PDASoft

Palm Treo Pro - Výbava
Publikováno: Pondělí, 15.09. 2008 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


V předchozí části článku jsme si nové Treo Pro prohlédli z vnějšku. V dnešní části se podíváme, co všechno se podařilo výrobci ukrýt dovnitř. A že toho není málo - Treo se může pochlubit velmi rychlým procesorem, rychlými datovými přenosy 3G a WiFi, 2 megapixelovým fotoaparátem, GPS nebo Bluetooth.



První část našeho článku se zabývala hlavně vnějšími hardwarovými aspekty a vzhledem nového Trea Pro - přečíst si ji můžete zde. Dnes se podíváme do útrob přístroje. A nebudeme se zbytečně zdržovat, podíváme se na procesor.

Procesor - 9/10

Někteří lidé se možná obávají, jestli bude rychlost a celkový výkon nového Trea dostatečný a nebude se jednat spíše o nějaký kompromis, protože nové Treo běží na systému Windows Mobile. Díkybohu tomu tak ale rozhodně není.

Naopak se musím přiklonit k názoru několika ostatních autorů, kteří již Treo testovali a psali o něm, že se spíše jedná o jeden z nejrychlejších smartphonů s Windows Mobile na dnešním trhu. Kombinace výkonného procesoru s taktem 400 MHz a systému Windows Mobile 6.1 je zárukou skutečně dobrých výsledků a nepodařilo se mi narazit na nějaké výkonnostní limity - dokonce ani pokud nejsou vaše aplikace již v RAM paměti, nebudete nikdy čekat déle než několik málo okamžiků.

Operační systém - 8,5/10

Po té, co jsem lépe porozuměl způsobu, kterým Windows Mobile pracují, byl jsem schopný dělat většinu běžných úloh velmi rychle a bez problémů. A přestože jsem byl v některých případech trochu zaskočen, protože některé věci prostě fungovali jinak, než jsem byl zvyklý, neměl by pro většinu uživatelů být problém se s případnými odlišnostmi tohoto systému od Palm OS vypořádat.

Každé nové zařízení si vyžaduje chvíli toho zvyku, než ho dostanete pod kůži, a ani nové Treo Pro není výjimkou. Jak jsem již zmínil v předchozí části článku, Windows Mobile sice není bezchybný systém, ale musím uznat, že oproti předchozím verzím je výrazně vylepšený a nebyl jsem téměř nijak limitován (myslím hlavně, co se uživatelské přívětivosti týče). Jedním z důvodů určitě bude také velmi dobrá provázanost hardwaru se softwarem.

Mobilní datové přenosy - 9,5/10

Treo Pro je bezpochyby vybaveno pro mobilní datové přenosy velmi rychle. Ještě vyšší rychlosti je dosaženo prostřednictvím nástavby nad 3G sítěmi - tedy rychlým HSDPA připojením. Protože v oblasti, kde žiji, je pokrytí touto technologií velmi dobré, mohl jsem bez potíží stahovat e-maily, instalovat takto přímo i velký software, poslouchat streamovanou hudbu a sledovat videa přes Kinoma Play a co je ještě důležitější, bez problémů jsem mohl surfovat po internetových stránkách prostřednictvím několika prohlížečů, mezi které patří Internet Explorer Mobile, Skyfire nebo nová a výborná Opera 9.51.

Jak již jsem také zmiňoval minule, konektivita je opravdu velmi dobrá a hlavně rychlá, takže jsem při surfování nemusel ani používat webové stránky optimalizované pro mobilní přístroje, ale klidně jsem používal standardní weby, které přístroj načítal velmi rychle a hlavně je uměl i kvalitně zobrazit.

Velmi jsem také ocenil přítomnost zástupce Comm Manažeru hned na Today obrazovce. Velmi rychle tak můžete aktivovat letadlový mód, vypnout nebo zapnout telefon, Bluetooth, WiFi nebo Microsoft Direct Push, případně se odsud dostat do nastavení těchto technologií.

