PDASoft

Treo 680  Popelka od Palmu
Publikováno: Sobota, 14.10. 2006 - 02:00:00
Téma: Hardware Palm


Palm představil ořezanou verzi svých high-endových smartphonů a na adresu nového zařízení se okamžitě zvedla vlna kritiky nekompromisně kamenující jeho technickou zaostalost. Má dnes vůbec ještě smysl prodávat smartphone bez WiFi, 3G a pořádného foťáku?V zásadě lze říci, že po hardwarové stránce je Treo 680 jen omlazeným modelem 650 (navíc přibyl akorát Bluetooth 1.2 a paměť vyrostla na 64 MB), pročež v něm mnozí také spatřují nástupce legendárního smartphonu. Skutečné určení T680 je však zcela odlišné a podobnost s T650 ve skutečnosti není ničím jiným, než využitím osvědčených technologií z kdysi high-endového modelu pro přístroj určený běžným uživatelům. Palm na svých stránkách výslovně uvádí, že T680 je mobilní telefon s e-mailem, PIM aplikacemi a hudebním přehrávačem, jehož hlavní předností je snadné ovládání. Na rozdíl od T650 tedy není namířen na náročnou cílovou skupinu požadující všechny myslitelné technologie, možnosti a funkce, ale na průměrné uživatele mobilních telefonů, pro něž má T680 představovat atraktivní spojení snadného ovládání obyčejného hloupého telefonu s nejvíce žádanými funkcemi, jaké zpravidla nabízejí pouze drahé samrtphony s komplikovaným ovládáním. Na první pohled to vypadá jako skromný cíl hluboko pod úrovní tradičně high-endové řady Treo, ale právě v části trhu ovládané obyčejnými a relativně nenáročnými uživateli se točí ty největší peníze.

Pro mnoho lidí je naprosto nepochopitelné, že Palm dnes na trh uvádí smartphone nejen bez WiFi, ale i bez sítí třetí generace. Většině z nich přitom nedochází, že ačkoli tu je relativně velká skupina náročných uživatelů, pro které mají rychlá data reálný smysl, drtivá většina běžných vlastníků mobilního telefonu po něm internet ani e-mail vlastně vůbec nechce. Na elektronickou poštu navíc bez problémů stačí i GPRS/EDGE. Rychlá data jsou na jednu stranu moc pěkná věc (zvlášť když přijde na použití telefonu jako modemu pro notebook) a v seznamu technických parametrů se dobře vyjímají, ale bez neomezeného datového tarifu je jejich využití přinejmenším diskutabilní. A protože většina lidí neomezený datový tarif nemá, tak pro ně rychlá data v telefonu logicky nemají smysl. Je tedy pouze rozumné, že přístroje určené pro tento segment trhu místo 3G technologií nabídnou raději nižší cenu. S WiFi to je podobné – po mobilu vyžaduje možnost připojení k bezdrátové síti jen omezené množství zákazníků a ti se prostě poohlédnou po jiném modelu. Tím chci naznačit, že na T680 je třeba nahlížet jako na nadupaný telefon zaměřený na relativně nenáročné uživatele, kteří nechtějí nic víc než spolehlivý stroj, co se jim kromě kontaktů postará i o kalendář a bude jim přehrávat hudbu. T680 navíc nabídne slušný operační systém, díky němuž odpadne potřeba tahat s sebou i klasické PDA. Vedlejším důsledkem toho, že T680 vychází z T650 a opravuje jeho dva největší nedostatky (málo paměti a chybějící možnost připojit více BT zařízení najednou), bude pravděpodobně více či méně hromadná migrace těch uživatelů, kteří jsou s T650 v zásadě spokojeni a tato drobná vylepšení jim budou stačit ke štěstí.

V konečném důsledku však bude jako obvykle záležet pouze a jenom na ceně, protože s T680 se Palm pouští do souboje s nelítostnou konkurencí. V tomto směru mnoho lidí jistě odradí neoddiskutovatelně zaostalý VGA fotoaparát, ale řada dalších tento nedostatek jistě překousne. Činit jakékoli další závěry před zveřejněním prodejní ceny by byly pusté spekulace a tak nezbývá než počkat na to, jak moc se T680 přiblíží ke 300 USD, v našich končinách potom k 10 000 Kč, nebo zda dokonce klesne pod tuto magickou hranici.

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2292