PDASoft

Personal Digital Recorder 1.0 - Záznam všeho zvuku, co projde Palmem
Publikováno: Úterý, 10.04. 2007 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Potřebujete si zdřímnout a nechcete přijít o některé z internetových audiovysílání? Nebo si třeba chcete jen nahrát zvuky ze své oblíbené palmí hry a použít je potom jako vyzvánění, či alarm? Bude pro vás Personal Digital Recorder od Toysoftu to pravé?Instalace

Instalace proběhne standardně. Do RAM svého miláška zkopírujete soubor ... pomocí Hotsyncu nebo přímo z karty. Aplikace není příliš velká. Zbaští 50 kb volného místa. Audio soubory neumí ukládat do RAM. Víc RAM vám tedy nezabere. Je to tak lepší, protože ukládá wavy a nejsou to žádní drobečkové. Na druhé straně ovšem musím varovat potenciální zájemce o tento software. Budete potřebovat jenom a pouze SanDisk Ultra II high speed SD kartu. Pokud máte kartu pomalejší a čtete, stejně jako já, manuál až úplně nakonec, můžete narazit. Palm bude spolehlivě zatuhávat, zvuk bude trhaný a Personal Digital Recorder bude vytvářet defektní nepřehratelné soubory. K těmto problémům se bohužel ještě vrátíme... Program by měl podporovat Palmy Tungsten E/E2/T/T2/T3/T5/TX/Z71/Z72 a LifeDrive. Dále také Treo 600/650/700P/680.

Nastavení a práce s programem

Neočekávejte žádné bohaté menu. Vlastně je tu jen Options a v něm Preferences..., Program Recording... a About... Po stisknutí Preferences se dostanete do okna, ve kterém můžete zaškrtnout Enable Digital Recorder. Pokud chcete, aby program pracoval, tak ho vlastně zaškrtnout musíte. Upozorňuji ale, že Personal Digital Recorder potom běží na pozadí a docela papinká systémové prostředky. NVFS DB Cache klesne opravdu hluboko. Jestliže tedy nechcete program delší dobu používat, doporučuji tuto volbu odoznačit. Activation Key nastaví Personal Digital Recorder tak, aby se aktivoval po stisknutí jednoho ze čtyř základních palmích tlačítek. V této obrazovce se ještě dozvíte, kolik máte volné paměti RAM a kolik volného místa zbývá na kartě. Bohužel tyto informace nejsou doplněny o údaj, který by vám řekl, jak dlouho můžete nahrávat. To považuji rozhodně za nedostatek.

Personal Digital Recorder uskutečňuje záznam zvuku, který protéká vaším Palmíkem. Je tedy důležité si uvědomit, že jeho pouhou aktivací nezačne žádné nahrávání. Nejdřív toto protékání zvuku musí něco způsobit. Teprve když spustíte například Pocket Tunes, Kinomu nebo třeba nějakou hru, začne Personal Digital Recorder zaznamenávat zvuk.

Program Recording... vám umožní naprogramovat svého Palmíka, aby vám nahrál například internetový rozhlasový pořad v určitou dobu. Stačí zadat správný čas a datum. Je také samozřejmě nutné vybrat aplikaci, která uskuteční samotné přehrání streamu. Personal Digital Recorder to, jak bylo řečeno výše, sám bohužel nezvládne. I to zadání času se tu vlastně jmenuje Alarm Time a výběr aplikace Application to Launch. Personal Digital Recorder tedy vlastně spustí v daný čas aplikaci a nahraje zvuk, který prochází vaším PDAškem. Nastavení v této obrazovce dokončíte ještě zadáním webové adresy požadovaného streamu a doby, po kterou má Personal Digital Recorder nahrávat, v minutách.

Program jsem nejdřív testoval se svou kartou Kingston 512 MB. Jak jsem už psal, ta byla naprosto nedostatečná. Kamarád mi půjčil podobnou a s podobným výsledkem. Až použití 2GB karty Corsair 133X přineslo kýžený výsledek. Dostatečná rychlost karty konečně umožnila Digital Recorderu pracovat jak má. Otestoval jsem nahrávání z Pocket Tunes, Kinomy i z TCPMP. Vše konečně pracovalo. Personal Digital Recorder nahrával a vytvářel wavy. Bohužel jsem se radoval předčasně. Po několika dnech přestal Personal Digital Recorder pracovat korektně i s touto kartou. Vyzkoušel jsem data z karty přesunout ven a znovu zpět, formátování, jenom data Personal Digital Recorderu na kartě... Nic nevedlo k uspokojivému výsledku. Developer na dotaz odpověděl, že Personal Digital Recorder pracuje jen s kartami SanDisk Ultra II high speed SD. Karta Corsair se prý jen „tváří“ jako rychlá. Zároveň mě upozornil, že oni ho používají s Lifedrivem. Podivné... V manuálu píšou výše vypsané podporované modely Palmu a rozhodně to není jen LifeDrive. Navíc vážně nechápu, proč Personal Digital Recorder kartu nejdřív akceptoval a později ne. Upozorňuji, že během testování jsem kromě instalace Personal Digital Recorderu žádné další změny v systému neučinil. Navíc zřetelné zlepšení v práci s novou kartou u ostatních programů zůstalo (PTunes, Kinoma a další). Karta se i jinak chová úplně bezproblémově.

