PDASoft

Documents To Go 10  Co je nového?
Publikováno: Středa, 11.04. 2007 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Určitě jste již zaregistrovali, že Microsoft vypustil novou verzi svého kancelářského balíku Microsoft Office 2007 s novým formátem dokumentů. Na tento jev okamžitě zareagovala firma DataViz, a vytvořila novou verzi svého programu pro PalmOS pro práci s dokumenty. Nová verze nabízí prohlížení dokumentu ve formátu Office 2007, tím PalmOS opět předběhl Windows Mobile a získal nepatrný náskok. Ale nové Documents To Go 10 nenabízí pouze podporu nového formátu.Takže na začátku vám prozradím, jak na mě zapůsobil nový kancelářský balík pro Palm OS. Na první pohled se od verze 9 ničím významným neliší. Má stejnou úvodní obrazovku, stejný prohlížeč souborů. Jako jedinou novinku výrobce uvádí podporu dokumentů ve formátu Office 2007. Ale uvnitř programu se také cosi změnilo. Není tak těžkopádný jako verze 9, nehází tolik chyb při otvírání dokumentů, dokumenty načítá rychleji, a co je hlavní, poradí se i s velmi komplikovanými soubory! Takže by se dalo říci, že je to nejlepší Office software, který na PalmOS je. Ano, otevře komplikovanější dokumenty než dosud nejlepší OficeSuite, otevře ty dokumenty rychleji, a celkově se s ním příjemněji pracuje. Ale pro českého uživatele má jednu chybu, nepodporuje korektně české fonty. Ale o podpoře češtiny až později.


Dokument ve formátu Office 2007

Nejdříve mrkneme na podporu dokumentů ve formátu Office 2007. DTG 10 bohužel zatím podporují pouze prohlížení dokumentů ve formátu Office 2007, na editaci si budeme muset počkat do příští verze. Ale přesto je to sympatická vlastnost. Balík si poradí i s opravdu komplikovanými dokumenty! To není k zahození.


Prohlížeč souborů

Co se mi líbilo na verzi 9, je prohlížeč souborů. Konečně jsme se dočkali, u DTG to byla dlouho žádaná vlastnost. Naštěstí prohlížeč souborů nalezneme i ve verzi 10. Není mu co vytknout, na práci s dokumenty je skvělý.

Další co se změnilo, je, že DTG podporuje daleko více operací v dokumentech než předchozí verze. Dříve byl v editaci lepší opět konkurenční OfficeSuite, ale tomu už odzvonilo. Již ve verzi 9 měly DTG podporu více operací než OfficeSuite. Navíc od verze 8 podporuje DTG i prohlížení nativního PDF. Užitečná vlastnost, ale dle mého názoru je v prohlížení PDF lepší a rychlejší PalmPDF.


Desktopová část aplikace

Podstatná změna se ale nejspíše stala také v desktopové části. Ještě ve verzi 9 v dokumentech odstraňovala háčky a čárky nad českými znaky. Ve verzi 10 je konečně synchronizace češtiny bezproblémová! A to jak v DOC souborech, tak v RTF, a i v novém formátu DOCX. Desktopová část se sice na pohled nezměnila, ale opět, aplikace je zřejmě vnitřně úplně přepsaná. A to nejen proto, že již synchronizuje i české znaky, ale i synchronizace mi přijde subjektivně rychlejší.


Synchronizovaný dokument v češtině

Pro české uživatele mám ale na konec špatnou zprávu. DTG 10 neumí zobrazit české znaky, tedy jak které, jak vidíte na obrázku. Sice synchronizuje češtinu konečně bezproblémově (testoval jsem obousměrně, jak čeština z PDA na desktop, tak z desktopu do Palmu), ale k čemu to je, když nemá české fonty, ani nepodporuje externí (od verze 9, přitom verze 8 podporovala externí fonty a tím i češtinu). Je to velká škoda, a jediná chyba na tomto skvělém softwaru. Chtěl bych ho prohlásit za nejlepší díky rychlosti, a díky tomu že dokáže otevřít velmi komplikované dokumenty, ale bohužel. Pro čechy zatím zůstává nejlepší OfficeSuite který s češtinou nemá jediný problém. Nám Čechům nezbývá než počkat, než si na nás autoři aplikace vzpomenou, a přidají podporu externích fontů. Od technické podpory DataViz jsem se dozvěděl to, že to prý sdělí programátorům, a že se tato vlastnost v příští verzi objeví, nebo ne. Nezbývá než doufat.

Závěr

Celkově se Documents To Go 10 opět jeví jako velmi schopný software, čímž také je. Je velmi rychlý, stabilní, podporuje komplikované dokumenty, a umí hodně operací při editaci dokumentu. Jediná chyba je tedy pro české uživatele to že neumí zobrazit češtinu. Někomu to ale nemusí vadit, a spokojí se s tím, že místo diakritiky uvidí čtverečky. Mě to ale nestačí, proto má u mě program velké mínus. Ale přesto je i pro českého uživatele použitelný.


Kategorie Kancelářské aplikace
Výrobce DataViz
Licence Komerční
Verze 10.000
Nároky Palm OS 5.0
Cena 29,99 U$ (Standard)
39,99 U$ (Professional)
49,99 U$ (Premium)
Download documentstogopre10000demo-en.exe - 15 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2624