PDASoft

LinuxExpo a Palmy podle Hack'n'Dev
Publikováno: Úterý, 24.04. 2007 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Palm nám už delší dobu slibuje nástupce Palm OS 5. Tento nástupce by měl být založen na linuxovém jádře, podporovat stávající aplikace a přinášet výhody pořádného velkého OS - Linuxu. Všichni majitelé PPC by nám pak záviděli. I když u nich jeden nikdy neví... Od flame zpátky k tématu článku. Palm není jediný kdo by chtěl linuxový OS na svých zařízeních. Uživatelé o Linux taky stojí. A protože linuxáci nejsou líní, už nyní existuje jeho portace na vybraná PDA. Na nedávném LinuxExpu byl stánek Hack'n'Dev, kde se každý mohl přesvědčit jak daleko už neoficiální vývoj je. Pokud jste na výstavě nebyli, pokusím se vám přiblížit o co jste přišli.Na výstavě bylo samozřejmě stánků s Linuxem více, pro nás je však nejdůležitější jen jeden. Ten u kterého jsou vidět Palmy. U něj bylo neustále několik lidí ochotných odpovídat na otázky uživatelů. Občas to byli otázky nesouvisící s PDA, občas dotazy netýkající se ani Linuxu. Ale většina návštěvníků stánku měla zájem o Linux na Palmech. Pro ně zde bylo vystaveno několik PDA s běžícím Linuxem, kde si každý mohl sám vyzkoušet, jaké to je. Vystavená zařízení byla všechna od firmy Palm (Hack'n'Dev se zabývají pouze Palmy). Konkrétněji se jednalo o Tungsten T, Tungsten T3, Zire 71, Zire 72, LifeDrive občas moje TX a později i Palm T5. Nejčastější otázky byly co už chodí, jak to chodí a jak je to se synchronizací. Postupně se pokusím Vám přiblížit odpovědi na tyto otázky. Po nějakém tom testování se v jednom z příštích článků dovíte i jaké skvělé aplikace můžete v Linuxu používat. Dnes bych se zaměřil spíše na první dojmy.

Co už chodí?

Na obrázku je přehledná tabulka (stejná jako na letáku co byl u stánku), na níž je vidět jak daleko je vývoj pro jednotlivá zařízení. Co běžného uživatele nejvíce zamrzí je zatím chybějící podpora Bluetooth, WiFi nebo telefonní části Trea. Na Bluetoothu a WiFi se prý v současné době zuřivě pracuje. Stejně tak na podpoře fotoaparátu u Zire 72. S telefonní částí Trea to na brzké zlepšení nevypadá, jelikož žádný z vývojářů Treo nemá. Pokud ale pojedete na dovolenou bez svého Trea a zapůjčíte ho vývojářům, je možné že po návratu už budete moci i telefonovat z Linuxu.


T|E T|T T|C T|E2 T|T2 T|T3 T|T5 Palm TX Palm LD Zire 31 Zire 71 Zire 72 Treo 650 Treo 680 Treo 700wx
Procesor A A A A A A A A A A A A A A A
Zavadeč A A A A A A A A A A A A A A A
LCD A A A A A A A A A A A A A A A
Klávesy A A A A A A A A A A A A A A A
Zvuk Č A A Č A A A A A A A A A A A
Dotyk. panel A A A A A A A A A A A A A A A
Harddisk - - - - - - - - A - - - - - -
IrDA A Č A Č A A N A A N Č A A ? ?
LED - A - - - A - - A - - A N ? ?
MMC/SD A A A A A A A A A A A A A A A
Baterie A A A N ? A N A A N A A A N N
UART Č Č Č N A A N V Č - A - N ? ?
Power Man. A A N N ? A N A A N A A N N N
Bluetooth - N - N N N N N N - - N N N N
Wi-Fi - - N - - - - N N - - - - - -
USB Č A A N A A A A N A A A A A A
GSM/CDMA - - - - - - - - - - - - N N N
Camera - - - - - - - - - - N N N N N

A - funkční; Č - částečně funkční; N - nefunkční; ? - neznámý stav; "-" - zařízení PDA neobsahuje

Možná vás výčet toho co ještě nechodí trochu zklamal, ale když se podíváte co vše už funguje a jak rychle vývoj postupuje... Zkuste si to pak srovnat například s bývalým PalmSource. V současné době můžete nabootovat do grafického rozhraní, vesele si ťukat po displayi, poslouchat hudbu, uspávat Palm, posílat data po infra, nebo se například přes USB připojit do sítě. To jistě není málo. Zvláště když firmy vyrábějící HW s vývojáři nespolupracují a tají specifikace.

Co se rychlosti vývoje týče, včera (17. 4.) večer dostal jeden z vývojářů na noc T5 a ráno jste už na ní mohli obdivovat běžící Linux. Je pravda, že WiFi a Bluetooth bude těžší a bude asi trvat trochu déle, ale já osobně věřím, že se brzy dočkáme i toho. Člověka to až nutí k zamyšlení. Když vidí jak rychle běží vývoj neoficiálního Linuxového OS, co by ti samí vývojáři dokázali alespoň s minimální oficiální podporou? Jistě bychom měli plnohodnotný Linux na svých zařízeních už dávno místo planých slibů typu ALP/Palm OS 6. Ale i teď to vypadá pro uživatele velmi nadějně a pokud oželíte WiFi/Bluetooth, je to běžně i použitelné.

Jak je to se synchronizací?

U PDA je jednou z velmi důležitých funkcí synchronizace s desktopem. Jak synchronizovat Linuxový Palm? V Linuxu to lze provádět přes velmi univerzální nástroj jménem OpenSync. Po synchronizaci si pak můžete svá data prohlížet v Evolutionu, KDE PIM aplikacích, či přímo ve vašem LDAPu. Sympatické bylo, že nikoho na výstavě nezajímalo jak lze PDA synchronizovat s OS od jisté nejmenované společnosti (prý se jeho uživatelé zmůžou jen na citoslovce, alespoň podle posledních reklam). Ale i když patříte k té nešťastné slábnoucí většině, je tu možnost synchronizace Linuxového PDA i pro vás. Existuje prý aplikace podobná Palm Desktopu jménem Qtopia Desktop umožňující synchronizaci aplikací z Opie (jedno z možných GUI) a Windows.

Závěr

Jak jsem už tuším někde v průběhu článku slíbil, můžete se těšit do budoucna na další článek ve kterém se dozvíte o základních aplikacích, o ovládání a zkušenosti z provozu. Momentálně na mém Palmu běží Linux třetí den a stále se s ním ještě seznamuji, ale po PalmOS se mi pomalu přestává stýskat. Pokud dorazíte na sraz, tak nestane-li se něco závažného mně nebo mému miláškovi, budete mít i tam možnost obdivovat Linux na TX. Pokud toužíte po podrobnějších informacích, závěrečný přehled zdrojů vás navede správným směrem.

Oficiální web Hack'n'Devhttp://www.hackndev.org
Český web věnovaný Linuxu na Palmechhttp://www.palmlinux.cz
IRC kanál Hack'n'Devhackndev#irc.freenode.orgTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2650