PDASoft

PalmOS a MacOS
Publikováno: Středa, 28.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Obecné články


Několik postřehů a zkušeností uživatele PDA s PalmOS při práci s texty na počítači s MacOS. Naleznete zde především rady jakou zvolit češtinu a proč a na jaká úskalí můžete narazit.


Visor Edge jsem si pořídil z obvyklých důvodů, o kterých vypovídají vestavěné PIM aplikace, a dále především proto, abych v něm mohl číst nejrůznější texty. Proto jsem pro lokalizaci zvolil Piloc. Ten mi umožňoval jednak v kódování MAC+ korektně zobrazovat český text jak ve Visoru, tak v Palm Desktopu na Mac computeru, jednak při čtení textů stažených z Internetu, třeba tzv. PalmKnih, přepnout se do kódování Win, u nás výhradně užívaného, a opět tak mít správně zobrazený text. Komplikace nastaly, až když jsem si začal sám převádět texty z MAC OS prostředí pro použití ve Visoru. K tomu používám aplikaci MakeDocDD. MAC+ je jen takový polotovar, který nevyhovuje, texty byly nepoužitelné. Zkusil jsem tedy lokalizaci GNU - zde byl výsledek bez vady. Co si však počít, když jsem se s Pilocem kvůli možnosti přepínání do Win i kvůli bezvadnému českému zobrazení celého uživatelského rozhraní nechtěl rozloučit? Rozhodl jsem se pro krkolomný pokus použít obě lokalizace současně. Nejdříve jsem aktivoval GNU, pak Piloc. Při současném spuštění se přednostně zobrazila činnost Pilocu. Teprve když jsem Piloc vypnul, uplatnilo se GNU. Takto jsem získal možnost číst ve Visoru texty i z vlastního computeru, k nějakému softwarovému konfliktu nedocházelo.

Po čase jsem se stal vlastníkem PDA Treo 270. Jde o dokonalejší přístroj s barevným displayem, s plnohodnotným komfortně ovládaným telefonem a současně s plnou funkcí PDA. Stejně jako Visor Edge i Treo 270 je ovládáno systémem PALM OS 3.5.2. Proto jsem si myslel, že mohu použít lokalizaci z Visoru. Velmi jsem se zmýlil a způsobil jsem si chvíle nepříjemností. Nakonec jsem si nechal zaslat od distributora Handspring.cz verzi Pilocu přímo určenou pro Treo 270. Pod ní vše fungovalo správně s výjimkou internetového browseru Blazer. Při jeho spuštění systém padl. Blazer lze používat výhradně při vypnuté lokalizaci. Komplikace také nastaly s upgrade GPRS. Správný postup je takový, že nejdříve se provede tento upgrade, pak lokalizace. Ze složky Backup v computeru je nutno tam případně zálohované upgradovací položky vyřadit. Při hardresetu a obnovování obsahu PDA ze záloh by totiž při spuštění a aktivaci nově nainstalovaných GPRS položek došlo ke konfliktu s Pilocem. Po všech těch počátečních trampotách jsem se v Treu neodvážil používat dvou lokalizací současně jako ve Visoru. Ale ani jiné řešení jsem už nehledal. Zjistil jsem totiž, že v Treu texty převedené z MacIntoshe vykazují při spuštěném kódování MAC+ pouze dvě vadné litery (ý, Ř). To se dá tolerovat nebo opravit. V Treu mi však dlouho trvalo, než jsem nalezl aplikaci, v níž bych mohl český text editovat. Neosvědčily se Documents To Go, ani Wordsmith, lepší byl QuickWord. Ten však vyžaduje nejdříve vyvolat softwarovou klávesnici, teprve pak je možno i s pomocí klávesnice Trea vkládat české znaky. Jako optimální textový editor se mi jeví Qued. Má sice trochu neobvyklé ovládání, ale do textu mohu české znaky vkládat přímo. Texty získávám samozřejmě mimo jiné i prostřednictvím ručního skeneru C-Pen 600. V jeho příslušenství je kabel, který nemohu na MacIntoshi přímo použít. Spokojil jsem se tedy s IR přenosem. Při přenosu do Trea je v kódování WIN text korektní, takže při vytváření většího dokumentu stačí se s tímto kódováním spokojit. Pokud však chci dokument kódovaný pro MAC, nastavím IR přenos v C-Penu na unicode, posílám text do PowerBooku, kde v systému 9.2.2 přijatý dokument přesunu do systému MAC OS X. Zde je aplikace TextEdit, která unicode text z C-Penu korektně otevře. Text upravím, uložím jako středoevropské MAC OS kódování do systému 9.2.2 a zde v MakeDocDD konvertuji do výsledného dokumentu pro Treo.

Co jsem uvedl, jsou moje individuální zkušenosti. Nepochybně existují další možnosti a postupy z uvedených a jiných PDA s PALM OS.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=127