PDASoft

Windows Mobile pohledem Round Robin - jak si vedou
Publikováno: Pondělí, 22.02. 2010 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Po dvou letech, kdy vycházela série článků Round Robin jsem se rozhodl udělat změnu a na Windows Mobile se podívat z pohledu uživatele přístroje se systémem webOS. Windows Mobile (nacházející se na přístrojích s označením Windows Phone) za sebou mají složitý rok završený představením aktualizované verze 6.5, která byla následována nepříliš výraznou verzí 6.1. I tato změna však byla pouhým mírným vylepšením předchozích verzí, výraznějších inovací jsme se na poli této platformy nedočkali již několik let.



Takže co se zde vlastně děje? Kdo udává směr vývoje? Jistě se shodneme na tom, že je to společnost HTC. Ta vyrábí v současné době nejlepší a nejlépe vybavené telefony a kromě toho neustále vyvíjí také náhradu uživatelského prostředí a základních aplikací s názvem Sense, která se snaží systém Windows Mobile co nejvíce zpříjemnit, zjednodušit a zpřístupnit běžným uživatelů.

Rovnou tedy začněme jedním z přístrojů z dílny HTC!

HTC HD2

Hvězdou tohoto kola Round Robin bylo bezesporu právě HTC HD2. Obrovský displej, skvělá výbava, tenké provedení a všechny ostatní vlastnosti z něho dělají skutečně přitažlivý telefon.

Vlastnosti, které jsem si na HD2 oblíbil, musejí být dopředu zřejmé. Chcete velký a funkcemi nabitý chytrý telefon? Tedy jej máte. Displej s úhlopríckou 4,3 palce se může pochlubit kapacitní technologií pro rozpoznávání dotyků? Skutečně? Vždyť Windows Mobile nejsou pro podporu této technologie připraveny. Ono to v praxi vůbec nevadí, vše funguje tak, jak by mělo a používání takovéhoto displeje je zcela bezproblémové. Rychlost? Co by jste řekli na Snapdragon procesor taktovaný na frekvenci 1 GHz? A co třeba pětimegapixelový fotoaparát s bleskem? To vše je navíc zabalené v elegantním, tenkém těle..

Co zde máme dále? Windows Mobile. I přes přítomnost rozhraní Sense se zde stále ukrývá tento známý operační systém. Proto můžete i nadále vzdáleně přistupovat ke svému serveru nebo používat perfektních služeb Microsoft Exchange. Ano, třeba taková Nokia N95 se také chlubí přítomností takovýchto služeb, v praxi je ale jejich využívání na Windows Mobile mnohem lepší.

S delším používání HD2 však přichází i trocha rozpolcení. Na jednu stranu skutečně oceňuji již zmiňované upravené prostředí Sense UI, na druhou stranu si ale také uvědomuji, že by mohlo být ještě mnohem propracovanější, než je. Nelze si jej příliš přizpůsobit a stále těží spíše ze svého pěkného grafického zpracování než ze široké nabídky funkcí. Je přeci škoda používat takto jednoduché rozhraní na nejvýkonnějším stroji ve své kategorii, který si dnes můžeme koupit..

Přejít z telefonu, který existuje opravdu pouze kvůli telefonování na chytrý telefon, který dokáže vše, na co si vzpomenete, stojí více snahy, než by se mi líbilo. Přestože je Opera Mobile povedený prohlížeč, často toužím mít na svém HD2 moderní prohlížeč založený na webkitu. Zde se opět dostáváme k oné již zmiňované rozpolcenosti - takovýto výkonný hardware si zaslouží i stejně propracovaný software.

Podle mého názoru je HD2 určen dvěma specifickým skupinám uživatelů: náročným uživatelů, kteří vědí o vlastnostech Windows Mobile a počítají s nimi, protože si systém přizpůsobí přesně podle svých požadavků. Druhou skupinu tvoří spíše nenároční uživatelé, kteří telefon využijí pro práci s e-maily, kalendářem, občas se podívají na internet nebo připíší nový vzkaz na Twitter.

HTC Touch Pro 2

Jestliže jsem u HD2 cítil určitý rozpor mezi použitým hardwarem a softwarem, o HTC Touch Pro 2 nejde říci nic jiného, než že se jedná o jasně určený, přímočarý Windows Mobile přístroj. Touch 2 je ztělesněním horizontálně výsuvného telefon s hardwarovou klávesnicí a systémem Windows Mobile. Ovládání probíhá skrze velký dotykový displej, tentokrát ovšem s odporovou technologií (která je ovšem dobře vyladěná a lze používat i prsty - stylus je zde ovšem také). Výhodou je velmi dobrá dostupnost. Při pohledu na mohutné tělo přístroje je zřejmé, že se nejedná o žádného drobečka, odměnou bude ovšem pocit spolehlivého přístroje s kvalitní konstrukcí.

Oba přístroje jsou svou výbavou nekompromisní, Touch Pro 2 je ovšem konzistentnější a svou povahou více odpovídá typickému Windows Mobile přístroji. Obsahuje sice Sense (Touch Flo), ale to v tomto případě nejde tak daleko, jako u HD2. Je to prostě Windows Mobile a s tím se musíte smířit. Naštěstí se s tím smířit jde, protože je to stále Windows Mobile tedy výkonný, dobře přizpůsobitelný systém, který pro určitou skupinu uživatelů stále nemá alternativu.

