PDASoft

Mini-Keyboard 1.21  Klávesnice všude s sebou
Publikováno: Pondělí, 09.10. 2006 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Schází vám při psaní na palmu klávesnice? Možná máte hardwarovou skládací. Ale co ve chvíli, kdy ji nemáte kam rozložit, ale přesto potřebujete vytvořit nějaký středně dlouhý text? Softwarová klávesnička je součástí palmího systému. To je ale opravdu nouzovka... Chtělo by to na displeji něco většího.



Instalace

Stáhněte si MiniKeyboard.zip a rozbalíte soubor Mini-Keyboard.prc. Standardním způsobem nainstalujete a v launcheru se objeví nová ikona. V RAM si rezervujte asi 290 Kb pro všechny soubory Mini-Keyboardu.

Práce s programem a jeho nastavení

Po spuštění programu máte před sebou pěkně přehledně možnosti, které program nabízí. Můžete tu samozřejmě program zapnout či vypnout.

Klikni na obrazek pro zvetseni

Dále se vám nabízejí Preferences, Help/Troubleshooting, How ToBuy a Unlock. Úplně vespod jsou ještě dva „psací“ řádky Test. Můžete zde vyvolat klávesnici a vyzkoušet ji.

Preferences tvoří jedna plně dostačující stránka...

Klikni na obrazek pro zvetseni

Dont grab navigator využijete, pokud nechcete spouštět Mini-Keyboard defaultně doprava 5ticestným navigačním tlačítkem.

Layout nabízí rozložení klávesnice. Na výběr máte anglickou, německou... a International. Škoda, že ani po zvolení International nedojde k (pro Čecha) akceptovatelné změně klávesnice. Chybí písmena s háčky a „ů“. Tento nedostatek se dá řešit pomocí palmích Shortcuts a popíšu ho níže.

Klikni na obrazek pro zvetseni

Volba Capital Glyphs mi nějak nevolila a nefungovala …
Repeat rate – rychlost opakování při držení klávesy.
Long tap nastaví zpoždění, po kterém se při držení klávesy s písmenem toto změní na velké.
Audio Volume – hlasitost suchého lupnutí, které se ozve po stisknutí tlačítka.
Auto Shift – Za jakých okolností se automaticky zapne aktivace velkého písmene. Osobně vždy vypínám.
Help/Troubleshooting je vcelku prakticky vypracovaný „pomáhací“ systém. Poradí například s alternativním spouštěním programu.

Klikni na obrazek pro zvetseni

Poslední dvě položky hlavní obrazovky (How To Buy a Unlock) asi nepotřebují komentář.

Při zkoušení Mini-Keyboardu narazíte na jednu zvláštnost. Pokud zkoušíte demo a uplyne 14tidenní limit, nespustíte už ani vestavěnou softwarovou klávesničku. Vždy při pokusu o její spuštění se objeví hláška s informací o exspiraci dema Mini-Keyboardu. Pomůže až odinstalace. To by jistě šlo řešit elegantněji a méně obtěžujícím způsobem. Mini-Keyboard by prostě mohl přestat fungovat a upozornit by mohl jen jednou.

Praxe

Blížíme se k tomu nejdůležitějšímu. Jak se s programem pracuje. Klávesnice Mini-keyboardu se spouští, jak jsem již napsal výše, pomocí pěticestného tlačítka stiskem směrem vpravo. Lze ho podle výrobce spustit vždy, když bliká kurzor. Existují ale i výjimky. Například u vyhledávacího dialogu v Palmfiction se Mini-keyboard nespustil. Ve vyhledávacím dialogu iSila se spustil, ale po vloženĺ textu došlo k rozhození grafiky. Na problémy občas narazíte i s Documents To Go. Týkají se pohybu v textu pomocí pěticestného tlačítka během editace, ale i samotného spouštění. Mini-Keyboard upozorňuje po prvním spuštění na Compatibility mode pro DTG, ale později tu a tam prostě nenaběhne.

Tento problém občas nastal i u jiných programů. Docházelo k němu hlavně v landscape modu. To je jistě něco, co nevzbuzuje příliš důvěry. Řešení je však prosté. Stačí zajít do menu a v položce Edit zvolit keyboard. Potom se Mini-Keyboard aktivuje pokaždé bez problémů.

