PDASoft

SIM karta s GPS modulem
Publikováno: Sobota, 28.04. 2007 - 01:00:00
Téma: Obecné články


Na berlínském SIMposiu ukázala společnost Blue Sky Positioning svou unikátní SIM kartu s integrovaným GPS modulem. V budoucnu tak bude možné dostat GPS modul do jakéhokoli GSM telefonu včetně absolutních low-endů.GPS přijímače se během posledních několika let sice rapidně zmenšily, ale tohle je skutečně nevídané. Miniaturní GPS modul totiž dokáže přijímat satelitní signál z místa mezi základní deskou a baterií telefonu bez nutnosti připojit extra anténu. SIM karta používá technologii A-GPS (Assisted GPS), takže je většina dat zpracována na serveru a telefon nemusí provádět žádné náročné výpočty. Přesto však integrace GPS do SIM karty není nic jednoduchého, protože je omezena odběrem maximálně šesti miliampér.

Dalším problémem je příjem GPS signálu. Většina antén je totiž designována pro použití ve volném prostoru, kdy kolem nich nic není. Blue Sky Positioning musel vyřešit, aby příjem signálu i když je všude kolem kov. Jak přesně se jim to povedlo, odmítl šéf firmy Risto Savolainen prozradit – konec konců to je jejich klíč k úspěchu, tak se o něj nebudou chtít moc dělit.

SIM karta pochopitelně odpovídá běžným rozměrům, takže jí bude možné používat i ve starších telefonech. Zatímco zájem o zvyšování paměti SIM karet moc není, rozšíření telefonu o GPS prostou výměnou SIM karty nabízí obrovský potenciál. V tomto směru nejsou výjimkou ani low-endové modely, které budou moci využít alespoň funkce jako E911 (Enhanced 911), kdy policie, hasiči a záchranáři získají přesný údaj o místě volajícího. Dražší telefony podporující JSR 177 (komunikace Javy se SIM kartou) nabídnou funkcí o něco více a samrtphony s použitelným operačním systémem by potom mohly se SIM kartu pracovat jako s běžným GPS modulem.

Blue Sky Positioning už má funkční prototypy a spolu s výrobci SIM karet připravuje zahájení sériové výroby. Ta by měla začít někdy v červenci a tehdy bychom se měli dozvědět i cenu tohoto perspektivního produktu.

Zdroj: The Register

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2659