PDASoft

Rok nových operačních systémů
Publikováno: Úterý, 15.01. 2008 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Vstup dvou nových operačních systémů od dobře známých společností zamává zatřese plány některých výrobců a mobilních operátorů a předznamenává možné podstatné změny v mobilním průmyslu.



Rok 2007 by mohl být nazýván rokem operačních systémů.

Od doby, kdy Microsoft před pěti lety vstoupil do oblasti smartphonů, byl trh relativně stabilní. Symbian, Linux, RIM a Windows Mobile tvořily většinu systémů pro smartphony, každý s proměnlivou úspěšností v různých oblastech.

Ale přišel rok 2007 a Apple uvedl na trh iPhone na vlastní softwarové platformě a Google si přihřál polívčičku, když představil svou platformu Android a prohlásil, že na trh bude vypuštěno v roce 2008.

Vstup těchto dvou nových hráčů v podobě významných společností pěkně zatřásl plány mobilních operátorů, způsobil bolesti hlavy spoustě běžných koncových uživatelů, přinesl obrovskou výzvu pro vývojáře mobilních aplikací a předznamenal změny, které se na trhu mobilního průmyslu dají očekávat.

Tržní podíl smartphonů

Abychom uvedli diskusi na pravou míru, bylo by ještě dobré zmínit, že smartphony v současné době stále ještě představují relativně nízké procento celkového trhu s mobilními telefony. „V roce 2006 tvořili smartphony pouze 8 procent prodejů (analýza IDC). Toto číslo bude postupně v roce 2007 narůstat, ale jen stěží se dá očekávat, že by nějak výrazně atakovalo dvouciferná čísla," říká Chris Hazelton ze stejnojmené agentury.

Tak proč okolo toho všeho tak velký rozruch? Protože všichni doufají, že existující majitelé mobilních telefonů, kteří nyní tvoří většinu celkové populace v ekonomicky rozvinutých zemích, budou chtít začít používat tyto vícevybavené smartphony.

A navíc se do všeho vkládají operátoři, o kterých se stále dá říci, že stále ještě více či méně přešlapují okolo svých příležitostí, a chystají se poskytnout více příležitostí externím společnostem nabízejícím jak mobilní telefony, tak hlavně služby zákazníkům, a otevřít tak nové možnosti v oblasti software, hardware i webových služeb.

Verizon a AT&T se dali významně slyšet, že zpřístupní své sítě většímu množství přístrojů. Pokud má zákazník na výběr z širšího množství přístrojů, je pravděpodobnější, že ho získáme. „Takže vám poskytneme, co budete chtít, ale dávejte si pozor, co si budete přejete. Můžete přinést tyto přístroje do naší sítě, ale pokud budete mít problémy, nám nevolejte,“ říká Hazelton ze společnosti Verizon. Verizon nepočítá s poskytováním technické podpory takovýmto přístrojům.

Nové přístroje, méně omezení

Samozřejmě, jen malý zlomek z celkového počtu uživatelů bude schopen a ochoten a schopen do výběru nového telefonu zařadit přístroje jako je třeba iPhone či telefony s novým Androidem. To je dobré i špatné. „Pro nové uživatele to stále ještě znamená hodně zkoušení,“ říká Scott Horn z mobilní divize Microsoftu. Není jim totiž jasné, jestli nový software přesně zvládá jejich požadavky.

Ve stejný okamžik kdy operátoři zpřístupní své sítě pro nové přístroje budou muset i povolit omezení, se kterýmu mohou uživatelé používat on-line připojení. Příkladem může být evropský Vodafone – velká většina dat přenesených přes jeho internetový portál má původ v aplikacích třetích stran. Operátoři se také učí, jak náročné je vytvořit svůj portál tak, aby přesně padl do preferencí a zvyků uživatelů. „Je to nepředstavitelně náročný a drahý proces“, říká Horn.

Zjednodušení a zlepšení dostupnosti webových služeb je pro mobilní telefony klíčové. Microsoft také dodává, že pro spoustu výrobců telefonů i operátorů je Windows Mobile zajímavý proto, že uživatelům přináší oblíbené služby jako je Microsoft Messenger či HotMail. Google také nabízí celou škálu služeb mířenou na mobilní uživatele a také by zde rád nějaké ty dolary vytěžil. A o Apple a jeho provázanosti iPhone a iTunes, přes který si uživatelé mohou nakupovat multimediální obsah, snad ani nemá cenu hovořit.

Operátoři se změnám zdráhají

Všechno toto ale znamen á pro operátory velké změny. Někteří operátoři dokonce říkají, že se chystají podporovat jen některé operační systémy, protože tím mohou snížit náklady na jejich podporu a zaučení.

Množství platform může představovat problém také pro vývojáře. „Pro vývojáře je těžké si vybrat,“ říká Hazelton. „Vývojáři se vždy nezaměřují jen na jednu platformu, ale při tak vysokém počtu může být obtížne si vybírat. V současné době mají v USA největší vývojářskou základnu BlackBerry a Windows Mobile a tak by tomu mělo být i v budoucnu,“ dodává.

Na druhou stranu by vzrůstající číslo operačních systémů mohlo znamenat i nárůst počtu vývojářů. Vývojáři budou pokračovat v práci na platformě, kterou považují za nejzajímavější. Vývojáři prohlašují, že budou pracovat na té platformě, kde se nejlépe uplatní jejich talent a také tam, kde jsou nejnižší náklady na vstup na trh.

Experti očekávají, že nové operační systémy nebudou pro stávající platformy znamenat nějakou výranější hrozbu. Více hráčů na tomto poli prý znamená spíše rychlejší nárůst tržního podílu smartphonů. Budou zde hráči výrazní a také ti méně, uvidíme rozdílné obchodní modely.

Hazelton uzavírá: „Ze všeho plyne rozhodně více výhod, než-li možných negativních dopadů, protože to znamená větší uvědomění si smartphonů mezi uživateli.“


Zdroj: PC World







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3159