Wi-Fi – 10/10

Pokud z nějakého důvodu nemůžete či nechcete využívat mobilní datové přenosy, dočká se své šance zajistí WiFi, které je v Treu Pro implementováno v podobě 802.11 b/g. Příjmem signálu jsem byl opravdu velmi příjemně překvapen. Bez problémů jsem se připojil ke svému domácímu routeru i k běžným veřejným sítím a nikde jsem se nesetkal s problémy ani při přihlášení do zabezpečených sítí. Navíc si můžete vybrat zda si přejete šetřit baterii nebo požadujete vysoký výkon.

Přístup k WiFi a bezdrátovým sítím vůbec je navíc velmi zpříjemněn tlačítkem na pravém boku přístroje, které má na starosti právě obsluhu této technologie. Jednoduchým stiskem rychle WiFi zapnete nebo vypnete, podržením tlačítka se dostanete do nastavení.

GPS – 9/10

Palm se nespokojil pouze s výbavou v podobě rychlého procesoru, 3G nebo WiFi a svému novému modelu do výbavy přidal i vestavěnou satelitní GPS navigaci. Ta není omezena jen na dodávaný software v podobě Telena a Google Maps, využít ji můžete i s celou řadou programů třetích stran.

Dalším podpůrným programem, který je již předinstalován, je utilita QuickGPS, která zrychlí zaměření vaší pozice stažením údajů o satelitech z internetu (přes 3G, WiFi nebo ActiveSync).

Zatím jsem neměl čas na rozsáhlejší testování TeleNav nebo CoPilot Live, mohu tedy v této chvíli říci pouze, že navigace s Google Maps byla radostí. Obzvláště, když je program nyní provázán i s vestavěným seznamem kontaktů, na jejichž adresy vás dokáže dovést. Google Maps používám opravdu velmi často a tak bych uvítal i políčko pro vyhledávání přímo na Today obrazovce, bohužel se mi ale zatím nepodařilo přijít na způsob, jak toho docílit.

Paměť – 8,5/10

Do Trea jsem nainstalovat veškerý software, na který jsem zvyklý a stále mi zbývalo kolem 30 MB volné paměti (celkem je uživateli dostupných 105 MB). Samozřejmě že další obrovský prostor je možné přidat prostřednictvím microSDHC paměťové karty.

Stejné se dá říci i o RAM paměti - 128 MB je naprosto dostatečné číslo pro spuštění slušné dávky programů a aplikací, které budete potřebovat. Zatím se mi ani jednou nestalo, že bych měl s pamětí nějaké potíže nebo že by Treo například neodpovídalo, kvůli jejímu nedostatku.

Palm navíc vylepšil běžný Správce úloh dostupný pod ikonkou v pravém horním rohu na Today obrazovce, odkud můžete rychle kompletně ukončit jednu, případně všechny běžící aplikace).

Jediným důvodem, proč jsem Palmu neudělil více bodů, než oněch 8,5 tedy je, že bych u takto „nadupaného“ přístroje čekal i nadstandardní množství paměti - alespoň 512 MB, nebo lépe rovnou 1 GB. Kvůli přítomnosti slotu na paměťové karty to ale není žádný závažný problém.

Modem – 9/10

Pokud vlastního neomezený datový paušál a často se pohybujete v oblasti s rychlým datovým připojením, určitě také uvítáte, že Palm Treo Pro můžete bez problémů použít jako datový modem pro svůj notebook (přes Bluetooth nebo USB kabel). Připojení notebooku jsem ještě netestoval, ale podle zkušeností, které jsem s Treem doposud nasbíral, bych nečekal žádné potíže.

Bluetooth 2.0 + A2DP – 8,5/10

S narůstajícím počtem Bluetooth příslušenství, které vlastním, jsem byl velmi zvědaví, jak si s ním nové Treo poradí.

Prioritou číslo jedna byla kompatibilita s mým novým headsetem Jawbone. Naštěstí bylo vše ale bezproblémové a zvuk příchozích i ochozích hovorů je velmi kvalitní.

Dále jsem vyzkoušel Bluetooth stereo sluchátka a můj headset Motorola S9, který také fungoval dobře a osvědčil se při mém ranním běhání. Dále jsem zkusil reproduktory BlueAnt M1 Stereo a Motorola EQ5.

