PDASoft

Orions: Legend of Wizards
Publikováno: Pondělí, 09.04. 2007 - 00:00:00
Téma: Recenze počítačových her pro Pocket PC


Vydejte se s námi na fantastický svět Orionů, zkrotit šestici živlů v magické bitvě na život a na smrt v horké novince určené pro kapesní počítače s Pocket PC. Nudit se rozhodně nebudete!Neznámo kde leží svět složený ze všemožně pospojovaných ostrovů zvaných "Oriony" a tam žijí Orionští Lordové, kteří nemají celé dny nic lepšího na práci, než obsazování cizích Orionů za pomoci svých děsivých živelných příšer a kouzel. A protože svět Orions přímo bují všemožnými elementy a elementály, budete se s nimi potýkat po celou dobu válčení. Už jen u samotných Orionů poznáte jediným pohledem příslušnost k tomu či onomu fantazijnímu živlu. V Orions se budete potýkat s těmito šesti: vodou, ohněm, vzduchem, zemí, životem a smrtí.

Nejdůležitější částí hry jsou bitvy. K bitvě dojde vždy, když se na mapě světa přesunete na cizí Orion svou luxusní lordskou vzducholodí, nebo se soupeřova vzducholoď přiblíží k vám. V takovém případě se hra potenciálního útočníka zeptá, zda chce opravdu o ostrov bojovat a po odsouhlasení oba nastupujete na bitevní pole. To je poněkud netradiční, neboť spočívá v deseti prázdných políčkách ve dvou řadách. Jedna řada patří vám, druhá soupeřovi a na svou řadu budete klást karty reprezentující zdatné bojovníky vaší neohrožené družiny. Smysl políček je v tom, že příšera umístěná na jednom políčku útočí až na výjimky na příšeru stojící přesně naproti a pokud tam žádná není, tak útočí přímo na soupeřova lorda. A jak jste jistě pochopili, vašim cílem je mít co nejvíce příšer naproti prázdným políčkům, abyste mohli nepřátelského lorda zničit a tím získat jeho Orion.

Bitvy jsou tahové (stejně jako zbytek hry) a během jednoho tahu máte právo na vyložení jedné karty a na libovolné kouzlení u jednotlivých bojovníků (pokud samozřejmě nějaká kouzla nabízí). Vyloženou kartou může být buď některý z bojovníků, kterého umístíte na herní pole, nebo nějaké větší jednorázové kouzlo. Vtip je v tom, že pokud vyložíte bojovníka, tak nemůže v daném kole útočit a stane se tak maximálně ochranou proti útoku na vašeho lorda. Každá karta má 4 parametry. Živel, úroveň, životy a útok. Úroveň mj. ukazuje, kolik kousků daného živlu musíte pro vyložení karty mít a smysl zbývajících dvou je asi zřejmý. Nebudu tu popisovat různé speciální vlastnosti příšer, ty si osahejte až při hraní, abyste si sami mohli najít oblíbené karty. Stačí když vám řeknu, že řada karet nějaké speciální vlastnosti má.

Kromě bitev je tu ještě samotný svět Orionů. Kromě vzduchoplaveb a obsazování, o kterých jsem již mluvil, nabízí hra ještě výstavbu budov na jednotlivých ostrovech. Budovami se dopracujete k tomu, že si můžete kromě běžných karet, kterých máte neomezeně, nakoupit i nějaké silnější. Systém je velice podobný Heroes of Might and Magic. Potřebujete něco na suroviny, a pak už třeba jen postavíte budovu, která umožní nákup karet s Enty. Hotovo. Bohužel Orions nejsou Heroes a systém "k výstavbě této budovy potřebujete vlastnit jiné dvě budovy" je velmi kontraproduktivní. V Orions se na jeden konkrétní ostrov podíváte jednou, možná dvakrát za hru a když můžete postavit jen tři budovy za kolo, asi těžko se kdy dostanete k těm nejmocnějším. Úloha ostrovů je tak ve výsledku malá, až zanedbatelná. Prostě si postavíte pár zařízení na krystaly a barák, který nic jiného nepotřebuje a nabízí nějakou slušnou kartu.

Ještě krátce zmíním multiplayer. Tady autoři naprosto zbytečně a nepochopitelně zaváhali. Hra jako taková má totiž módy "kampaň", kde se pohybujete po mapě světa a cílem je převzít soupeřův Orion a "duel", ve kterém si zahrajete jen jedinou bitvu s náhodně vygenerovanými sadami karet. A ačkoli je hra skrz naskrz tahová, v multiplayeru se dá hrát jenom duel a to je obrovská škoda. Sice ho můžete hrát pořád dokola, protože ostrovy jsou skutečně skoro k ničemu, ale pak vám chybí levelový postup a vše co s ním souvisí. Velká škoda, ale i tak je to zábava. Hrát můžete jak na jednom PDA, tak pomocí síťového protokolu.

Ještě k technickým záležitostem. Orions vám nabídnou velmi pěknou kreslenou grafiku (zejména karty jsou vyvedené skvostně), kompletní ozvučení a několik hudebních stop ve fantasy stylu. Příjemnou technickou vychytávkou je omezení FPS pro zvýšení výdrže baterie. Já tuto funkci používám, takže nemohu srovnávat se spotřebou při vypnutí volby, ale rozhodně musím potvrdit, že výdrž PDA je při hraní této hry vynikající, i když je v některých případech omezení FPS patrné na rychlosti.

Resumé

Orions: Legend of Wizards je neuvěřitelně zábavná hra, kterou musím doporučit každému náruživému i občasnému hráči her (a oběma skupinám rovněž doporučím tutorial - to jen tak mimochodem) a kdyby byli autoři neuspěchali vydání a doladili gamedesign mimo samotné bitvy, mohly se Orions stát kultem po boku her jako např. již zmiňované Heroes of Might and Magic. Ale i tak tato hra patří ke špičce veškeré herní produkce pro PDA.


Kategorie Počítačové hry
Výrobce MoreGames Entertainment
Licence Komerční
Verze 1.01
Nároky Pocket PC
12 MB RAM paměti
7 MB úložné paměti
Cena 19,95 U$
Download orions-demo.exe - 5,5 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2620