PDASoft

Nokia E66  Pracujte na cestách, 2. část
Publikováno: Středa, 27.08. 2008 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


V minulé části článku jsme si řekli něco o designu přístroje, dnes se podíváme na to, jak se telefon osvědčí v každodenním praktickém provozu. Je to zajímavá zkušenost a nutí mě si neustále pokládat otázku, jak se Nokii podařilo vtěsnat tolik funkcí do tak malého přístroje.Kvalita zvuku

Kvalita zvuku při hovoru je výjimečná - rozhodně lepší než u mé Motoroly V8 nebo Nokie E71 - zvuk je hlukový a bohatý na tóny - jeden z nejlepších zážitků během telefonátu, které jsem kdy zažil. Hlasitý reproduktor je dostatečný pro většinu prostředí, při vysoké hlasitosti je zvuk ale mírně zkreslený. Co se ale kvality hovoru týče, je na tom Nokia E66 výborně.

Baterie

Také baterie je jedna z vlastností, která si podle mého názoru zaslouží vyzdvižení. Je zcela srovnatelná s běžnými telefony bez operačního systému a dovolí uskutečnit opravdu velké množství hovorů v GSM síti. S aktivním Wi-Fi a GPS se nevyhnete citelnému poklesu, to ale není v dnešní době nic zvláštního.

Displej

Displej jsem sice krátce zmínil již minule, zaslouží si ale trochu delší povídání. Navzdory mírnému barevnému posunu je celkem dobře čitelný za všech světelných podmínek, což je výhoda oproti dotykovým displejům. Někdo možná bude možnost ovládání stylusem postrádat, pro mě, který je ale zvyklý na běžné displeje, to nebyl problém. Také funkce automatické rotace zobrazení je užitečná, hlavně při prohlížení fotografií nebo sledování mobilní televize. Někdy se sice může stát, že k přetočení dojde aniž byste si to přáli, to se ale dá přežít.

Klávesy a tlačítka

Ani ze si nemůžu příliš stěžovat. Klávesnice je výborná a zřetelné cvaknutí každého z tlačítek napomáhá psaní více, než byste očekávali. Zkratková tlačítka hned pod displejem jsou kompletně zarovnaná s okolní plochou a dokud nebudete stoprocentně znát jejich rozmístění, bude možná zpočátku docházet k překlepům. D-PAD naopak není možné vytknout nic a jak navigace v přístroji, tak hraní her je opravdu příjemné a snadné.

Prostředí, systém

Přestože je E66 pracovním telefonem, má dobré předpoklady uspět i v oblasti zábavy. Četl jsem několik recenzí, kde bylo kritizováno přehrávání videa na E66 (i E71), moje zkušenosti ale říkají, že přehrávání videa je naprosto běžné a srovnatelné s ostatními podobnými přístroji. Sám jsem bez potíží vyzkoušel spoustu velkých klipů s vysokým datovým tokem a vše proběhlo naprosto bez potíží, stejně jako přehrávání videa z YouTube.

Dobrý potenciál skrývá telefon i pro hraní her, protože díky displeji s rozlišením 240 x 320 bodů a možností jeho převrácení do vodorovné polohy je kompatibilní s celou řadu kvalitních Java her.

Kvalita přehrávání hudby není špatná, s dodávaným headsetem je přehrávání ale docela tiché. Dokoupitelná redukce z 2,5 na 3,5 mm jack tento problém alespoň v mém případě vyřešila. Odměnou mi byl jasný a čistý zvuk plně srovnatelný např. s iPhone.

Konektivita

HSDPA, WLAN, EDGE, A-GPS. Jak se Nokii podařilo toto všechno vtěsnat do takto malého přístroje? Prostě skvělé!

Závěr

Je poměrně obtížné neustále nezmiňovat E71, protože spolu s E66 mají velmi mnoho společného. Jediným skutečným rozdílem jsou klávesnice a celkové rozměry. Nokia E66 je menší, zároveň ale nabízí o kousek větší displej.

Ať chci nebo ne, na Nokii E66 se chyby hledají skutečně obtížně. Je to smartphone nejvyšší třídy, který umí skutečně vše, na co si vzpomenete. Ztrácí snad jedině ve srovnání s E71 a její QWERTY klávesnicí. Ale uživatelům, kteří shánějí telefon s klasickou klávesnicí a pořádnou výbavou, ji není možné nedoporučit. Nokia E71 je také o něco levnější. Oba telefony zároveň trpí na otisky prstů, kvůli materiálu, z kterého je zhotoven povrch přístrojů. Rozhodnout se pak musí každý podle svých představ a potřeb.

Nokia E66 je skvělým nástupcem modelu E65 a jedná o skutečně skvělý telefon, který je pravděpodobně nejlepším přístrojem s klasickou klávesnicí, který jsem kdy používal.


Zdroj: Shaun pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3583