PDASoft

Power Backup - Železná zásoba elektřiny
Publikováno: Úterý, 28.08. 2007 - 00:00:00
Téma: Obecné články


Každému z nás se jistě stalo, že musel odejít z domova aniž by svého miláška stihl plně dobít. Všichni víme, jak strašný pocit to je, mít sebou své PDA, potřebovat z něj nějaká data a nemít dost energie. Nebo nedejbože odjet na dovolenou kde nejsou zásuvky. Jak si v takových okamžicích zachovat zdravý rozum? Možné řešení je bateriová nabíječka. Na jednu se dnes podíváme.Zařízení je z pohledu uživatele velmi jednoduché. I to je důvod, proč toho v balení nenaleznete mnoho. Je zde pouze samotná bateriová nabíječka a jeden krátký kabel. V konečném důsledku ani ten vlastně povětšinou není potřeba. Baterie má totiž na jedné straně vysouvací USB port. V kapse tedy máte úhlednou krabičku, ale jakmile najdete volné USB, stačí vysunout port a můžete dobíjet. Kabel použijete v případě, že USB není tak úplně lehce přístupné. Tehdy nadejde jeho chvíle. Trochu matoucí mi přišlo, že nabíjecí kabel má zvláštní konektor a že se nejedná o obyčejnou USB prodlužovačku, ale asi vám někdo chtěl ušetřit práci s vysouváním USB. Univerzálnost světem vládne a tak energii z nabíječky můžete čerpat také pomocí USB. Součástí balení žádné nabíjecí kabely nejsou, takže si musíte nějaký opatřit pro svá zařízení sami. Pro lepší přehled se na nabíječce nachází zelená LED dioda, která svítí, pokud zrovna nabíjíte. A to jak nabíječku, tak z nabíječky. Po dobití zhasne. Pro lepší kontrolu najdete po straně vypínač. To aby vám náhodou drahocenná energie neunikala i když nebudete chtít ;-) Pozor! Při nabíjení nabíječky je třeba mít zapnuto! Hodně jsem se s tím nazlobil, než jsem na tento poznatek přišel.

Nyní pár poznámek k výdrži. Baterku jsem testoval různými způsoby. První samozřejmě bylo dobíjení Palma. Zkoušel jsem dobíjet své TX. Ve výsledku se mi ho podařilo dobít ale jen jeden a půlkrát. To se mi moc nechtělo líbit. Svého úvodního chabého výsledku jsem dosáhl s originálním nenabíjecím USB kabelem od Palmu a dobíjení trvalo více než den. Abych ale čtenáře zbytečně neděsil, můj poslední test byl s Tungstenem T3 (s 1100mAh baterií) a USB dobíjecím kabelem a ten jsem dobil v pohodě dvakrát a ještě trocha elektřiny zbyla. Je tedy vidět že se vyplatí pořídit si k nabíječce i pořádný kabel ;-) Prováděl jsem ještě jeden test a to že jsem nabitou baterii zatížil několika odpory a nechal ji vybít a stopoval čas. Při napětí cca 5V (na začátku 5,2V na konci 4,8V) byla nabíječka schopna dodávat 90mA po dobu 14h. Podívejme se na tento výsledek a přepočtěme ho na energii. (14 * 3600) s * 90 mA * 5 V = 22680 J. To samo o sobe moc neřekne. Ale srovnaní s teoretickým papírovým maximem by mohlo být zajímavější. To je 3,5 V * 2200 mAh = 27720 J. Tedy můj test dostal z baterie 81% její teoretické maximální kapacity. To není špatné. Navíc přihlédneme-li k tomu, že jsem ji vybíjel docela pomalu (podle štítku by měla dávat až 450 mA) a dával tak prostor ztrátám aby se projevily.

Celkové provedení se mi líbí více než bateriové nabíječky, které jsem viděl na různých srazech. Navíc jednoduché nabíjení přímo z USB. Celkově to je velmi šikovné příslušenství a jak je vidět z obrázků i velmi praktických rozměrů. Po napsání recenze jsem dospěl k závěru, že nabíječku už vracet nebudu a že u mě zůstane natrvalo ;-)


USB Power Backup (2400mAh)
Výrobce Brando Inc.
Cena: 660 Kč
Prodejce: PDASoft


Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2897