PDASoft

Mobile IM for Palm OS 4.0  Nepřekvapí, ale může potěšit
Publikováno: Pondělí, 02.04. 2007 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Poslední dobou si začínám všímat toho, že na Palm OS se nám nějak přemnožily IM klienti. Možná je to tím, že jsem se o ně dříve nezajímal. Dnes se podíváme na další Messenger, který sice nepřekvapí nějakou propracovaností, ale někoho může potěšit „podporou“ protokolu Skype. Bohužel ani s tím Skype to není tak slavné.Jak jsem napsal v úvodu, Mobile IM je takovým průměrným kecálkem, který je na Palm OS k dispozici. Nepřekvapí vás nějakými propracovanými funkcemi, nebo pěkným a ovladatelným rozhraním. Nyní si to pojďme rozebrat postupně.

Nastavení služeb není nijak výjimečné, asi jako v každém IM klientu. Jediné co zde lze nastavit navíc oproti jiným programů je server, přes který se má program připojovat. Standardně nastaven server firmy WebMessenger. Celé připojení funguje totiž tak, že server firmy WebMessenger se připojí na vámi vybrané služby a může vás udržovat online i když jste na palmu offline. Program Mobile IM jen přijímá zprávy ze serveru firmy, a taktéž je tam odesílá. Je to výhoda u nestabilního připojení, alespoň nedochází k výpadkům. Jiné programy jako Mundu IM nebo IM+ to mají řešené podobně, ale ne tak dobře. Tam když se vám ztratí spojení, tak se i server firmy odpojí od všech služeb.

Seznam kontaktů je vyveden klasicky. Podporuje skupiny, a co je příjemné, při nastavování každé ze služeb (ICQ, Jabber) si můžete nastavit, aby se vám v seznamu vytvořila skupina s názvem služby, a teprve v této skupině budou kontakty z dané služby. Dále u seznamu kontaktů docela zamrzí nepodpora HiRes+, není to nijak fatální chyba, ale třeba mě by to potěšilo.

Dále zde máme okno konverzace. To zobrazuje jméno kontaktu, se kterým si píšete (ne všichni IM klienti to tak dělají). Smajlíků není nějak moc, ale stačí. Co mě poprvé zarazilo, je, že nelze mít otevřeno více konverzací naráz. Ale rázem jsem se uklidnil. Sice můžete mít otevřenou současně pouze jednu konverzaci, ale ostatní dříve otevřené se ukládají do historie, a při opětovném otevření v ní najdete předchozí zprávy. Tento přístup nevím, jestli požadovat za výhodu nebo nevýhodu. Na jednu stranu to šetří heap, takže nedochází k situacím, kdy vám klient odmítne otevřít další konverzaci s chybou „Not enough memory“. Ale zase to znepřehledňuje komunikaci, protože když máte otevřených několik konverzací, odpovídáte jednomu člověku, a pak se chcete vrátit k odpovědi jinému člověku, musíte si ho znovu najít v seznamu a spustit konverzaci. Takže celkově bych to bral spíše jako nevýhodu.

Další důvodem proč Mobile IM není nějak dobrým klientem je, že neumí českou diakritiku. Jak v konverzacích, tak v seznamu. Mundu IM si s diakritikou poradil, a taktéž IM+. Mobile IM je prvním klientem, na který jsem narazil a neumí češtinu (společně se zastaralým Agile Messengerem).

Asi jedinou výhodou oproti konkurenci je „podpora“ protokolu Skype. Ale s tím to není nijak slavné. A hlavně to není podpora samotného Skype protokolu, ale pouze čtení zpráv z oficiálního programu Skype, a jejich posílání po vlastním komunikačním protokolu.

Funguje to tak, že na svůj počítač si nainstalujete a nastavíte Skype. Potom si nainstalujete pagin od firmy WebMessenger, a nastavíte. Na vašem PC musí běžet Skype, a být připojené. Potom teprve můžete použít program Mobile IM pro připojení ke Skypu. Funguje to tedy tak, že program si vytvoří spojení mezi sebou a pluginem na vašem PC, a pak s tímto pluginem komunikuje. Plugin pouze čte a odesílá zprávy z vašeho Skype zapnutého na vašem PC. Opravdu žádná sláva.

Autoři ale píší, že je možné použít Mobile IM i k volání přes Skype. To jsem nezkoušel, protože můj TX nemá mikrofon, ale odesílání a přijímání zpráv fungovalo na jedničku.

Závěr

Mobile IM není špatným klientem, ale díky velké konkurenci v tomto oboru prostě zaostává. Není tak propracovaný jako současný král IM programů Mundu IM, a je 3x dražší. A to opravdu podle mého neodpovídá. Jedinou výhodou pro někoho může být Skypu. Ale jak vidno, ono to v podstatě Skype nepodporuje. Takže není co řešit, program bych si prostě nekoupil, ale pokud někdo nutně potřebuje Skype, prosím.


Kategorie Internet
Výrobce Webmessenger Inc.
Licence Komerční
Verze 4.0
Nároky Palm OS 5.0
Cena 34,95 U$
Download WMP40_Palm.zip - 306 kB
Hodnocení * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2606