PDASoft

Solární baterie už příští rok
Publikováno: Neděle, 08.04. 2007 - 00:00:00
Téma: Obecné články


Nutnost pravidelně dobíjet baterie je pravděpodobně největší slabinou všech mobilních elektronických přístrojů. Skupina vědců z pěti evropských zemí však vyvinula polymerovou baterii obsahující solární články, k jejímuž dobíjení stačí světlo.Nová baterie je tenká a zároveň ohebná, takže se hodí pro malá zařízení s nízkým příkonem a v budoucnu možná najde uplatnění i mezi mobilními telefony. Prototypy solární baterie váží pouhé dva gramy a na tloušťku mají jen jeden milimetr. Jedna buňka dodává napětí zhruba 0.6 voltu, přičemž spojením více takových buněk do většího celku lze dosáhnout požadovaného napětí pro konkrétní zařízení. Technologie byla vyvinuta tak, aby baterie měla neustále optimální napětí, bez ohledu na to, jak intenzivní zdroj světla má v dohledu. Umělé osvětlení sice k nabíjení pravděpodobně stačit nebude, ale sluneční světlo z okna už by podle vědců mělo být dostatečným zdrojem.

Organické solární články jsou vyrobeny z elektricky vodivých polymerů a fullerenů. Mohou být vyráběny v různých tvarech a podle výrobce mají nejlepší předpokaldy pro levnou sériovou výrobu. Aby byly články chráněny před škodlivým působením okolního vzduchu a vydržely co nejdéle, jsou umístěny v ochranném plynovém obalu, nicméně i tak je jejich životnost udávána pouze na 3000 hodin. Použté baterie od německého výrobce VARTA-Microbattery můžete už dnes potkat v nových iPodech Nano. Vyznačují se malými rozměry (tloušťka od 0.1 mm) a vydržet mají přes tisíc nabíjecích cyklů. Sice dost dobře nechápu, k čemu to je vlastně dobré, když solární článek nevydrží ani půl roku, ale sand mi někde něco uniklo a s dlouhodobým používáním nebude problém.

První přístroje poháněné baterií s integrovaným solárním článkem můžeme v prodeji očekávat už během příštího roku, nicméně na použití v náročnějších strojích jako jsou telefony, PDA nebo digitální fotoaparáty, si ještě budeme muset nějakou dobu počkat.

Zdroj: Technology Review

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2618