PDASoft

LifeDrive - Kočkopes od Palmu
Publikováno: Sobota, 28.01. 2006 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Co vězí za nevýraznými výsledky LifeDrivu? Michael Mace na tuto otázku hledá odpověď v blogu s výmluvným názvem LifeDrive: Palm's own eierlegende Wollmilchsau (němčináři si přeloží sami) a nutno dodat, že jeho postřehy mají něco do sebe.Přesné údaje o prodeji LD lze určit jen těžko, ale podle všeho nedosahuje úrovně, jakou Palm očekával. V září minulého roku Palm dokonce uvedl, že celkový pokles jeho příjmů byl z části způsoben i pomalým prodejem LiveDrivu. Bez přesných údajů od NPD sice nelze výsledky LD ověřit, ale kdyby byly příznivé, tak by se s nimi Palm jistě už pochlubil.

Pokud se tedy LD neprodává podle očekávání, kde hledat příčiny jeho neúspěchu? Myšlenka integrovat do hanheldu pevný je sama o sobě krok správným směrem, protože uživateli otevírá úplně nové možnosti. Čtyři gigabyty sice nejsou v měřítku dnešních PC nic moc, ale celkem vzato to je hromada místa. I bez komprese se tam vejde přes 10 000 románů – kdybyste přečetli jeden denně, vám to vystačí na 27 let. 4 GB hravě poberou všechny e-maily, které za celý svůj život napíšete nebo dostanete (pochopitelně bez příloh). Vejde se tam například obrovské množství databází a dokumentů všeho druhu, ani nemluvě o desítkách hodin hudby a videa. Zkrátka, LD může sloužit jako archiv všech smysluplných dokumentů, které běžný člověk v životě potřebuje.

Ale aby tohle všechno optimálně fungovalo, je za potřebí rychlý vyhledávací systém a propracovaný software pro přenos dat z PC a webu. Palm na tohle však jakýmsi nedopatřením zapomněl a LD vybavil jen trochou softwaru pro zpracování dokumentů a naprostým minimem aplikací na práci s obrázky, hudbou a videem. Místo toho, aby se jako v případě Palm Pilotu a Trea zaměřil na jeden konkrétní aspekt zařízení a dovedl ho k dokonalosti, snažil se Palm do LD nacpat mobilní kancelář i zábavní centrum, přičemž nic z toho pořádně nedotáhl.

Problém LD jako zábavného centra spočívá v absenci plně integrovaného systému pro (legální) stahování souborů jako je např. u iTunes. 450 USD je navíc pro většinu mladých lidí, kteří mají o mobilní zábavu největší zájem, docela hodně peněz.

Jako mobilní kancelář má LD také co dohánět. Díky DocToGo už v základu sice nabízí slušné možnosti pro práci s dokumenty (tedy pokud uživatel oželí PDF), ale chybí mu výkonný nástroj pro automatický přenos a aktualizaci souborů mezi PC a handheldem, jakož i použitelný nástroj pro vyhledávání. Ten je vzhledem k tomu, kolik se toho do LD lze uložit naprosto klíčový, protože jinak se z osobního archivu stane jen nepřehledná změť dokumentů. Ještě horší však je, že multimediální funkce odrazují firemní zákazníky. Pro uživatele, kteří chtějí handheld kvůli práci, není 450 USD problém, ale protože se jedná o nanejvýše vážné osoby, tak jsou od přírody odolní vůči čemukoli, co zavání mobilní zábavou.

Pokud chcete vidět rozpolcenou osobnost LD v praxi, stačí se podívat na anglofonní stránky Palmu, kde se o LD tvrdí, že je skvělý „v kanceláři, ve škole, v nemocnici, i na prázdninách“. Obvyklý test na vhodnost určení cílové skupiny je kromě vymezení části trhnu, pro kterou je výrobek určen, i vymezení okruhu zákazníků, pro které určen není. Pokud nejsou někteří zákazníci vyloučeni, není výrobkem nikdo specificky osloven. Například Treo je high-endový produkt pro manažery a jeho cílovou skupinou v žádném případě nejsou studenti ani matky s dětmi. Naproti tomu LifeDrive je pro každého, komu je alespoň osm let a má zbytečných 450 USD.

Dalším problémem LD je fakt, že se Palm při jeho propagaci odvolává na seznam jeho technických specifikací. Výsledkem je přesvědčení, že celý stroj je jen prostým souhrnem svých součástí. Tady je přepis centrálního textu ze stránek o LifeDrivu:

Pro ty, kteří chtějí víc, Palm představuje zcela nový mobilní manažer LifeDriveTM. S obrovským 4 GB pevným diskem a vestavěnou podporou bezdrátové komunikace WiFi® a Bluetooth® s sebou snadno můžete nosit všechny nezbytné součásti vašeho životního stylu a použít je jak budete chtít. • office docs • Wordovské, excelovské a powerpointovské dokumenty z vašeho PC, 300 písní, 2 hodiny videa, 1 000 fotek z dovolené, a mnoho dalšího – to vše je vždy s vámi. • e-mail & web • S podporou e-mailových účtů POP, IMAP a Exchange máte přístup ke své poště u každého z tisíců WiFi hotspotů po celém světě. • music, photos & video • Hlasový záznamník, MP3 přehrávač a prohlížeč fotek navíc učiní těch několik okamžiků vašeho volného času zajímavější a produktivnější. (Za neohrabaný překlad se omlouvám, ale na české verzi stránek o LifeDrivu tento text není a pro názornost v této podobě snad postačí – pozn. překl.)

