PDASoft

OpenMoko  Mobilní Linux trochu jinak
Publikováno: Neděle, 29.04. 2007 - 03:00:00
Téma: Zaměřeno na Linux


OpenMoko je další linuxová platforma, která v blízké budoucnosti rozšíří nabídku operačních systémů pro mobilní telefony. Od konkurence se liší naprostou otevřeností a maximální přizpůsobivostí.OpenMoko (Moko = Mobile Kommunication psáno s K) je nová ambiciózní mobilní platforma postavená na linuxovém kernelu 2.6 s GTK+ 2 a window managerem Matchbox. Za jejím vznikem stojí taiwanská firma First International Computer, Inc. (FIC), která kromě jiného vyrábí notebooky pro HP nebo Gateway. Jak je patrné z názvu, jde o kompletně open source projekt, takže linuxoví nadšenci mají další hračku, na níž se mohou do sytosti vyřádit. Základní filosofií OpenMoko je myšlenka, že žádný výrobce telefonů nemůže znát potřeby a požadavky všech uživatelů na celém světě. Proto bude mít telefon s OpenMoko pouze ty nejzákladnější funkce – snadné vytáčení čísel a pohodlnou aplikaci na zprávy v přitažlivém hardwaru s krásným displejem, ergonomickou konstrukcí a snadno rozšiřitelnou pamětí. Zařízení si potom každý uživatel přizpůsobí výběrem softwaru podle vlastního výběru stejně jako je tomu u běžných linuxových distribucí pro stolní počítače. Výhody takového přístupu jsou nesporné, ale souvisí s ním i základní slabina všech takto pojatých systémů – běžný zákazník chce začít stroj používat hned po vybalení z krabice a neztrácet čas hledáním a instalací vhodného softwaru, o jeho nastavování ani nemluvě. První cílovou skupinou pro OpenMoko proto nebudou koncoví uživatelé, ale firemní zákazníci, pro něž je klíčové, že dostanou mobilní zařízení se softwarem přizpůsobeným na míru svým specifickým požadavkům.

Prvním telefonem s OpenMoko je FIC Neo1973 (1973 se jmenuje podle roku, kdy Dr. Martin Cooper uskutečnil první hovor z mobilního telefonu v historii), nicméně ten je určen výhradně pro vývojáře, kteří se chtějí podílet na vývoji softwaru. Během léta budou první přístroje k dispozici pro firemní zákazníky a pro masový trh by měla být nová platforma připravena koncem roku, přičemž koncová cena komerčního modelu by měla být 350 USD.

Model FIC Neo1973 asi nemá cenu brát jako reprezentativní vzorek komerčních produktů s OpenMoko. Ve srovnání s konkurencí toho totiž po hardwarové stránce moc neumí (viz tabulka níže). Za zmínku stojí akorát 2.8‘‘ displej s příjemným rozlišením 640x480. Vzhledem k tomu, že jde o jakýsi prototyp určený pro vývojáře a ne pro komerční prodej, tak to není žádná tragédie, ale finální produkt by měl rozhodně nabídnout alespoň WiFi.

Rozměry 120.7 x 62 x 18.5 mm
CPU266 MHz Samsung s3c2410 SoC
Paměť128 MB SDRAM / 64 MB NAND Flash
Displej:2.8" VGA (480x640)
KomunikaceGSM / GPRS (bez EDGE) / Bluetooth 2.0 / USB 1.1 (komunikace + nabíjení)
GPSAGPS (Assisted GPS)
KartymicroSD
Audio2.5mm audio jack
Baterie1200 mAh battery (charged over USB)

Prameny: technabob, Gizmodo, OpenMoko

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2661