PDASoft

Tučňák na Palmu II.
Publikováno: Pondělí, 04.06. 2007 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Tučňáci se šíří a usazují se i na vašich kapesních milášcích. Minule jsme se seznámili s Opií, jedním z možných grafických prostředí. Dnes se podíváme na to, co běžného uživatele asi zajímá nejvíce - kalendář, kontakty, todo. Protože to jsou ty aplikace, kvůli kterým si PDA pořizujeme. Málokdo přizná, že stejně jenom hraje hry.



Calendar

Kalendář je jednoduchá aplikace starající se správu vašeho času. Jak vypadá? Na výběr máme ze pěti pohledů. Jsou to tyto čtyři. Denní, týdenní a měsíční :-D Proč tři až pět zároveň? Týdenní pohledy jsou k dispozici dva. To podle toho zda chcete mít dny svisle a hodiny vodorovně, nebo zda chcete mít dny hezky pod sebou. Druhý z výše zmiňovaných pohledů se dá ještě dále rozdělit na čtrnáctidenní. Všechny pohledy si můžete prohlédnout na přiložených screenshotech.

Co vše lze nastavit? V nastavení programu můžete zvolit výchozí pohled, vaší domácí časovou zónu, nebo kdy podle vás začíná den. Nyní k vytváření nových událostí. Při vytváření události se otevře jedno velké okno, kde jsou na formuláři rozmístěny různé prvky. Co můžeme události přiřadit? Můžeme přiřadit Description (popis) nebo Location (Místo). Samozřejmostí je nastavení kdy událost začne a kdy skončí. Není problém nastavit i událost trvající například několik let. Dále tu máme nastavení časové zóny, alarmu a opakování. Opakovat můžete událost po X dnech, týdnech, měsících či rocích. Pokud vám stále ještě něco chybí, můžete si to dopsat do poznámky.

Contacts

Další základní aplikací, kterou každý z nás používá velmi často jsou Kontakty. U každého lze zadat spoustu informací. Nebudu vás tedy zdržovat jejich výčtem a můžete si je přečíst na screenshotech. Co jistě zaujme je možnost, aby jeden člověk náležel do více skupin. Tedy může být někdo váš spolupracovník, zároveň kamarád a třeba i člen rodiny. Co mi trochu chybělo a na co jsem si v Agendusu už zvykl je propojování kontaktů a událostí/todo a pak pěkný přehled u kontaktu kdy a kde jsem se s nim viděl naposled, o co šlo a podobné informace.Jelikož je ale vše opensource, třeba se dočkám. A kdyby náhodou ne, tak se toho můžu někdy po večerech ujmout sám :-D Ke kontaktům toho už více dodávat nebudu, vše prozradí obrázky.

Todo

Dále si povíme něco o todo. Každá úloha má samozřejmě jméno, popis, prioritu a kategorii do které patří. Priorit je pět. Dále má každá úloha stav. Buď již začala, nebo ne. Případně je dokončena, nebo odložena. Mezi informacemi může být i počáteční datum, datum do kdy má být splněna a samozřejmě datum splnění. Taky se vám stává, že úlohy plníte až po té, co už měli být dávno splněny? Zajímavá feature je možnost zapsat, jak jste už daleko (0%, 20%, 40%, ..., 100%). Ke každé úloze lze přiřadit alarm a to dokonce libovolné množství alarmů. Srovnám-li to s todo od Palmu, alarmy i procenta jsou jistě velmi užitečná věc. Oproti Agendusu mi trochu chybí možnost dělit úkol na subúkoly a automatické dopočítávání procent.

Today

To nejčastěji používané na závěr - Today obrazovka. Zde uvidíte narozeniny a svátky 14 dní dopředu, aktivní úlohy z vašeho todo listu a dnešní schůzky. Tedy vše co by se od Today dalo očekávat. Klepnutím na některou část seznamu se otevře patřičná aplikace. Kromě fešný obludy tedy není nic, co by stálo za zmínku. Na tu se můžete podívat na screenshotu.

Ukládání dat a synchronizace

Pro většinu lidí není formát dat asi moc zajímavý. Mě ale velmi potěšila skutečnost, že všechna data ze zmiňovaných PIM aplikací jsou ukládána na Palmu v XML. To je hezký formát a když máme na PDA Linux a v něm mocný shell, přímo se nabízí možnost nějakého následného zpracování. Někdy si s tím určitě vyhraji. Pro uživatele bude ale jistě zajímavější synchronizace. Ta je možná pomocí Opensyncu. Pomocí různých plug-inů můžete synchronizovat na desktopu s Evolutionem, mobilem, jiným PDA nebo třeba LDAPem. Každý si jistě něco vybere. Kdyby se nelíbilo ani jedno, je zde stále ještě možnost pomocí scp získat již zmiňovaná XML a s těmi pracovat dle vlastního uvážení.

Závěr

Pokud si vystačíte na Palmu s vestavěnými aplikacemi, nebude vám v Opii mnoho co chybět. Některé věci vás naopak příjemně překvapí. Uživatelům pokročilejších plánovacích nástrojů toho může chybět o něco více, ale i pro ně by se tu našly některé zajímavosti. Závěrem opět odkazy na další informace:

Oficiální web Hack&Devhttp://www.hackndev.org
Český web věnovaný Linuxu na Palmechhttp://www.palmlinux.cz
IRC kanál Hack&Devhackndev#irc.freenode.org







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2729