PDASoft

Miniseriál o PDA II.
Publikováno: Pátek, 25.06. 2004 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Tungsten T3 Druhý díl našeho miniseriálu o PDA je o tom, co se vlastně skrývá pod kapotou ...


Schema PDA Ať již jde o jakékoli PDA, základní díly jsou vždy stejné:

  • procesor
  • operační systém
  • paměť
  • zdroj energie
  • LCD displej
  • tlačítka a dotykový displej nebo klávesnice
  • porty pro vstup a výstup dat
  • software pro PC

Operační systém

Operační systém obsahuje předprogramované instrukce, které procesoru říkají, co má dělat. V porovnání s PC jsou operační systémy PDA méně komplexní a mají obecně méně instrukcí a menší nároky na paměť. Například starší verze operačního systému Palm OS zabíraly méně než 100 kB, což není ani jedno procento Windows 98 nebo Mac OS. U dnešních PDA většinou najdeme jeden ze dvou operačních systémů - Palm OS nebo Windows Mobile / Pocket PC, založený na Windows CE. Palm OS je menší, pracuje rychleji a mnozí uživatelé tvrdí, že má jednodušší ovládání, zatímco microsoftí produkty více pracují s multimédii (bez jakéhokoli přídavného softwaru přehrávají MPEGy a MP3), v základní výbavě nabízejí grafické rozhraní podobné stolním Windows a jsou kompatibilními se stolními formáty (Word, Excell). Operační systémy pro Pocket PC jsou však velké, pomalé a mají složité ovládání. Dalším důležitým aspektem je systém rozpoznávání písma. Zde zatím stále vede Palm, avšak Microsoft se na něj stále dotahuje. V žádném případě však nelze jednoznačně rozhodnout, který ze systémů je lepší a tak je na trhu mnoho společností, které vyvíjejí software pro obě platformy zároveň.

Procesory

Procesor Jako u všech ostatních stolních i přenosných počítačů tvoří jádro PDA procesor. Procesor je mozkem PDA a podle naprogramovaných instrukcí koordinuje všechny jeho funkce. Na rozdíl od klasických PC používají PDA procesory menších rozměrů, které jsou zároveň levnější a produkují méně tepla, což je vykoupeno nižším výkonem. Rychlost těchto procesorů však zcela vyhovuje všem operacím, které se po PDA vyžadují a některé novější stroje s výkonem kolem 400 MHz už jsou dokonce tak rychlé, že je zatím žádná PDAčkovská aplikace nedokáže stoprocentně využít. Dlouhou dobu na tomto poli jednoznačně vládly výrobky řady Motorola Dragonball s frekvencí kolem 33 MHz, které později nahradily rychlejší ARMy, které již přesáhly magickou hranici 100 MHz! , a ještě rychlejší procesory rodiny Intel XScale, které v současné době na tomto poli kralují.

Paměť

Vzhledem k tomu, že PDA z pochopitelných důvodů (zatím) nemají pevné disky, musí data skladovat jiným způsobem. Ke skladování operačního systému a základních programů (adresář, kalendář, poznámky) slouží z PC známá paměť ROM (read-only memory), která zůstává beze změn i když se zařízení vypne. Všechna ostatní data a uživatelem přidané aplikace se ukládají do paměti RAM (random access memory), což urychluje spouštění aplikací protože se nemusejí odnikud načítat. Při provádění změn jsou tyto navíc automaticky ukládány, takže odpadá příkaz "uložit", což představuje dvojsečnou zbraň, neb se sice šetří čas, ale s trochou smůly může dojít i ke ztrátě dat. Při vypnutí přístroje na paměti RAM stále zůstává ma! lé napětí, takže se uživatel nemusí bát o to, že by o svá data přišel.

Ještě zbývá dodat, že ROM některých PDA lze flashnout, čímž lze upravit, vymazat či nahradit nejen vestavěné aplikace, ale i operační systém. Všechny dnešní PDA navíc mají jeden nebo více slotů pro různé přídavné paměťové karty, z nichž jednoznačně nejrozšířenější je formát SD/MMC a jejich velikost se pohybuje od desítek MB do GB a rychlost různých typů karet se značně liší.

Baterky

Baterie Ačkoli PDA v minulosti používali vyměnitelné AAA baterie, dnešní modely se spoléhají na vestavěné Li-Ion či Li-Pol akumulátory s výdrží většinou kolem šesti hodin (bližší informace o výdrži jednotlivých strojů jsou zde). Detailní informace o tom, jak maximálně prodloužit životnost baterie najdete zde. Snad jen dodám, že když PDAčku zcela dojde šťáva, uživatel ztratí všechna data kromě těch, která jsou v ROM nebo na kartě.


V příštím díle si posvítíme na technologie pro vstup dat.







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=319