PDASoft

Mort Player  udělejte si z PDA luxusní MP3 přehrávač
Publikováno: Čtvrtek, 19.04. 2007 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


Výhodou PDA je hlavně to, že plní funkci několika zařízení. Jedním z nich je i MP3 přehrávač. Je k tomu potřeba mít pouze program, který vám tuto funkci zprostředkuje. A jeden nejlepší z těchto programů je MortPlayer.Proč MortPlayer?

Součástí Windows Mobile je i multimediální přehrávač Windows Media Player (WMP). Nedá se říci, že by byl špatný. Něco mu však chybí. Především lepší práce se soubory. Pokud chcete ve WMP spustit nějakou skladbu, musí být v knihovně. A tedy je potřeba ji tam nejprve umístit a pak teprve spustit. A to je při častém měnění oblíbených písniček poněkud těžkopádné. Nezbývá než se porozhlédnout po jiném přehrávači. Těch je na trhu poměrně dost. Některé jsou zdarma, jiné placené. Liší se především kvalitou reprodukce hudby v MP3, vzhledem a funkcemi. Já se vás v této recenzi pokusím přesvědčit, že pokud zvolíte MortPlayer, tak rozhodně neprohloupíte.

Vzhled

Je to trochu divné, začínat u MP3 přehrávače zrovna vzhledem. Ale zde bych si toto dovolil. On totiž vzhled po instalaci programu není nic moc. Posuďte sami.


Základní vzhled programu MortPlayer

Naštěstí program je skinovatelný. A na internetu se nachází několik skinů, které mne velmi příjemně překvapily. A doufám, že i vám se budou líbit.


Skin qPOD

Mě se nejvíce líbí skiny iPOD a qPOD. Oba jsou dostupné jak ve verzi pro qVGA tak VGA. Jsou maximálně uzpůsobeny pro ovládání prstem. Jediným problémem skinů je čeština. Pokud používáte u názvů skladeb a interpretů diakritiku, budete zklamáni. Některé české znaky se vám nezobrazí. Pokud vás to bude trápit, potom můžete skin zeditovat a nastavit tam nějaké české písmo (například VerdanaCZ). Potom už bude skin dokonalý.

Zvuk

MortPlayer přehrává soubory ve formátu MP3 a OGG. Někomu možná bude chybět formát WMA. Kdo ale používá MP3 bude spokojen. Myslím si, že nejdůležitějším kritériem kvality přehrávače je zvuk. Zde ale nemohu objektivně kvalitu zhodnotit. Jednak nemám příliš kvalitní sluchátka a ani můj sluch není příliš hudební. Dle mého ucha je kvalita zvuku dostatečná. Podle ohlasů z internetových diskuzí však zvuk u MortPlaeyeru není špičkový a mnohé přehrávače jej mají lepší. To už však musíte vyzkoušet sami.

Zvuk se dá upravovat pomocí vestavěného equalizéru. Také se dá vybrat z již přednastavených předvoleb. Mohu říci, že když jsem začal MortPlayer používat, byl equalizér prakticky nepoužitelný. U novějších verzí se však velice zlepšil a pokud chcete, můžete si zvuk nastavit podle chuti.


Nastavení zvuku v equalizéru

Přehrávání

Pro přehrávání si můžete vybrat jeden soubor, playlist, adresář. Také si můžete nastavit seznam oblíbených adresářů ve vašem PDA, kde se nacházejí soubory MP3. Výbornou funkcí je pak to, že program znovu načítá obsah oblíbených adresářů při každém zapnutí, jednou denně nebo ručně (i toto se dá nastavit).

MortPlayer také umí přehrávat streamy (například internetová rádia) ve formátu MP3 a OGG. Streamy je možné si také ukládat mezi oblíbené.

Přehrávat lze ve dvou módech. Při prvním jsou všechny načtené skladby pouštěny za sebou. Při módu alb je každý adresář se skladbami chápan jako jedno album a skladby jsou přehrávány po albech. Také je možné nastavovat náhodné přehrávání skladeb, opakování skladeb, …

Samozřejmosti je přístupnost všech potřebných funkcí na obrazovce. Můžete tak (většinou za pomocí prstu) přehrávání zapínat, vypínat, přeskakovat na další skladby, alba, zesilovat či zeslabovat zvuk.

Přehrávač může zobrazovat několik oken (to záleží na skinu). Kromě základního je to okno se seznamem skladeb a také pásek, který se zobrazí na okně Dnes (Today).


Okno se seznamem skladeb skinu iPod

Pokud program minimalizujete, zobrazí se na dolním panelu zástupce programu. Po klepnutí na tohoto zástupce můžete opět přehrávač ovládat. Zde bych měl jednu drobnou výtku. Pohodlnější by asi bylo, kdyby se zástupce umístil do titulkového pruhu a byl tak přístupný ve všech aplikacích.

Další nastavení

Program MortPlayer je naprosto nepřekonatelný v možnostech svého nastavení. Jen tak namátkou:

  • Můžete si namapovat hardwarová tlačítka pro různé funkce programu.

  • Můžete si nastavit, zda a kdy se má vypnout obrazovka při přehrávání, což šetří drahocenou energii. Dále můžete nastavit, zda se mají zamknout hardwarová tlačítka.

  • Můžete nastavit vypnutí přehrávače po určitém čase a naopak nastavit si buzení.


Nastavení programu

Závěr

Musím říct, že MortPlayer je vynikající program. Výborně poslouží při přehrávání souborů MP3 a OGG, internetových rádií. Má snad nejrozsáhlejší možnosti nastavení ze všech podobných programů. Ne nepodstatnou výhodou je pak i to, že je zadarmo. Program bohužel není lokalizován.


Kategorie Multimédia
Výrobce Mirko Schenk
Licence Freeware
Verze 3.31 RC7
Nároky Windows Mobile
Cena Zdarma
Download MortPlayer-3.31RC7.exe - 1,01 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2640