Pozornost si zaslouží zejména poslední věta – máte pár vzácných chvil volného času, ale je ho uděláme zajímavější a ještě navíc produktivnější. Většina uživatelů chce bohužel jedno nebo druhé.

Byly doby, kdy se Palm pyšnil tím, že nepřitahuje zákazníky na technické specifikace. Tento postoj byl z části založen na tom, že skutečná síla spočívala v tom, co výrobek umí, a ne jaké má součástky. Díky úžasnému nástroji Wayback Machine se můžeme podívat do minulosti, jak vypadal obdobný propagační text začátkem roku 1998, kdy byl horkou novinkou PalmPilot. Srovnejte to s výše uvedeným textem k LD a všimněte si absence zkratek a čísel:

Organizér PalmPilotTM je dokonalým společníkem pro vás i vaše PC. S tímto snadno ovladatelným a výkonným kapesním zařízením můžete organizovat svůj kalendář, osobní informace a e-maily – kdekoli v terénu nebo u PC. S PalmPilotem budete mít celý svět informací ve své dlani. Na dotyk tlačítka HotsyncTM se vše, co jste zadali do PalmPilotu, synchronizuje se stolním počítačem a naopak. Není to jen záloha dat – své aktuální informace budete mít na dosah ruky ať budete kdekoli.

Některé základní myšlenky jsou stejné i u LD, ale v případě PalmPilotu jsou vysvětleny bez technické hantýrky. A hlavní využití zařízení je jasné. Můžete se tedy celkem snadno rozhodnout, jestli tenhle výrobek chcete. Tak to vypadá, když se vyjádříte pořádně.

LD nahradí iPod jen těžko, protože Palmu chybí ty správné onlinové služby a LD je příliš drahý, ale pokud by se vynechala jeho zábavní stránka a více se zdůraznily jeho datové schopnosti, mohl by to být skvělý stroj pro všechny, kteří se musejí potýkat s velkým množstvím informací.

Tolik Michael Mace ve svém blogu. Na jednu stranu musím připustit, že má v některých věcech pravdu a jeho argumenty vypadají v jistém smyslu docela rozumně, ale na druhou stranu musím jakožto spokojený majitel LD v mnoha věcech nesouhlasit.

Je bez debat, že když se LD vybalí z krabice, tak toho umí opravdu žalostně málo a pro smysluplné používání je prakticky k ničemu (ostatně jako většina Palmů). Na druhou stranu když si uživatel dá trochu práce s výběrem vhodného softwarového vybavení (už jsem stabilně rozchodil dokonce i ZLauncher), stane se z LD enormně výkonný pomocník k nezaplacení. Některé věci by sice snesly vylepšení, ale v zásadě lze říct, že propagační text Palmu má ve své podstatě pravdu – LD se opravdu hodí jako mobilní kancelář i pro trávení volného času (a ještě navíc to je báječné těžítko). Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že LD bez problémů zvládá většinu základní kancelářské práce (pokud možno ve spolupráci s externí klávesnicí) a když přijde na čtení nebo přehrávání videa, tak se díky pevnému disku a relativně vytrvalé baterii hodí i pro delší výlety mimo civilizaci.

Osobně hlavní důvody obchodního neúspěchu LD neshledávám v marketingové politice Palmu, ale zejména v zoufale pomalých reakcích a nestabilitě systému (ono se sice jedná o nekompatibilitu s některými aplikacemi, ale v konečném efektu to vyjde nastejno). Tím nechci argumenty Michaela Maceho v žádném případě kategoricky odmítnout (nejsem odborník na marketing, takže dost dobře ani nemohu), ale jako relativně zkušený uživatel mám takový pocit, že skutečné nedostatky LD jsou spíše v tom, že ho Palm vypustil mezi lidi ještě před tím, než ho zbavil dětských nemocí, na které během testování musel nutně narazit. Rozhodně však souhlasím s názorem, že jde o skvělé zařízení a integrace pevného disku je krok správným směrem.

Podpořit musím i myšlenku, že se Palm odchýlil od původní myšlenky spolehlivého a pokud možno jednoduchého PDA. Na druhou stranu je ale nutné zdůraznit, že to v dnešní době chytrých telefonů, výkonných PPC, PSP a PMP (zkrátka nadupaných handheldů) ani jinak nejde. Ke cti Palmu je však třeba přičíst, že koncepci jednoduchého elektronického diáře bez „zbytečných“ funkcí zcela neopustil. V jeho nabídce jí stále zastupuje Z22 a upřímně řečeno – kdo z vás by ho vyměnil za své Treo, TX nebo LD?

Celkem vzato je LD dost slušný handheld, ale v žádném případě ho nelze srovnávat s běžnými PDA. Nejlépe to asi vystihl náš skvělý šéfredaktor v článku s velmi výmluvným názvem LifeDrive není PDA, kde LD označil jako rodinný doplněk. Tuhle myšlenku musím bezvýhradně potvrdit. LD je sice moc fajn, ale jako klasické PDA s těžištěm v PIM aplikacích a mobilním e-mailu nestojí za nic. Za prvé to je hrozná cihla a za druhé reaguje nesnesitelně pomalu (spouštění aplikací trvá věčnost, Graffiti má zpoždění a uprostřed práce se běžně stává, že si systém nutně potřebuje hrábnout na disk), pročež je pro operativní používání v terénu naprosto nevhodný. Naproti tomu jako další handheld do domácnosti a na cesty funguje na výbornou: perfektně se hodí na čtení knížek i prohlížení videa, chlubení se fotkami, a čas od času zastane i práci notebooku – zkrátka ideální doplněk k běžné výbavě technofetišisty, ale takové Treo nenahradí ani náhodou.

Zdroj: BloggerTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1769