PDASoft

Televize v mobilu ?
Publikováno: Úterý, 20.07. 2004 - 00:00:00
Téma: Smartphone a vše kolem něj


Jak se mobilní telefony stávají čím dál tím nepostradatelnější součástí našeho života, objevují se požadavky na to, aby se na nich objevila i televize.


Ačkoli byla televize na mobilech testována již dříve, zatím se podobné snahy nikdy nesetkaly s úspěchem. Na vině jsou problémy s rozumným příjmem signálu při pohybu, nízká životnost baterek a příliš malá obrazovka. Laťka při tom byla nastavena dost vysoko protože nároky kladené na televizi vycházejí z očekávání generace uživatelů digitální televize (ne že by snad u nás něco takového hrozilo, ale trendy udává Japonsko, kde by naše středoevropské televize umístili tak leda do muzea technických kuriozit). Vzhledem k výraznému pokroku na poli displejů během posledních několika let lze nedostatky telefonních displejů považovat za vyřešené a tak již zbývá jen nahradit zásuvku něčím mobilnějším a anténu na střeše nějak použitelně zabalit do mobilu. Až se vyřeší tohle, bude jen nutné vymyslet nějakou náhradu za 5.1 zvuk domácího kina, ale stereo sluchátka by to mohly vyřešit.

Cestou k prodloužení životnosti baterie a umožnění příjmu signálu by mohla být technologie time-slicing, která spočívá v tom, že přijímač nepracuje pořád. Vtip je v tom, že program je vysílán ve velice intenzivních datových dávkách, mezi kterými se vše kromě obrazovky a zvukového výstupu vypne. Uživateli se tak sice zdá, jako by přístroj pracoval naplno celou dobu, nicméně ve skutečnosti je jeho větší část po většinu času vypnutá. Příjem signálu několik vteřin před tím, než je potřeba, a jeho dočasné uložení má ještě tu výhodu, že přístroji dovoluje krátká přerušení příjmu, takže pokud uživatel například projede pod mostem, zařízení pracuje s uloženým materiálem a ani na chvilku neztratí obraz.

Jak již bylo zmíněno, Japonsko a Korea (ne ta severní) jsou na tomto poli o dost dál před zbytkem světa a již několik let testují různé technologie příjmu signálu. Například korejská síť 3G je dost rychlá na živé TV vysílání a v zásadě vysílá širokopásmovou televizi na mobilní telefony. Není to však zadarmo a tak 45 minut této vymoženosti přijde zhruba na $50. Tím narážíme na pravděpodobně největší kámen úrazu a tím je co jiného než cena. Uvidíme tedy, jak se poplatky za tuto zajímavou službu v našich zeměpisných šířkách vyvinou. Tedy pokud se k nám tento výdobytek moderní techniky vůbec někdy dostane. Zatímco u nás můžeme tak akorát jen tiše slintat, v Asii se již naplno rozjel konkurenční boj. SK Telecom již brzy zprovozní širokopásmové satelitní vysílání pro mobilní telefony. A aby toho nebylo dost, je na cestě ještě třetí metoda vysílání. V Berlíně a Helsinkách probíhají testy využívající již existujících pozemních vysílačů pro vysílání signálu na mobilní zařízení vybavená přídavným přijímačem.

Ačkoli mobilní televize již udělala první kroky na své cestě za zákazníkem, bude trvat ještě dost dlouho, než televize opravdu opustí bednu v našem obývacím pokoji.







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=386