprint a stále mě trochu mrzí, že se v ní nenachází podpora Wi-Fi. Jistě, pro většinu uživatelů jeho přítomnost nemusí být důležitá, ale určitě by se jednalo o důležitou součástí výbavy, obzvláště když rychlými daty EVDO ještě zdaleka není pokryta celá síť.

Palm a jeho strategie

Při používání Pixi se vykrystalizoval můj pohled na strategii Palmu v oblasti levných smartphonů.

Porovnejte si Pixi (vybavený multi-touch displejem a fyzickou klávesnici) se vším ostatním, co je v dané ceně k dispozici. Nalezneme několik přístrojů se systémem Android, které jsou však větší, méně vzhledově povedené a nestojí za nimi tak zkušený výrobce, jako je Palm. Pořídit se za tu cenu dají i některé modely od BlackBerry, které jsou sice povedené a vhodné do firem, běžným uživatelům ale tolik komfortů co webOS poskytnout nedokáží. A Pixi se jim navíc vyrovná i v pohodlí klávesnice.

Osobně Pixi vidím jako důležitou součást nabídky Palmu, protože se podle mého názoru jedná o jeden z nejlepších chytrých telefonů pro začínající uživatele.

Závěr

Celkově jsem po týdenním používání příjemně překvapen. Nejenom přístrojem samotným, ale i tím, jak výrazné změny může přinést aktualizace softwaru. Pokud bude Palm pokračovat v pravidelných aktualizacích, brzy se z webOS stane skutečně velmi přitažlivá platforma.

Sice se nejedná o telefon určený do rukou náročných uživatelů, ale pokud nestrávíte většinu času surfováním na webu nebo hraním 3D her, nenajdete ani příliš oblastí, kde vás bude omezovat. Znám dokonce i některé uživatele, kteří na tento model přešli z Pre. Telefon je navíc (minimálně v USA) nabízen za opravdu příjemnou cenu. A co si přát víc?


Zdroj: Robert Werlinger pro PréCentral.netTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4620