PDASoft

Palm Tungsten T3 pod lupou
Publikováno: Pondělí, 24.05. 2004 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Recenzí na Palm Tungsten T3 jste si již možná přečetli desítky. Já vám mohu nyní nabídnout ryze praktické a dlouhodobé zkušenosti s používáním tohoto přístroje, které jsem nasbíral za osm měsíců.


Tungsten T3 Palm Tungsten T3 nemusím dlouho představovat. Naleznete jej i v našem obchodě a stejně tak i v obchodech jiných. Proberu zde postupně věci, které mi na něm vadí a které jsou naopak velmi praktické.

Displej

Jako uživatel všech předešlých modelů Palmů, snad kromě Palm IIIe a IIIc mohu říci, že je jednoznačně nejlepší. Sice v přímém slunečním svitu vám toho moc nezobrazí, ale to málokterý displej i jiných výrobců. Někteří si stěžovali na nemožnost vypnout plně podsvícení. Ovšem dostala se mi do ruky aplikace, která to dokáže. Nemyslím jen ztlumit, ale opravdu vypnout. Takže i tento neduh by se zdál být odstraněn. Škoda jen, že nelze vypnout bez nutnosti instalace další aplikace.

Výhoda landscape módu je znát zejména při prohlížení dokumentů, videa nebo při hrách. Pro normální práci a psaní poznámek nebo úkolů jsem jej ještě nevyužil.

Aby většina aplikací pracovala na HiRes+ rozlišení je nutné nainstalovat upgrade (opravenou DIA knihovnu, viz. článek Tipy a triky pro Palm Tungsten T3), který je k dostání zdarma. Některé aplikace ovšem i tak zlobí. Před spuštěním programu je lepší si nejprve vytáhnout spodní díl a teprve poté spustit aplikaci. Pozdější vysunutí by mohlo způsobovat problémy.

Podpora aplikací pro HiRes+ je již samozřejmostí u každé nové verze programů a tak si může uživatel jen jásat. Většinou si na práci s Palmem spodní díl vždy vysunu. Přeci jen větší displej je pro práci s kalendářem daleko pohodlnější.

Jako nevýhodu vidím kalibraci. Měl jsem v ruce několik T3 modelů a snad u každého se objevuje rozhození kalibrace digitizéru ve spodní části displeje, kde se standardně zobrazuje virtuální graffiti ploška. U mého se to již také začíná projevovat a mám rozhozený digitizér přibližné o 4 mm. Dle mých informací se připravuje upgrade, který by měl umožnit kalibraci digitizéru na více jak třech bodech a i v prostoru graffiti plošky.

Tělo přístroje

Tělo přístroje je přeci jen o trochu tenčí než předchozí modely řady Palm Tungsten T/T2. Dobře se drží a vysouvání spodního dílu jde i po osmi měsících bez problémů. Je pravda, že kdyby se co do tloušťky podobal modelu HP Ipaq řady 19XX neměl bych nic proti, ale i tak je tohle snesitelné. Ovšem v kapse u košile ho ucítíte. Kovový obal je celkem pevný. Palm mi již několikrát spadl na zem dobře z metru a stále je bez oděrek.

Baterie

Zde je kámen úrazu. Pokud jste si zvykli pracovat dlouho v terénu, zapomeňte na T3 nebo si pořiďte externí napájení. V průměru mi vydrží tak 3,5 hodiny práce. Pak už chce nabíječku. Výdrž se dá prodloužit pomocí různých podtaktovávacích programů, snižování intenzity podsvícení, používání sluchátek místo reproduktoru, ale přes 3 a půl hodiny se budete dostávat opravdu jen stěží. Pravda zase je, že do plného nabití mu stačí něco přes hodinu v síti. Už jsem se naučil nosit vždy s sebou nabíječku a když je nouze nejvyšší tak vyhledám zásuvku. Ale za baterii by Palm pochvalu nedostal.

Programy v ROM

Programy, které jsou standardně nainstalovány v ROM lze přehrát nebo odstranit pomocí dalších programů, ale k tomuto kroku jsem nikdy neměl chuť, raději jsem je ve svém launcheru hodil do zvláštní záložky a skryl, aby se mi nemotaly mezi ostatní aplikace. Prakticky nic z nich nevyužiji. Což samozřejmě závisí na uživateli, ale většina programů je stejně již v novější verzi a musíte je stejně instalovat do RAM. Zde si myslím mohl Palm ušetřit a tyto programy nabídnout pouze na bonusovém CD.

Paměť RAM

Každý kdo mě zná tak ví, že nainstaluji snad i pětikorunu co najdu na zemi. I tak mám většinu věcí na kartě a jen to nejdůležitější v paměti RAM. Snad proto mám stále 20MB volného místa. To docela potěší. Takže jako náročný uživatel oceňuji velikost paměti. V kombinaci s kartou musí stačit každému.

Práce s Palmem

Otevírání aplikací i kopírování je díky procesoru opravdu rychlé. Je to znát zvláště pokud spouštíte program, který má své velké databáze uloženy na paměťové kartě. Takže sláva rychlým procesorům.

Shrnutí výhod a nedostatků

Výhody Nevýhody
Velký displej Malá kapacita baterie
Kovové provedení Nutné upgrady (hires+, digitizér)
Velká paměť Není plná kompatibilita pro HiRes+
Rychlý procesor Není plně využit výkon ARM procesoru (až v PalmOS 6)
Velká heap paměť Chybí Wi-Fi
Stereo výstup na sluchátka, reproduktor Nelze použít starší příslušenství (pouzdra, GPS jacket, držáky do auta)
Bluetooth Plné vypnutí displeje pouze přes aplikaci.







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=209