Mini-keyboard vlastně vždy nahoře otevře okénko pro text. To ale nepatří přímo do programu, ve kterém právě tvoříte. Řádky vypadají jako v palmím poznámkovém bloku. Jsou to dva řádky v Hi-Res, sedm řádků v Hi-Res+ a tři řádky v Landscape modu. Samozřejmě se lze pohybovat v již napsaném textu. To můžete uskutečnit pomocí navigačního tlačítka. Dobře také poslouží tlačítka Home a End vpravo dole na displeji. Přesunou vás na začátek nebo konec psaného textu. Pokud chcete psát více velkých písmen najednou stačí stisknout dvakrát shift. Funguje potom jako Caps Lock. Opětovné stisknutí funkci zruší.

Klikni na obrazek pro zvetseni Klikni na obrazek pro zvetseni Klikni na obrazek pro zvetseni

Klikni na obrazek pro zvetseni Klikni na obrazek pro zvetseni

Oproti hardwarové externí klávesnici samozřejmě nelze psát a zároveň text formátovat. Stačí ale stisknout OK vlevo dole a jste zpět v aplikaci, kam text vkládáte. Zde už můžete měnit typ písma, jeho barvu, umístění na střed ... V tom tedy velký problém není.

Jestliže používáte rozvržení International, dostanete se na čísla, plusy a dvojtečky, stisknutím „tučné tečky“ vpravo vedle mezerníku. Pokud chcete psát například více čísel, stačí opět stisknout jmenované tlačítko dvakrát.

Klávesnice se dobře ovládá. Tlačítka jsou dostatečně velká. Platí to v Landscape, ale i v Hi-Res. Zde jsou , jak je patrno z obrázků, gombíky chytře pootočeny, aby se vešly na obrazovku 320X320 a nemusely být zmenšovány. To je jistě praktické a funkční. Na pootočené klávesy se dá rychle zvyknout a psaní je stále pohodlné.

Písmena s háčky a čárkami

Tento problém MiniKeyboard zkrátka nemá vyřešený. Nevím, jestli to třeba není jen lite verzí PiLocu, kterou na svém TX používám. Vlastně některá česká písmena s diakritikou Mini-keyboard napíše. Vpravo nahoře je gombík „ó“. Když ho stisknete před samohláskami, napíšete samohlásku s čárkou. Naprosto zmatená je ale funkce skrývající se pod vedlejší klávesou. Jestliže ji použijete například před písmenem „o“ napíšete „ň“. Rozhodně tak ale nenapíšete všechny znaky s diakritikou a dočkáte se třeba i „r“ s čárkou. V horní řadě, kde bychom čekali „ě“, „š“, „č“ a další je použitelné jen „ř“. Diakritika je prostě pro Mini-Keyboard problém. Jak jsem ale už napsal, dá se problém zadávání těchto znaků řešit pomocí Shortcuts. Pro „č“ jsem jednoduše vytvořil zkratku „c“ atd. Velká písmena tohoto druhu byl potom ale trochu oříšek. Shortcuts nedovolí vytvořit novou zkratku, pokud je již stávající jednopísmenná. Například já jsem si vytvořil pro "č" zkratku "c". Pro velké "Č" jsem chtěl zkratku "cc". Myslel jsem, že jako stisknu ta "c" hodně rychle za sebou. To samozřejmě nejde. Samotné "c" už jednu zkratku tvoří a... palmík to dobře ví. Na "v" ale žádná moje zkratka nezačíná. Takže jsem vytvořil pro velké "Č" zkratku "vc". U ostatních velkých písmen s diakritikou jsem postupoval podobně. Jistě jsem mohl už ta malá písmena zajistit dvoupísmennými shortcuts. Popsané řešení je asi jen jedno z mnoha možných. Možná, že přijdete na jiná a elegantnější.

Závěr

Klikni na obrazek pro zvetseni Rozhodně nejlíp se mi s Mini-keyboard pracovalo v Hi-Res+ Landscape. Klávesnice se dala ovládat dvouprstým způsobem poměrně pohodlně.

Psaní všemi deseti je samozřejmě utopie. Lze ale pohodlně psát dvěma prsty na stole nebo na klíně s nějakými deskami. Když držíte palmíka v rukou, tak je možno psát bez problemů oběma palci. Psaní SMSek a mailů je rozhodně bez problémů. Škoda, že se nedají jednotlivé softwarové klávesy libovolně přemapovat.

Mini-keyboard rozhodně není bez chyb. Problémy s diakritikou zamrzí, ale jsou uspokojivě řešitelné. Je podle mého názoru dobře využitelný a prudce návykový. Doporučuji ho vyzkoušet.


Kategorie Utility
Výrobce ANIMATORsoft
Licence Komerční
Verze 1.21
Nároky Palm OS 5.0
Cena 443,-Kč
Download Mini-Keyboard.zip , 174 kB
Hodnocení * * * * *







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2283