Windows Mobile Pro

Jací lidé využití možnosti Windows Mobile? Musím souhlasit s komentářem uživatele Panday, že jsou to určitě lidé, kteří využívají Microsoft Exchange a obecně kompletní ekosystém služeb od Microsoftu - výborná provázanost je zkrátka nespornou výhodou. Kromě Exchange se dále jedná např. o Sharepoint Live, SkyDrive, Office, MSN Messenger nebo Remote Desktop. Kdo jiný by měl lépe ovládat přístup ke svým službám než samotný Microsoft? Big D5 k tomu dodává, že Sense je skvělé, pokud není v práci: je pěkné, dokud o nic nejde, ale pokud máte začít produktivně pracovat, už je to horší.

Ve Windows Mobile chybějí také dvě v současné době klíčové vlastnosti, kterými se Microsoft může pochlubit: Xbox a Zune. Stejně tak chybějí i multimediální a další typy aplikací pro běžné uživatele. I pro webOS, platformu s mnohem menším tržním podílem než má Windows Mobile, jsou k dispozici některé programy, které na WM chybí (příkladem mohou být Foursquare a Slacker Radio).

Zvláštní věcí je sledovat jednotlivé uživatele Windows Mobile přístrojů. Téměř nikdo totiž systém samotný nesleduje, chcete-li jinak - nevnímá. Já jsem se byl schopný přenést přes všechny vlastnosti systému proto, že jsem jej velmi dobře znal. Pro lidi, kteří tuto výhodu ale nemají, bylo skutečnou změnou až objevení se SenseUI nebo Touch Flo.

To opět neukazuje nic jiného než skutečnost, že Windows Mobile dýchá z posledního. Microsoft prý ještě tento měsíc představí další novinky, ale pokud se bude opakovat situace z posledních několika let, dá se opět očekávat opět spíše soustředění na vzhled systému a hardware přístrojů než na klíčové inovace v samotném operačním systému.

Windows Mobile Standard - sotva o něm slyšíme

Kam se poděl v poslední době systém Windows Mobile Standard? Trochu pozornosti této jinak do značné míry ignorované platformě věnovalo HTC se svým modelem Snap. To byl velmi zajímavý telefon, který bych označil jako jeden z nejlepších pro uživatele, kterým jde především o komunikaci. Byl rychlý, měl pro tento typ přístroje vhodné uživatelské prostředí a mohl se pochlubit špickovou výdrží baterie.

Všichni se přesunuli k tolik populárním multimediálním přístrojů s dotykovými displeji a na telefony bez dotykového displeje většina výrobců (včetně Microsoftu) zanevřela. Není se čemu divit, diktuje to trh, já si myslím, že je to škoda. Pokud bych se měl ohlédnout zpátky na mnoho a mnoho přístrojů s Windows Mobile, které jsem používal a vybrat z nich jeden nejlepší, padla by tato volba na Motorolu Q9h. Podobně jako Snap byla rychlá, dobře vybavená, chlubila se dobrou konstrukcí a zejména výbornou klávesnicí.

To nechalo prostor BlackBerry (a menší míře také Nokii), aby se stalo jedinou společností, která se seriózně věnuje přístrojům bez dotykového displeje. Uživatel tms78 zmiňuje, že telefon s WM Standard jsou výbornou volbou pro psaní zpráv. Systém také zvládal lépe než klasická Windows Mobile multitasking - je totiž stabilnější a rychlejší.

Zhodnocení

Je těžké napsat o Windows Mobile něco nového. Stále se jedná o výkonnou platformu, která si najde prostor u náročných uživatelů, na druhou stranu ale spíše odrazuje ty běžné. Stále se kolem ní sdružuje obrovská komunita uživatelů, kteří jsou schopni upravit nejrůznější vlastnosti a připravit utility, hacky a úpravy registrů, díky kterém je možné změnit systém k nepoznání. Přes to všechno ale potřebuje systém skutečně generální změny. Uživatelské rozhraní nemůže konkurovat jiným dnes rozšířeným platformám, ani multitasking již není bezproblémový (obzvláště na WM Professional) a celkově tento systém již nedokáže příliš přitáhnout pozornost.

Poslední zmiňované je velmi důležité, možná stejně důležité, jako schopnosti telefonů samotných. Windows Mobile nemají žádné Mojo, nevěnuje se jim pozornost v masmédiích ani v magazínech pro “hračičky,” mají méně pozornost než ostatní platformy s mnohem menším tržním podílem. Mohou být současná Windows Mobile zachráněna i navzdory technickým problémům a svému uživatelskému rozhraní? Nejenže si myslím, že zachráněna být mohou, ale jejich záchrana je dokonce důležitější, než by si mohlo mnoho lidí myslet. Ale to si musí uvědomit zejména sám Microsoft a rychle začít činit podstatné kroky.


Zdroj: Dieter Bohn pro Pré Central.net







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4554