PDASoft

Pennovate Notes 3.0 - Vytvořte si z Palmu tablet
Publikováno: Pondělí, 03.11. 2008 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Několik let zpátky byl stylus nedílnou součástí každého uživatele Palmů. Velmi důležité bylo také zadávání znaků prostřednictvím systému Graffiti. Dnešní Trea a Centra s klávesnicemi pod displejem a dobře vyladěným ovládáním pomocí jedné ruky stylus téměř vyhubilo.Ale ne úplně. Ačkoli Graffiti dnes již snad nikdo nepoužívá, stále se najdou aplikace, kde je využití stylusu nanejvýš příhodné. A není to jen hraní her nebo pohodlnější práce s kalendářem.

Stylus ale nemusí sloužit jen jako “ukazovátko.” Může se proměnit také v pero a díky příslušnému softwaru můžete svůj Palm proměnit v takové miniaturní TabletPC.

Tablet PC? Není to trochu silné řečení? Dobře, asi ano- Treo nikdy nebude schopné pokročileji rozeznávat váš rukopis nebo automaticky zpracovávat psané poznámky, ale s aplikací Pennovate Notes budete moci některé z funkcí tabletů využívat.

Začínáme

Instalace je jednoduchá, stačí stáhnout příslušný *.zip soubor, ve kterém je dodáván instalační *.prc soubor a ten nahrát do Palmu. Nové soubory jsou ukládány jako jednobitové, černobílé bitmapy na paměťovou kartu. Díky tomu, že se jedná o klasické bitmapy, není potřeba žádný speciální program pro jejich prohlížení. Soubory je možné kromě paměťové karty ukládat také do paměti přístroje a také je odesílat prostřednictvím e-mailu nebo Bluetooth.

V manažeru poznámek najdete také funkci Alarmů. Ta umožní vybrat určitou část poznámky a k té přiřadit příslušný budík. Vybraná část poznámky se pak při spuštění budíky automaticky zobrazí. Uživatelé BugMe! určitě poznávají.

Po kliknutí na tlačítko New bude vytvořena prázdná poznámka, která má po otevření na počítači rozměry 850 x 1100 pixelů. Pokud ale vyberete vytvoření nové položky přes menu, dostanete na výběr z několika možných rozměrů (vlastní nastavení nebo čtyři hodnoty z rozpětí 540 x 720 až 1080 x 1440. Není tak problém ani jednoduché vytvoření horizontálního/ vertikálního zobrazení přehozením hodnot rozlišení.

Píšeme

Po vytvoření prázdné stránky bude logicky následovat zápis konkrétního textu či jiných prvků. V režimu zápisu poznámek je displej rozdělen do dvou oken. Vrchní panel slouží jako náhled na to, jak vypadá vaše poznámka v celkovém souhrnu. Zkrátka náhled. V dolní části pak zadáváte samotné znaky, symboly apod. Standardně jsou tyto panely orientovány horizontálně, není ale problém je přepnout na vertikální zobrazení či je úplně vypnout (hodí se např. při kreslení).

V náhledu můžete vidět zeleně ohraničení obdélník. Ten slouží pro posouvání oblasti, kterou zobrazuje spodní okno. Pokud při psaní dojdete až k okraji displeje (což se stává často), můžete okno buď posunout manuálně nebo aktivovat výbornou funkci „Intelliscroll.“

Pokud tuto funkci aktivujete (položkou v menu nazvanou „Intelliscroll On,“ objeví se u pravého okraje okna pro vkládání tenká čára. Pokud během psaní tuto linii překročíte, okno se automaticky posune a vy můžete nerušeně psát dál. Kliknutím na šipku v pravém dolním rohu displeje pak začnete psát na novém řádku.

