PDASoft

MID  Ultramobilní Linux od Intelu
Publikováno: Úterý, 17.04. 2007 - 00:30:00
Téma: Obecné články


Na nadcházejícím Intel Developer Foru v Pekingu představí Intel novou řadu linuxových UMPC, která by měla konkurovat podobným přístrojům s Windows.Platforma MID (Mobile Internet Device) se řadí mezi UMPC, takže je srovnatelná s přístroji jako je OQO 2 nebo konceptem Origami od Microsoftu. Na rozdíl od současných tabletů má však MID místo firem a profesionálních uživatelů oslovit především běžné spotřebitele. To by se mělo projevit především na ceně. Ta by podle odhadů mohla klesnout výrazně pod 1000 USD, což by byl oproti aktuální nabídce UMPC znatelný pokrok. Příští rok se tak můžeme těšit na první produkty této řady, které díky použití Linuxu nabídnou rozumný výkon i při relativně slabším hardwaru než konkurence s Windows XP/Vista.

Zařízení MID budou postavena na dvoujádrových 64bitových CPU s frekvencí 600 až 800 MHz a budou podporovat Bluetooth, WiFi i 3G sítě HSDPA. Dotykový displej bude mít úhlopříčku mezi 4.5’’ a 6’’, rozlišení potom od 800x480 do 1024x600. Zjednodušené uživatelské rozhraní bude přizpůsobené malým displejům. Jeho základ bude tvořit GNOME, k němuž Intel přidá vrstvu master user interface zajišťující ovladatelnost srovnatelnou s desktopem. Nabíhání systému bude podle Intelu trvat při studeném startu 20 vteřin, při probuzení z hibernace 10 vteřin a ze standby režimu se systém obnoví za 5 vteřin. Otázkou zůstává další hardwarová výbava a především výdrž baterie, což je vedle vysoké ceny jednoznačně nejslabší místo dosavadních UMPC.

Intel rozdělil platformu MID podle funkčního určení na skupiny Stay in Touch, Be Entertained a Access Info & Locate. Přístroje Stay in Touch budou optimalizovány pro VoIP, elektronickou poštu a IM. Be Entertained budou zaměřené na streamované video, hry, mobilní televizi a přehrávání hudby. Zařízení Access Info & Locate potom budou směřovat k satelitní navigaci a real-time přístupu k databázím bodů zájmu.

Prameny: Engadget, Daily Tech

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2637