PDASoft

Awesome Notes - skvělé poznámky pro iPhone
Publikováno: Úterý, 06.04. 2010 - 00:00:00
Téma: Apple iPhone


Pokud patříte mezi uživatele, kteří si na svém iPhone chtějí vést deníček včetně možnosti vkládání fotografií a map, či pouze hledáte pokročilejší aplikaci pro evidenci poznámek a úkolu včetně možné synchronizace, rozhodně neváhejte vyzkoušet tuto aplikaci, protože vás zcela jistě nezklame.Našim dětem je v současné době šest a devět roků a je pro nás důležité, abychom měli na jejich dětství co nejvíce různých vzpomínek. Mám spoustu fotografií z doby, kdy se narodily, ale jsou uložené v počítači a dostanu se k nim jen jednou za čas, když si na ně vzpomenu, což není vždy úplně jednoduché, takže po většinu času pouze leží ladem ve své složce na pevném disku. Obrázek často řekne více než tisíc slov a obrázek s deseti slovy řekne více než jen obrázek. Myslím tím, že často stačí pouze znát už jen datum nebo místo pořízení snímku a jeho vypovídající hodnota je zcela jiná, nemluvě o krátkém popisku. Tyto informace člověk většinou rychle zapomene, zcela zásadně však mohou změnit vztah k fotografii.

Doposud jsem pro zaznamenávání nejrůznějších denních událostí na svém iPhonu používal aplikaci Momento, což je bezesporu pěkný programátorský kousek. Ke každému dni můžete přiřadit několik fotografií, které program dokáže automaticky doplnit informaci z vašich on-line služeb jako je last.fm nebo Flickr. Jedná se o jednoduchý, ale pěkně navržený program, který určitě při zpětném procházení starších zážitků oceníte. Nevýhodou však je, že si informace neprohlédnete nikde jinde než na iPhonu (umožňuje export do XML záznamů, ty jsou ale v reálu k ničemu). Víceméně náhodou jsem se však dostal k aplikaci Awesome Notes, která tento problém perfektně řeší.

Potřeboval jsem spolehlivou aplikaci na zaznamenávání událostí a dobře vybavený Awesome Notes mi přišel pod ruku v tu pravou chvíli. Program má velmi pěkné prostředí kombinující příjemný vzhled s funkčností přesně v tom poměru, v jakém by jste si mohli přát. Navíc nabízí řadu možností, jak si prostředí přizpůsobit přesně dle svého vkusu. Můžete si vybrat vlastní pozadí, určit barevné schéma pro každou ze složek, změnit písmo a další myslitelné věci. Styl, to je možná to pravé slovo, kterým se tato aplikace odlišuje od stovek dalších záznamníků na iPhone. Kromě poznámek je možné ukládat také úkoly. Ty jsou sice zpracovány jednoduše, ale většině uživatelů by svou povahou měly stačit, pokud však patříte mezi uživatele, kteří ke svému životu potřebují rozsáhlé seznamy akcí, budete se muset podívat jinde.

Nejdříve jsem si tak nějak nedokázal představit, že bych program na poznámky používal jako deník, ale velmi rychle jsem tento názor přehodnotil. Na obrázku se můžete podívat, co všechno program dokáže. Typická poznámka může obsahovat fotografii pořízenou fotoaparátem nebo vloženou z některé složky, vložit je ale i možné mapu místa, kde se právě nacházíte. To je ideální pro každého, kdo si chce zaznamenávat i ty nejmenší detaily a mít možnost se k nim kdykoli v budoucnu vrátit. Program díky těmto funkcím dokáže skvěle napodobit papírový zápisník a o to by se měly podobné elektronické programy snažit co nejvíce je to možné. Měly by totiž být schopné vás ve vzpomínkách vzít zpět a připomenout vám pro vás specifické chvilky a události.

Až doposud vypadá vše ideálně, ale dokáží si Awesome Notes vést lépe v nakládání se zaznamenanými daty? Ano, díky synchronizaci s Google Docs (nebo EverNote) zcela jednoznačně. Stačí zadat údaje pro přihlášení ke svému Google účtu a program bude všechna svá data synchronizovat do jedné ze složek na této službě. Poznámky jsou samozřejmě synchronizovány včetně fotografií a některých dalších detailů.

Bohužel však chybí případné vložené mapy a také datum pořízení zápisku, ale třeba se dočkáme v budoucnu. Samotná integrace s Google Docs je obrovskou výhodou, která dokáže Awesome Notes proměnit v mnohem mocnější nástroj, než v pouhý deníček. Zastane i úlohu správce vašich poznámek, v čemž si vede skutečně dobře a díky synchronizaci si dokáži představit, že se stane vašim hlavním skladištěm osobních i pracovních údaju.

Užitečná je i možnost uzamčení celého programu nebo pouze vybraných složek a poznámek. Pokud připočteme i možnost program používat jako správce úkolu a slíbená budoucí vývoj, máme přes sebou skutečně kvalitní a užitečný program. Sice není úplně dokonalý (uvítal bych například možnost vložit mapu přes funkci vyhledávání místo pouhého uložení aktuální pozice), ale schází jen málo. Pojmenování programu Awesome Notes, tedy v překladu úžasné poznámky, si na první pohled říká o potíže, na ten druhý ale musím uznat, že je zvolené velmi trefně.


Více informací naleznete na: bridworks.com. Ke stažení je poskytovaná i odlehčená Lite verze a to zcela zdarma.


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4619