PDASoft

PalmOS 6 - Cobalt
Publikováno: Pátek, 30.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Obecné články


Jak bylo již dříve oznámeno Palmzone.net, nový Palm OS 6 byl koncem roku 2003 poskytnut výrobcům. Od té doby byl přejmenován na Palm OS Cobalt a byly vypuštěny vývojářské nástroje a simulátor pro PC. PalmSource jasně sdělil, že tato první verze Cobaltu je zaměřená na operační systém sám o sobě a že PIM aplikace nedojdou až do jeho dalšího vydání výraznějších změn. I tak však obsahují několik sympatických PIM vylepšení, jimiž se zabývá tento článek.


Než začneme, je nutné zdůraznit že se jedná o rané vydání Cobaltu pro vývojáře, takže snad nemusím podotýkat, že se žádné PDA s tímto konkrétním systémem do prodeje nikdy nedostane. Každý držitel licence, nebo chcete-li výrobce PDA, má naprostou volnost k upravení systému přesně podle svých představ, což je již tradičně využíváno k přidávání vlastních více či méně vylepšených aplikací.

Launcher a uživatelské rozhraní

Jak je patrné z obrázků, launcher od dřívějších verzí výraznějších změn nedoznal. Snad jen Status Bar je sice vylepšen o několik ikon jako Bluetooth, internetový profil, bezdrát a jas displeje. Při klepnutí na každou ikonu se otevře malé okno, jak lze vidět na okně s Bluetoothem. Po klepnutí na šipku v pravém horním rohu se otevře okno s nastavením, což je velice praktické se protože lze snadno dostat k základním nastavením bez nutnosti opouštět běžící aplikaci. Na přiložených obrázcích je rovněž vidět dynamická psací plocha Palm Cobaltu (Palm Cobalt standard Dynamic Input Area). Klikni pro detail

Profily internetového připojení

Klikni pro detail Klikni pro detail
Klikni pro detail Klikni pro detail

Palm Cobalt nabízí novou funkci, která umožňuje přepínání mezi různými typy sítí. Uživatel se například připojí v oblasti pokryté Wi-fi a když se dostane z dosahu signálu, GPRS připojení přes telefon naváže tam, kde Wi-fi přestalo. Na obrázcích jsou ukázky nastavení této praktické funkce.

Adresář

Zatímco PalmOne a Sony psaly své vlastní aplikace pro Tungsteny T3/E a Clie TH55, PalmSource vyvinul svá vlastní vylepšení. U PalmOne se rozhodli pro ještě větší kompatibilitu s Microsoft Outlook a PalmSource tento vzor následoval. U Sony se místo toho jako obvykle soustředili na multimédia, díky čemuž je možné kupříkladu vkládání obrázků, videa a zvuku do ručně psaných poznámek, schůzek a úkolů.

Adresář Palm Cobaltu obsahuje pole pro tři různé soubory informací: osobních, pracovních a těch ostatních. Uživatel si také všimne dalšího vylepšení uživatelského rozhraní - místo scrollování jsou tu záložky pro prohlížení více informací, což je patrné v celém systému.

Jsou zde volby pro importování telefonních seznamů ze SIM karet a exportování do souborů. Nechybí ani možnost vytáčení na poklepání a zachována jsou i čtyři volitelná pole, která Palm OS obsahuje od začátku.

Klikni pro detail Klikni pro detail Klikni pro detail

Kalendář

Nový kalendář také doznal několika zajímavých vylepšení:
  • Události mohou přesahovat půlnoc. Stejně jako u T3 mohou přesahovat více dnů, čímž je zamýšleno umožnit zapisování vícedenních událostí.
  • Událostem lze přiřazovat kategorie, místa a časové zóny. Ačkoli byly dvě předchozí funkce již u T3, časové zóny jsou něco zcela nového. Na rozdíl od T3 však kategorizované události nemohou být jednotně barevně označeny, což se ale do finální verze Cobaltu ještě může změnit.
  • Ozáložkované uživatelské rozhraní zmiňované u Adresáře je použito pro navigaci ve dnech, jak je vidět ze screenshotů.
  • Pohledy Den, Týden, Měsíc a Agenda zůstaly zachovány.
Klikni pro detail

Mediální přehrávač

Klikni pro detail Nový MediaCenter je sympatický integrovaný audio a video přehrávač i rekordér. Nejspíš je to náhoda, ale vypadá podezřele podobně Sony Clie Audio Playeru ze Sony Clie TH55.

Mobilní mail

Nová aplikace pro mobilní poštu očividně vychází z Versamailu z T3 a T|C protože některé možnosti a nastavení jsou zcela totožné. Bohužel, zatím existuje pouze podpora rozlišení 320x320, což snad bude v konečné verzi již napraveno. Nová poštovní aplikace se vyznačuje následujícími vlastnostmi:

  • Hlavní obrazovka ukazuje označovací checkbox, ikonu pro přílohy, emailovou adresu, datum a popis ve dvouřádkovém formátu
  • POP & IMAP podpora pro několik účtů (serverů)
  • Plná podpora příloh
  • Umožňuje přidávat odesilatele a příjemce do adresáře
  • Umí skrýt záhlaví v emailovém pohledu
  • Označuje zprávy jako přečtené a nepřečtené

Klikni pro detail Klikni pro detail Klikni pro detail

Úkoly

Zatím nebyly oproti poslední verzi z Palm OS 5.2.1 v tomto směru zaznamenány žádné změny, ale kdo ví, do uvedení na trh se ještě může leccos změnit.

Aplikace pro telefonování

Nová telefonní aplikace má tři obrazovky, což je vidět na ikonkách v levém dolním rohu: vytáčení, vyhledávání telefonních čísel a historii hovorů, z nichž první dvě si můžete prohlédnout na přiložených screenshotech. Klikni pro detail Klikni pro detail

Shrnutí

Ačkoli PalmSource nedodal PIM aplikacím v OS 4 ani Garnetu (OS 5) přílišných změn, jednotliví výrobci šli jinou cestou. Je tedy velice příjemné vidět, že Palm Cobalt bude v tomto ohledu alespoň trochu vylepšen, což snad přispěje ke všeobecné spokojenosti jeho uživatelů.


Převzato ze serveru Palmzone.net, další informace naleznete na Palm Cobalt (OS 6) Page.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=134