Třeba jsem ale měl jenom smůlu a chyba byla opravdu v kartě nebo v Palmíkovi...

Takže...

Jak by tedy mělo vše správně probíhat?

Budu popisovat zkušenosti z těch několika dní, kdy pracoval Personal Digital Recorder s novou kartou korektně.

Vstoupíte do Personal Digital Recorderu a stisknete tlačítko Record. Jestliže jste předtím nezaškrtli v Preferences zaškrtávátko Enable Digital Recorder, jste požádáni, abyste tak učinili. Vlevo nahoře se objeví modrý informační proužek se zeleným Ready. Přesunete se do aplikace, která bude přehrávat zvuk. Může to být některý z přehrávačů multimedií, ale třeba i hra, jejíž zvukový výstup chcete zaznamenat. Samozřejmě pozor na autorská práva. Ta ale budete muset brát v úvahu skoro vždy při práci s Personal Digital Recorderem. Jde vlastně o pořizování kopií. Potom stisknete play (v info proužku se objeví Recording) a když chcete nahrávání ukončit, stačí stopnout přehrávání a vrátit se do Personal Digital Recorderu. Zde již vidíte zobrazené soubory s vašimi nahrávkami.

Můžete nahrávku smazat, přejmenovat a přehrát. Opět jen přes externí přehrávač.

Občas při pokusu o nahrávání došlo k resetu. Přičítám to právě velmi nízké DB Cache v dané chvíli. Myslím, že tuto nenajedenost by rozhodně měli autoři Personal Digital Recorderu vylepšit. Největší problémy nastávaly při pokusu nahrát zvuk z videa. Po resetu se mi to podařilo s Kinoma Playerem, ale s TCPMP jsem prostě neměl štěstí.

Bez resetu se neobešlo ani nahrávání z Warfare Incorporated. Po něm už šlo ale vše dobře.

Personal Digital Recorder se také nemá rád s programy, které čistí DB Cache. Zkoušel jsem Memory Info, funkci Flush DbCache v Resco Exploreru i program FlushIt!. Vždy, když byla zároveň v Personal Digital Recorderu aktivována volba Enable Digital Recorder, tak došlo k resetíčku. DB Cache se tak samozřejmě také vyčistila, ale jinak než jsem předpokládal...

Zaznamenávání již vlastně zaznamenaných mp3jek nebo oggů nemusí možná některé uživatele zaujmout. Nahrávání zvuků z her či hlášek z filmů už může být jiné kakao. Věřím však, že většina využije Personal Digital Recorder coby zaznamenávač rozhlasu nebo podcastů z webu. Tedy pokud budete mít správnou kartu a Personal Digital Recorder tedy bude pracovat bez problémů.

Nahrávat zvuk z webu jsem zkoušel pomocí KinomaPlayeru. Připojen jsem byl pomocí WiFi sítě. Personal Digital Recorder s jedním resetem zaznamenal zvuk z CT24. Testoval jsem vysílání s obrazem i bez obrazu. V obou případech pracoval Personal Digital Recorder po zmíněném resetíčku vcelku bez chybičky. Později, když přestal akceptovat kartu, jsem už byl s nahráváním audia z webu naprosto bez šance.

Jak by si Personal Digital Recorder měl poradit s funkcí Program Recording...?

Zaznamená podle vámi zadaných údajů do diáře položku, ve které je informace o tom, co a v kolik spustit, na jak dlouhou dobu a na jaké internetové adrese. Bohužel jsem nemohl vyzkoušet. Ve chvíli, kdy jsem se k tomu chystal, se už Personal Digital Recorder s kartou v mém miláškovi moc nebavil.

Závěr

Personal Digital Recorder je program, který nemusí být naprosto nezbytně v každém Palmíku. Domnívám se, že na nějaké každodenní bezproblémové používání to ještě v této verzi není. Mnoho palmích uživatelů však možná právě na podobný software čekalo. Třeba budete mít víc štěstí než já. Jestliže si koupíte nebo už máte SanDisk Ultra II high speed SD kartu, připravíte na boj s nedostatkem DB Cache a občasnými resety, SNAD by mohl být použitelný. Rozhodně ale vyzkoušejte jeho demoverzi.


Kategorie Utility
Výrobce Toysoft Inc.
Licence Komerční
Verze 1.0
Nároky Palm OS 5.0
Treo 650/700p/680
Cena 9,95 U$
Download DigitalRecorder.zip - 262 kB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2623