Podle mých zkušeností je A2DP připojení v podání Trea Pro bezchybné, nedočkáte se žádného trhání či přerušování hudby ať již posloucháte hudbu nahranou v přístroji nebo streamovanou přes 3G, EDGE, GPRS nebo ActiveSync. Nicméně při přehrávání hudby streamované přes WiFi jsem se setkávat s mírným trháním - což je velká škoda, protože jsem takto zvyklí poslouchat hudbu přes mé Bluetooth reproduktory.

Domnívám se, že současná správa WiFi připojení + Bluetooth A2Dp + přehrávání hudby už je na vestavěný procesor příliš moc. Běžnému přehrávání ale nelze nic vytknout, a to ani při poslechu streamované hudby, která je čistá a jasná.

Fotoaparát a kamera – 9,5/10

Kromě toho, že došlo k vylepšení hardwaru (fotoaparát má nyní rozlišení 2 mexapixely), došlo i k podstatnému vylepšení softwaru. Kromě běžných dvou režimů pro pořizování fotografií i videa je zde řada nových. Například již podle názvu jasné MMS video, fotografie ke kontaktu, Picture Theme (vytvoří čtyři navazující fotografie, které složí vedle sebe jako panorama), Sport (režim pro snímání rychle se pohybujících objektů) a Burst mód (pořídí sedm fotografií rychle za sebou).

Nové prostředí fotoaparátu se také může pochlubit přizpůsobením pro ovládání pomocí prstů a tak díky tlačítku umístěnému ve prostřed ve spodní části displeje můžete rychle měnit rozlišení, vyvážení bílé, jas, místo, kam budou snímku uloženy a samospoušť.

Přes nabídku se ale dostanete ještě k celé řadě dalších nastavení, mezi které patří např. Efekty (sépie, černobílé obrázky apod.), měřicí mód, zvuk indikující pořízení fotografie a jsou tu nějaká další. Musím se přiznat, že některé z těchto funkcí bych uvítal i u svého velmi dobrého digitálního fotoaparátu a zde jsem prostě nemohl být nespokojený. Jediné, co se tak dá Treu vytknout, je chybějící blesk pro fotografování za zhoršených světelných podmínek.

GSM modul – 9,5/10

Palmu se podařilo vtěsnat do velmi malého telefonu až neuvěřitelné množství různých technologií. Na příjem signálu to ale nemá nejmenší vliv. Naopak - myslím, že Treo Pro se může pochlubit velmi dobrým příjem a jedná se tak o jeden z nejlepších telefonů v této kategorii, které jsem měl možnost používat. Signál kvalitě chytal i v místech, kde jsem to dříve vůbec neočekával.

Díky třípásmovému (850MHz, 1900MHz, 2100MHz) HSDPA/ UMTS/ EDGE/ GPRS/ GSM UMTS a čtyřpásmovému (850/900/1800/1900) GSM modulu tak nebudete mít potíže s pokrytím téměř nikde na světě.

Zde ještě jednou musím pochválit provázanost hardwaru a softwaru. Děje se tak nejenom díky rychle dostupnému Comm manageru, WiFi tlačítku na boku, ale také díky vypínacímu tlačítku na vrchní hraně přístroje, které dokáže rychle a pohodlně ukončit všechna možná spojení (telefon, WiFi, data apod.).

Závěr

Doufám, že po přečtení tohoto článku dokážete stejně jako já ocenit specifikace nového Trea Pro. Abych byl upřímný, velmi těžko se mi na tomto telefonu hledaly jakékoli chyby nebo opomenutí. Samozřejmě vždycky můžeme chtít více (větší displej, více paměti, lepší klávesnici), ale když se na to podíváme nezaujatým pohledem, musíme si přiznat, že se Palmu podařilo vyrobit výborný high-end smartphone téměř bez kompromisů.

Jsem si také poměrně jistý, že hodně uživatelů, stejně jako já, bude u tohoto výborně vybaveného telefonu se skvělým designem, hledat slabiny a limitující faktory právě u operačního systému - tedy Windows Mobile.


Zdroj: Andrew pro Treonauts.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3620