Vkládání objektů

Kliknutím na ikonku tužky v nástrojové liště vyvoláte několik funkcí. Můžete vložit plnou či prázdnou elipsu/ kruh, plný či prázdný čtverec nebo obdélník nebo rovnou čáru. Problém by s tím neměl mít nikdo, kdo vyzkoušel jakoukoli aplikací pro malování na Palmu.

Šablony

Programu nechybí ani práce se šablonami. Z nové, právě vytvořené poznámky, lze šablonu vytvořit pomocí funkce nazvané “Templatize.” Dojde přesně k uložení textu či obrázku, tak jak je, a po jeho dalším otevření ho můžete libovolně upravovat.

Problémy

Pokud se vám zdá, že rozhraní programu není úplně intuitivní, je to tím, že skutečně není. Myslím, že se bohužel stane pro mnoho lidí nutností nahlédnutí do manuálu. A zde je další problém - manuál pokrývá dva programy. Poznámky a kalendář a poměrně často je dost matoucí, která část se zabývá kterou aplikací. Proto jsem raději zkusil program ovládnout bez použití návodu.

Některé užitečné funkce, které podstatně zvyšují využitelnost aplikace, se mi tedy dařilo objevovat až postupně.

Pokud se ale zvyknete program používat, stane se zapisování poznámek silně návykovým. Program jsem se snažil využívat co nejvíce, i když psaní pomocí klávesnice je ve většině případů o trošku rychlejší. Po čase vám dokonce přijde i prostředí programu mnohem intuitivnější, i když ne jednodušší, než ze začátku.

Malá rada pro uživatele Centra: Pokud chcete poznámky využívat seriózně, nahraďte standardní stylus nějakým kvalitnější. Často se mi s ním totiž stávalo, že psaní bylo nepřesné a musel jsem se vracet a znaky opravovat. Když jsem ale vyzkoušel jiný stylus, problémy zmizely.

Když už byla řeč o gumování, musím zmínit, že programu by se skutečně hodilo speciální tlačítko pro gumování. V liště totiž najdete tlačítko pro vybrání pera a vedle něho tlačítko pro přepínání mezi bílou a černou barvou. Ke tlačítku gumy se dostanete až dvojitým kliknutím na bílou barvu, po kterém pak dojde k nahrazení ikony pera ikonou gumy. Nepříliš intuitivní postup.

Mnohem logičtější by bylo, kdyby zde bylo jen jedno tlačítko pro výběr barvy, které by nabízelo možnost přepnutí na jinou barvu (bílou barvu asi příliš často používat nebudete) a zvláštní tlačítko pro spuštění gumy. Naštěstí nechybí funkce O krok zpět, díky které většinou gumu potřebovat nebudete.

Závěr

Přestože poměrně rozsáhlá část článku “Problémy” by mohla vyvolávat negativní dojmy, skutečnost je taková, že se jedná o praktický program, který jsem si skutečně oblíbil. Schopnost vytváření poznámek mnohonásobně větších, než je limit displeje přístroje, je výborná. A poté, co si zvyknete na rozhraní programu, zjistíte, že používání je rychlé a snadné.

A i když program pravděpodobně nenahraní klasický papírový zápisník, v mnoha případech může být možnost zápisů poznámek nebo náčrtů do Palmu skutečně užitečná.

Plusy:

  • Možnost vytvářet poznámky, které odpovídají skutečným rozměrům papíru
  • Možnost pokračovat ve psaní, kterou nelimitují malé rozměry displeje
  • Použití standardního BMP formátu
  • Možnost poznámkám nastavit připomenutí

Mínusy:

  • Náročnější se naučit obsluhu aplikace
  • Příliš obecný návod
  • Pro vyvolání gumy by bylo vhodnější zvláštní tlačítko


Kategorie PIM
Výrobce Pennovate
Licence Komerční
Verze 3.0
Nároky Palm OS 5.0
Cena 19,99 U$
Download Pennovate_Notes.zip - 821 kB
Hodnocení * * * * *


Zdroj: Andre Kibbe pro TreoCentral.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3713